Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Solidarni z Białorusią – kilkadziesiąt osób manifestowało na placu Mickiewicza

Gabriela Jelonek
Gabriela Jelonek
W środę kilkadziesiąt osób wzięło udział w organizowanej przez studentów UAM pokojowej manifestacji solidarności z Białorusią. Na placu zgromadzili się głównie studenci z Białorusi i Polski, ale można było też dostrzec m.in. flagę Hiszpanii.
Ten materiał bierze udział w konkursie Tym Żyje Miasto! Na MM Moje Miasto Poznań każdy może publikować swoje materiały i wygrywać pieniądze! Co miesiąc ze wszystkich materiałów Dziennikarzy Obywatelskich opublikowanych na łamach mmpoznan.pl wybieramy najlepsze, a ich autorów nagradzamy! Każdego miesiąca w ten sposób rozdzielamy 500 zł! Przeczytaj wiecej o konkursie Tym żyje miasto!

Akcja rozpoczęła się od odczytania 12 nazwisk więźniów politycznych przetrzymywanych na Białorusi. Przy przedstawianiu każdej kolejnej sylwetki opozycjonistów, przy dźwiękach werbli odpalana była symboliczna pochodnia.

Ze słowem wystąpił również radny Poznania – Przemysław Alexandrowicz, który nawiązując do rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce i swojej ówczesnej działalności w Niezależnym Zrzeszeniu Studentów, podkreślił, jak ważna jest solidarność Polaków z Białorusinami.

- Wielu z moich kolegów siedziało wtedy w więzieniach, część się ukrywała. Wtedy bardzo ważna dla nas była solidarność innych ludzi. Teraz, gdy my cieszymy się wolnością, powinniśmy wspierać tych, którzy jej nie mają – apelował.

Po około pół godziny sprzed pomnika Mickiewicza, alejami Niepodległości wyruszył marsz solidarności, na czele którego szli studenci z transparentem „Stop terror in Belarus". Manifestanci nieśli także zdjęcia 12 osób osadzonych w więzieniach, flagi Białorusi – biało-czerwono-białe używane przez opozycjonistów, a także transparenty głoszące solidarnościowe hasła, jak np.: "Za wolność waszą i naszą". Nie zabrakło także przedstawicieli poznańskiego oddziału Amnesty International, którzy także przybyli z własnym transparentem.

Marsz odbył się w rytm bębnów grupy Samba Rytmy Oporu, która niewątpliwie przyciągała uwagę przechodniów i mieszkańców okolic, chętnie (i spontanicznie!) przyłączających się do akcji. Wielu uczestników marszu przybrało biało-czerwone barwy – wspólne dla Polski i Białorusi oraz zabrało ze sobą symboliczny "płomień nadziei" w postaci świeczek, które następnie złożyli pod Pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej, gdzie zakończyła się akcja.

W trakcie zgromadzenia ludzie pisali listy do więźniów, wspierając ich chociażby dobrym słowem. Sam organizator – Artiom Tkachuk – przytoczył słowa jednego z więźniów, Mikalaja Statkiewicza, który ostatnio odpisał mu na list: "Wy, na wolności nie odczuwacie jak ważne są dla nas te listy. Są takie dni, kiedy wszystko wydaje się beznadziejne i z tracąc nadzieję, ma się ochotę poddać reżimowi. Ale to dzięki Waszym listom odzyskujemy ochotę do życia i mamy siłę do walki z reżimem! Jesteście wolni, więc tego nie marnujcie – walczcie! Widząc reakcje na postępowanie władzy na Białorusi odzyskujemy nadzieję, że jest o co walczyć, zbieramy się w sobie, aby odsiedzieć nasze wyroki, a po wyjściu z więzienia dalej walczyć o wolność naszego kraju."

Łącznie podczas manifestacji napisano około 30 listów i pocztówek.

Akcja wzbudziła szerokie zainteresowanie wśród studentów (na Facebooku w ciągu półtora tygodnia akcje poparły 162 osoby) oraz mediów, nie tylko lokalnych i ogólnopolskich, ale i światowych! Informacja na temat manifestacji pojawiła się w telewizji Biełsat, na białoruskich portalach opozycyjnych, a także w serwisie TV i radiowym BBC.

Organizatorzy mają nadzieję, że chociażby taką działalnością – będącą swoistym ukłuciem - władza białoruskiego tyrana będzie się osłabiała, a coraz większa ilość ludzi poprze ideę wolnej Białorusi.

Na tym działalność studentów się nie kończy. Kolejna akcja planowana jest na luty/marzec 2012 roku. Cały czas możecie pisać listy do więźniów i przekazywać je Artiomowi Tkachukowi, którego znajdziecie na WNPiD UAM (Morasko). Można także śledzić profil grupy na facebooku: Stop terror in Belarus, gdzie znajdziecie więcej informacji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto