Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Smog w Kujawsko-Pomorskiem. Jest długo oczekiwana uchwała. Czy to wreszcie skuteczny oręż w boju o czyste powietrze w naszym regionie?

mn
SłAwomir Kowalski / Polska Press
Rozpoczęły się konsultacje społeczne uchwały antysmogowej dla naszego województwa. To nowe prawo miejscowe ma znacząco wpłynąć na poprawę stanu powietrza w regionie.

Pierwsze spotkanie konsultacyjne dotyczące projektu uchwały antysmogowej odbyło się wczoraj w Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu. Dokument przygotowuje samorząd województwa.

Prawo antysmogowe ma większość krajów europejskich, od niedawna mamy je także w naszym kraju. Własne uchwały antysmogowe przyjęło już 10 polskich województw - podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

Uchwała dla regionu kujawsko-pomorskiego jest od dawna oczekiwana. Da możliwości walki z zanieczyszczeniem powietrza samorządom niższych szczebli.

Normy przekroczone

O tym, jak zanieczyszczone jest powietrze w województwie pisaliśmy w „Nowościach” nie raz. Z raportów służb ochrony środowiska wynika, że praktycznie w całym regionie są, stale lub okresowo, przekroczenia dopuszczalnych norm pyłu zawieszonego i związków toksycznych, przede wszystkim benzo(a)pirenu, których źródłem jest tak zwana niska emisja, głównie domowe piece grzewcze i lokalne kotłownie węglowe.

Czytaj też:
Taksówki w Toruniu. Ile trzeba zapłacić za kilometr?
10 propozycji na walentynki w Toruniu

Najgorsze powietrze mamy w Nakle nad Notecią należącym do 36 miast w Polsce i 50 w Europie, w których sytuacja jest pod tym względem naprawdę bardzo zła.

Badacze nie mają wątpliwości, że zanieczyszczenia we wdychanym powietrzu skutkują m. in. zawałami serca, udarami, przewlekłymi chorobami płuc (w tym astmą), nowotworami, wadami wrodzonymi i zwiększoną umieralnością noworodków. Najwyższa Izba Kontroli szacuje, że z powodu smogu co roku umiera w Polsce przedwcześnie 45 tysięcy osób.

Katalog paliw

Przygotowany w Urzędzie Marszałkowskim projekt uchwały antysmogowej dla Kujaw i Pomorza zawiera katalog paliw stałych, których stosowanie będzie zakazane oraz określa standardy, emisyjne i w zakresie efektywności energetycznej, którym będą musiały podlegać piece centralnego ogrzewania, inne piece, a nawet domowe kominki.

Określa też stosunkowo długie okresy przejściowe dla nowych regulacji - tak, by ich wprowadzenie było jak najmniej uciążliwe i wpisywało się w naturalny rytm wymiany wyeksploatowanych urządzeń.

Zakazy z projektu

Projekt uchwały zakłada więc:

  • zakaz palenia węglem brunatnym oraz mułami i flotokoncentratami węglowymi (także ich pochodnymi), miałem węglowym i mokrą biomasą (np. niesezonowanym drewnem) - od 1 września 2019 roku;
  • zakaz eksploatacji tzw. pozaklasowych kotłów grzewczych - od 1 stycznia 2024 roku;
  • zakaz eksploatacji kotłów grzewczych poniżej 5. klasy - od 1 stycznia 2028 roku;
  • zakaz używania kominków i pieców domowych niemieszczących się w standardach emisji i efektywności energetycznej - od 1 stycznia 2026 r.

Uwagi i wnioski

Każdy ma prawo do składania uwag i wniosków w ramach konsultacji projektu uchwały antysmogowej. Mogą być wnoszone:

- pisemnie na adres: Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Departament Środowiska, ul. Targowa 13/15, 87-100 Toruń;
- ustnie do protokołu w pokoju nr 213 w siedzibie tego departamentu;
- mailowo na adres [email protected].

Konsultacje trwają do 18 lutego.

Zobacz też: Stop agresji na drodze - odc. 5

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto