MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Służby mundurowe kuszą młodych stabilnością zawodową

Katarzyna Sklepik
Służby mundurowe kuszą  młodych nie tyle zarobkami, co stabilnością zawodową
Służby mundurowe kuszą młodych nie tyle zarobkami, co stabilnością zawodową Dariusz Gdesz / Polskapresse
Obecni studenci i absolwenci (tak zwane pokolenie Y), często opisywane jest jako pokolenie, dla którego najważniejszy jest rozwój i samorealizacja, zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym.

Jak jednak wynika z badania "Campus 2011", wielu z nich stawia na stabilność zatrudnienia. Prawdopodobnie na zmianę postawy młodych ludzi ma wpływ aktualna sytuacja na rynku pracy.

Według danych Ministerstwa Pracy i Polityki Socjalnej, zwiększa się liczba zarejestrowanych bezrobotnych z dyplomem wyższej uczelni. Pod koniec I kwartału było ich 223,5 tysiące, czyli o blisko 19 tysięcy więcej niż w 2010 roku. Zdaniem ekspertów wynika to w dużej mierze z dynamicznego rozwoju edukacji i szybkiego przyrostu osób aktywnych zawodowo z wyższym wykształceniem, których rynek pracy nie jest w stanie "wchłonąć". Szczególnie, że mury uczelni nadal opuszcza więcej humanistów, niż poszukiwanych przez pracodawców osób z wykształceniem technicznym czy informatycznym.

- Ta sytuacja powoduje, że młodzi ludzie bardziej pragmatycznie podchodzą do planowania swojej kariery zawodowej i chcieliby pracować w takim obszarze, który ich zdaniem gwarantuje im stabilność zatrudnienia - mówi Przemysław Gacek z Grupy Pracuj.

Takim obszarem, według danych z badania "Campus 2011", jest administracja biurowa lub państwowa (nawet mimo ostatnich doniesień o podtrzymaniu decyzji rządu o racjonalizacji zatrudnienia w sektorze publicznym). W tej branży chce pracować co trzeci absolwent, podczas gdy w najlepiej rokującej - internetowej tylko co 20.

Szczególnie chętnie pracę w administracji wybierają osoby po studiach humanistycznych (47 procent) i ekonomicznych (40 procent). Humaniści preferują branże: edukacyjną (31 procent), kadrową (22 procent), media (21 procent) i służby mundurowe (15 procent). Ekonomiści, równie chętnie jak w administracji, pracowaliby w firmie finansowej (40 procent), w reklamowej (28 procent) i w obszarze księgowości (24 procent).

Administracja jest za to mało interesująca dla studentów i absolwentów kierunków technicznych. Oni chcą pracować w takich branżach, jak: inżynieria i technologie (38 procent), oraz informatyka (24 procent). Choć głównym powodem wybierania sektora, w którym chcieliby pracować młodzi ludzie, jest jego zgodność z zainteresowaniami i wykształceniem (po ponad 60 procent wskazań), to najistotniejsze jest to dla osób z wykształceniem technicznym. Z kolei dla humanistów liczy się stabilność zatrudnienia i możliwość godzenia pracy zawodowej z życiem prywatnym. Zdaniem badanych stabilność zawodową zapewnić może praca w administracji (57 procent) i w służbach mundurowych (52 procent).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Najatrakcyjniejsze miejsca do pracy zdaniem Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto