Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Spalarnia zdrowsza od karkówki z grilla

Łukasz Sawala
Łukasz Sawala
Nie ma brzydkiego zapachu, dymu i oporu mieszkańców - tak w telegraficznym skrócie wygląda raport z hanowerskiej spalarni śmieci. W październiku sprawdzą to mieszkańcy Poznania.

Dyskusja na temat lokalizacji spalarni śmieci w Poznaniu nie milknie. - Do dotychczasowych dwóch propozycji, czyli Karolina i Czerwonaka decyzją wiceprezydenta Mirosława Kruszyńskiego dołączają również tereny na Franowie i Michałowie (za planowanym miejscem budowy nowej zajezdni tramwajowej - dop. łs), na Garbarach oraz przy sortowni na ulicy Krańcowej - mówi Paweł Grzybowski z O.K.E.J., pracowni, współorganizującej konsultacje społeczne.

Nie śmierdzi i nie szkodzi

W ramach konsultacji, które mają doprowadzić do wyłonienia odpowiedniego miejsca budowy, a także przekonania poznaniaków, co do słuszności inwestycji mieszkańcy naszego miasta na początku października będą mieli okazję zwiedzić spalarnię śmieci w Hanowerze, partnerskim mieście stolicy Wielkopolski.

Zanim do Niemiec udadzą się mieszkańcy, to już teraz hanowerską spalarnię obejrzeli poznańscy dziennikarze.

Na miejscu okazało się, że nie taki diabeł straszny, jak go malują. Szybko zweryfikowały się argumenty podnoszone przez część protestujących poznaniaków.

- Tu nic nie śmierdzi. gdyby było niżej, to mógłbym wejść na ten komin i nic bym specjalnego nie poczuł. Mój komin w domu jest znacznie gorszy - śmiał się inżynier Detlef Weddig ze spalarni w Hanowerze.

I rzeczywiście, obserwacje dziennikarzy i opinie pracowników znajdują potwierdzenie w badaniach naukowych. Doktor Henryk Skowron w swojej prezentacji poświęconej spalarniom śmieci przytacza dane, według których zjedzenie 200 gramów karkówki z grilla oznacza wchłonięcie takiej dawki dioksyn, jaką pochłonęlibyśmy siedząc na kominie spalarni od 1,5 do 4 dni.

Z komina nie unosi się dym. Mitem są też przepowiednie, jakoby po wybudowaniu spalarni śmieci w Poznaniu zintensyfikowałyby się nieprzyjemne zapachy w rejonie inwestycji. Inż. Weedig pytany przez dziennikarzy o nieprzyjemne zapachy wydawał się być nieco zdziwiony. - Ja nic nie czuję - ucinał. Ponownie miał rację. Przykry zapach wydobywa się jedynie z samochodów przywożących odpady - trudno jednak, by było inaczej.

Dziesiątki tysięcy gospodarstw domowych ma prąd dzięki spalarni

Hanowerski zakład przetwarzania odpadów sprawdza się nie tylko jako inwestycja pozwalająca uporać się z tonami śmieci, które już nie muszą być składowane. - Efektem spalania jest wytworzenie energii elektrycznej zasilającej 40 tysięcy gospodarstw domowych - mówił do poznańskich żurnalistów Andreas Aumuller, specjalista PR firmy E-on, która jest właścicielem spalarni.

W Poznaniu inwestorem nie będzie prywatny inwestor (jak E-on) - pieniądze wyłoży miasto i Unia Europejska. W grę wchodzi za to możliwość, by spalarnią rządziła zewnętrzna firma, która wykupi od miasta koncesję.

W Hanowerze nie było większych problemów z wyborem lokalizacji spalarni. Andreas Aumuller zdradził co prawda, że pojawiły się głosy sprzeciwu oraz alternatywne lokalizacje, ale obyło się bez przeprowadzania dłuższych konsultacji społecznych i prędko doprowadzono do porozumienia.

Hanowerska spalarnia jest położona w bliskiej odległości od autostrady i 1500 metrów od zabudowań. W Poznaniu na taki komfort na pewno nie będziemy mogli sobie pozwolić (najbliższe ideału jest Franowo z Michałowem). To na pewno będzie problem dla autorów konsultacji społecznych w naszym mieście. Mieszkańcy, którzy w październiku pojadą do Hanoweru pewnie woleliby zobaczyć podobny obiekt, ale zlokalizowany bliżej gospodarstw domowych.

Wkrótce zamieścimy więcej informacji o funkcjonowaniu spalarni śmieci, a także zaprezentujemy material wideo z Hanoweru.

Przeczytaj także:
Awantura o spalarnię

- Czy na gminę Czerwonak ma spadać to, co najgorsze z Poznania? - pytali oburzeni mieszkańcy podczas spotkania na temat spalarni. Dyskusje zwolenników i przeciwników były bardzo gorące.

Mój Modny Poznań

serwis specjalny
TRANSFERY 2009KONKURSY MM POZNAŃ

sprawdź co możesz wygrać
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto