Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Smerfy" powstrzymają budowę "Zamku Gargamela" w Poznaniu?

Redakcja
Debata a może i pikieta w maskach Smerfów - tak chcą powstrzymać odbudowę zamku królewskiego wg projektu W. Milewskiego jego przeciwnicy.

Przeciwnicy odbudowy zamku według projektu Milewskiego zrzeszają się, aby zapobiec tworzeniu ich zdaniem tandetnej architektury. Początkowo wyrażali swoje opinie tylko w popularnym serwisie Facebooku, gdzie założyli wspólną grupę liczącą około 1,5 tysiąca członków. Dzięki jednemu z najaktywniejszych internautów, Franciszkowi Sterczewskiemu, a także Grzegorzowi Klebańskiemu i Mikołajowi Szwochertowi, udało się zorganizować spotkanie "w realu".

Tomasz Ratajczak przedstawił przybyłym prezentację i wyjaśnił problem pewnych nieścisłości związanych z budową zamku.
- Komitet Odbudowy Zamku twierdzi, iż z badań, które zostały wykonane, wiemy już wszystko, a to nie jest prawdą – tłumaczy. – Uważam, że badania powinny być kontynuowane. Nasza wiedza opiera się głównie na opisach zamku, a to przecież znacznie za mało.

Zdaniem Ratajczaka dopiero pogłębione badania mogą pomóc w ustaleniu, jak naprawdę wyglądał zamek na górze Przemysła. W dodatku, jak twierdzi Ratajczak, konkurs na odbudowę zamku, ogłoszony przez komitet, mimo iż dopuszczał nowoczesne spojrzenie, to szczególnie premiował spojrzenie historyzujące, co ograniczało architektom swobodę. W związku z tym poziom prac konkursowych zdaniem uczestników spotkania był bardzo niski.
- Ostatecznie wygrał projekt "G jak Gargamel" – żartuje Tomasz – do którego wprowadzono korekty, które popsuły coś, czego można by myśleć, że popsuć już się nie da – dodaje.

Organizatorzy spotkania zgłosili się więc z prośbą do przybyłych o zaproponowanie działań, jakie mogliby podjąć, aby nie dopuścić do realizacji projektu.
- Miasto bardzo mało robi, żeby zainteresować społeczność tematem „budowy zabytku” – stwierdził jeden z uczestników dyskusji. – Trzeba pokazać poznaniakom, że mają na to jakiś wpływ.

Po długich rozmowach ze zgromadzonymi organizatorzy ustalili plan strategiczny.
- Należy zorganizować debatę z prezydentem, dyrekcją muzeum i Komitetem Odbudowy Zamku – przedstawia swój pomysł Tomasz Ratajczak. – Można by zaprosić poznaniaków jako wsparcie dla nas, grupy działającej.

Franciszek Sterczewski zaproponował natomiastzłożenie petycji do władz miasta.
- Możemy nakręcić filmik w konwencji humorystycznej, zachęcający poznaniaków do podpisania petycji – mówił Sterczewski. – W ostateczności przeprowadzimy demonstrację. Wszyscy przeciwnicy podejdą w maskach Smerfów pod Muzeum Narodowe i do Rady Miasta, gdzie wręczymy petycję.

Dodatkowo „Smerfy” mają zamiar zgłosić się po pomoc do fachowców: architektów, historyków i prawników. Zdecydowano się więc na trzy tory postępowania: prawny, w związku z nierzetelnymi badaniami archeologicznymi, damonstrację mającą na celu promocję grupy, która zaczyna zajmować stanowisko w kwestiach estetycznych miasta oraz debatę.
- Te kilka kroków, które chcemy podjąć, możemy stosować równocześnie – reasumował Ratajczak. – Zrobimy wszystko, aby wprowadzić nasze plany w życie przed zamknięciem przetargu.

Aby obejrzeć wszystkie zdjęcia, kliknij w miniaturki pod artykułem.

Materiał bierze udział w konkursie dziennikarskim Tym Żyje Miasto

Ty też możesz publikować teksty, zdjęcia, materiały wideo na MM Moje Miasto Poznań i co miesiąc wygrywać nagrody! Przeczytaj więcej o konkursie Tym Żyje Miasto!

Piszemy bajki dla Tomka! Dołącz się do akcji
i napisz własną opowieść!
Wirtualne Targi Edukacyjne ACI
Tym żyje miasto!
publikuj teksty, zdjęcia, wideo
Wygrywaj nagrody!
od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto