Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sołtysówka na ul. Głogowskiej w Poznaniu niszczeje. Będzie remont? Zobacz zdjęcia!

Alicja Durka
Alicja Durka
Właścicielem obiektu jest Realvest Głogowska Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie.
Właścicielem obiektu jest Realvest Głogowska Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Waldemar Wylegalski
Sołtysówka Adama Jeskego mieści się na poznańskim Łazarzu od 1902 roku, przy ul. Głogowskiej 37. Od początku był to niezwykły budynek, nietypowy dla tej części miasta, bo wokół mieszczą się głównie duże, zdobione kamienice. Sołtysówka zaś jest dwupiętrową willą z bogatymi zdobieniami, zwieńczoną niską wieżą. Od ulicy budynek odgrodzony jest płotkiem z żeliwa. Do willi dołączone są dwa budynki gospodarcze. Obiekt należał do ostatniego sołtysa Adama Jeskego, kiedy Święty Łazarz nie był jeszcze dzielnicą Poznania, a wsią.

Teraz budynek szpeci okolice i popada w ruinę. Powybijane okna, ślady spalenizny to efekt nieproszonych lokatorów i licznych pożarów. Strażacy interweniowali tam już kilkadziesiąt razy. Spłonął już dach i niektóre elementy konstrukcyjne, przez co budynkowi groziło nawet wyburzenie. Wnętrze sołtysówki jest również w fatalnym stanie.

Sołtysówka do remontu

Budynek od wielu lat nie znajduje nabywcy. Jeszcze w 2012 roku był on wystawiony za 5,5 mln zł. Później cena spadała, w 2018 roku było to już 2,9 mln zł. Wtedy znalazł się inwestor, który miał otworzyć restaurację i wybudować dom studencki. Z planów jednak nic nie wyszło. Dlaczego nikt nie jest zainteresowany?

Właścicielem obiektu jest Realvest Głogowska Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Powodów, dla których remont się przeciąga, jest wiele, obiekt jest stosunkowo mały, nie ma też miejsca na parking, a to w tej okolicy bardzo ważne. Kolejną kwestią są koszty renowacji i konsultacje z konserwator zabytków. Sołtysówka bowiem w grudniu 2007 roku została wpisana do rejestru zabytków. Ogromne zniszczenia będą wymagały gruntownego remontu, przy czym należy podkreślić, że każda ewentualna zmiana będzie musiała być konsultowana ze względu na zabytkowy charakter miejsca. Okoliczni mieszkańcy sugerują, że potencjalni chętni na zakup sołtysówki czekają na moment, w którym jej stan będzie na tyle zły, że miasto wyda zgodę na wyburzenie.

W 2017 roku miejska konserwator zabytków nakazała właścicielowi sołtysówki oczyszczenie jej ze śmieci i gruzu, remont dachu, udrożnienie wentylacji i uzupełnienie stropów.

Jest jeszcze jedna możliwość, prezydent Poznania może przejąć taki obiekt, jeśli wojewódzki konserwator zabytków opracuje stosowny wniosek. Z ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami wynika, że można to zrobić, jeśli zabytek ma określone walory historyczne i architektoniczne. O takiej sytuacji możemy mówić właśnie w przypadku łazarskiej sołtysówki. Taka decyzje wiąże się jednak z kosztami zabezpieczenia i ewentualnej renowacji. Takie rozwiązanie nie narusza prawa własności.

Oto najpiękniejsze kamienice w Poznaniu.

Przejdź do galerii i zobacz --->

Te kamienice mają dusze! Najpiękniejsze kamienice Poznania. ...

Pod koniec czerwca tego roku odbyła się kontrola obiektu z udziałem miejskiej konserwator zabytków i pełnomocnika obecnego właściciela. MKZ nakazała wtedy usunięcie samosiewów z gzymsów i połaci dachowych oraz uzyskanie pozwolenia konserwatorskiego na zalecone roboty budowlane do 30 września, zabezpieczenie połaci dachowych poprzez tymczasowe i miejscowe uzupełnienie ubytków pokrycia dachu i montaż tymczasowych rynien i rur spustowych do 30 listopada, wykonanie pełnej inwentaryzacji stolarki okiennej, drzwiowej, detali oraz elementów wyposażenia do 31 grudnia i w końcu usuniecie budynku stróżówki i przedstawienie koncepcji zagospodarowania nieruchomości wraz z harmonogramem prac inwestycyjnych do 31 marca 2022 roku.

- Podstawowe obowiązki właściciela lub użytkownika obiektu zabytkowego reguluje ustawa o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. Obiekt taki musi być utrzymywany przez właściciela w dobrym stanie, a wszelkie planowane prace musi uzgadniać z MKZ, w celu wydania pozwolenia konserwatorskiego. Po kontroli obiektu przeprowadzonej w czerwcu 2021 r. MKZ wydał zalecenia pokontrolne, określające podstawowe prace i działania zabezpieczające budynek, konieczne do wykonania przed podjęciem kompleksowych prac koncepcyjno-projektowych związanych z remontem i adaptacją budynku do nowych funkcji

- przekazuje Joanna Bielawskia-Pałczyńska, dyrektor Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków.

Sprawdź też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto