Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Śnięte ryby na Sołaczu. Widok jest przerażający. Winna susza? [ZDJĘCIA]

Karolina Łojko
Więcej zdjęć parku Sołackiego znajdziecie TUTAJ
Więcej zdjęć parku Sołackiego znajdziecie TUTAJ Adrian Wykrota
Kilkadziesiąt śniętych ryb znajduje się w stawie i wokół niego w parku Sołackim w Poznaniu. Taka sytuacja może mieć związek z wysokimi temperaturami i suszą. Śnięte ryby na Sołaczu zaniepokoiły mieszkańców, którzy boją się, że te mogą być źródłem groźnych chorób.

Śnięte ryby na Sołaczu nie tylko pływają na powierzchni wody, gdzie są wydziobywane przez ptaki, ale można je też znaleźć na trawie wokół stawu. Może to być bardzo niebezpieczne, zwłaszcza dla dzieci, które często bawią się na pobliskim placu.

Okoliczni mieszkańcy boją się, że śnięte ryby na Sołaczu mogą być źródłem chorób, dlatego ze swoimi pociechami spacerują jak najdalej od wody. Największym zagrożeniem są jednak kaczki, które podchodzą do dzieci, a wcześniej pływają w wodzie obok nieżywych ryb i dziobią je.

- Zaalarmowani sprawą nie chcemy tak tego zostawić. Już powiadomiliśmy odpowiednie służby - mówi Danuta Końska z zarządu Rady Osiedla Sołacz. - Być może to przez susze. Jednak wydaje nam się, że wpływająca do stawu Bogdanka jest przyczyną nieszczęścia. Rzeka jest bardzo zanieczyszczona - dodaje.

Śnięte ryby na Sołaczu: Wygląd przeraża...

Sam wygląd niektórych ryb przeraża. Są rozszarpane, nie mają oczu. Wyglądają, jakby zdechły już kilka dni temu. Taka sytuacja może mieć związek z wysokimi temperaturami i wysychaniem stawu. Miało to znaczny wpływ na zmniejszenie się ilość tlenu w zbiornikach wodnych.

- Gdy w zbiornikach wodnych brakuje tlenu z powodu wysokich temperatur lub dużego zanieczyszczenia, to mamy do czynienia z przyduchą. Jej skutkiem jest śnięcie ryb, a w przypadku braku poprawy sytuacji, może to prowadzić do wymierania całego ekosystemu wodnego. Najlepszym rozwiązanie w takiej sytuacji jest dotlenianie wody i wyłowienie pozostałych ryb, ponieważ ich odporność znacznie się obniżyła, co w bliskiej przyszłości może skutkować powtórzeniem się obecnej sytuacji - wyjaśnia biolog Anna Zatorska.

ZOBACZ TAKŻE:

- Pamiętam, że taka sytuacja miała miejsce dziesięć lat temu. Wtedy wypompowano całą wodę, dokładnie staw wyczyszczono i dopiero nalano nową. Teraz pewnie też trzeba będzie tak zrobić - mówi pan Krzysztof, który Sołacz odwiedza regularnie.

Zaalarmowany Wydział Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Poznania zajmuje się już tym problemem. Na razie nie jest jednak w stanie odpowiedzieć o przyczynach śnięcia ryb na Sołaczu. - Nasi specjaliści wraz z dyrektorem wydziału badają tę sprawę. W piątek będziemy mieć wstępne informacje - podaje Agnieszka Kapciak, sekretariat wydziału.


Zobacz także - Śnięte ryby w Wisłoku. Woda może być skażona:

Źródło: TVN24/x-news

Więcej zdjęć parku Sołackiego znajdziecie TUTAJ

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto