Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Spalarnia śmieci i tak powstanie! Tylko gdzie?

Łukasz Sawala
Łukasz Sawala
Rozpoczynają się konsultacje społeczne w sprawie lokalizacji spalarni odpadów na terenie Poznania. Na nieprzekonanych czeka wycieczka do podobnych obiektów w Niemczech lub Austrii.

Lokalizacja spalarni nadal nie jest jeszcze znana i wciąż budzi kontrowersje. Pod uwagę brane są Centralna Oczyszczalnia Ścieków w Koziegłowach oraz Elektrociepłownia Karolin.


Jedna z proponowanych lokalizacji spalarni

Konsorcjum firm (Przedsiębiorstwo Usługowe "Południe II" z Krakowa oraz O.K.E.J. z Poznania) zostało wybrane w drodze przetargu nieograniczonego do przeprowadzenie konsultacji społecznych w sprawie lokalizacji spalarni śmieci.

Konsultacje w sprawie lokalizacji Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych rozpoczynają się 10 sierpnia i potrwają do końca października.

- W ramach zaplanowanych działań konsultacyjnych odbędą się między innymi: spotkania informacyjne z mieszkańcami Poznania i gminy Czerwonak oraz z innymi grupami społecznymi zainteresowanymi planami budowy spalarni. Przewidujemy też prezentację projektu za pośrednictwem mediów, głównie w prasie i Internecie. Nie zabraknie również badań socjologicznych prowadzonych na grupie tysiąca losowo wybranych poznaniaków - tłumaczy Elżbieta Olędzka-Koprowska z Biura Projektu O.K.E.J.

W ramach kampanii uruchomiono witrynę internetową www.ekokonsultacje.pl, na której na bieżąco będą aktualizowane wszystkie dane dotyczące postępu prac.

Dodatkowo, od 10 sierpnia do 30 października w Urzędzie Miasta w każdy poniedziałek i czwartek działał będzie Punkt Konsultacyjny. Zainteresowani powinni kierować się do pokoju nr 407 na czwartym piętrze, gdzie od godz 9 do 16 będą czekali eksperci w dziedzinie ekologii.

- Będzie można zgrać sobie np. na pendrive prezentację informującą o zaletach spalarni - mówi Olędzka-Koprowska.

To jednak nie wszystko. Prowadzący konsultacje planują zorganizować wycieczkę dla mieszkańców do Austrii lub Niemiec, by pokazać przeciwnikom budowy, że spalarnia jest konieczna.

Koszt budowy spalarni śmieci to aż 640 milionów złotych. - To dosyć dużo - komentuje Mirosław Kruszyński, wiceprezydent Poznania. - Takie są jednak europejskie wymogi i spalarnia musi powstać. Na szczęście, aż 352 miliony złotych będą pochodzić z dotacji, więc inwestycja będzie dla miasta tak naprawdę o połowę tańsza.

Według danych zbieranych przez miasto, przeciętny poznaniak produkuje codziennie ponad kilogram różnego rodzaju odpadów. Oznacza to, że w ciągu roku na osobę przypada średnio 400 kilogramów odpadów - czyli w samym Poznaniu powstaje około 250 tys. ton odpadów.


WAKACJE 2009
W POZNANIU
kultura, sport, turystyka
TRANSFERY 2009KONKURSY MM POZNAŃ
sprawdź co możesz wygrać
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto