Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wolisz spać samotnie czy z partnerem? Od tego zależy jakość wypoczynku. Dzielenie łóżka wpływa na odczuwanie stresu i rozwój depresji

Monika Góralska
Monika Góralska
Lepiej wyśpisz się z partnerem, dzieckiem, czy samotnie? Odpowiedź może cię zaskoczyć.
Lepiej wyśpisz się z partnerem, dzieckiem, czy samotnie? Odpowiedź może cię zaskoczyć. fizkes/123rf.com
Na jakość naszego snu wpływ ma nie tylko wygodny materac czy świeża pościel, ale także towarzystwo, z którym dzielimy łóżko. Według naukowców z University of Arizona dorośli, którzy śpią z małżonkiem lub partnerem, wysypiają się lepiej niż osoby sypiające same czy z dziećmi.

Spis treści

Lepiej spać z partnerem, dzieckiem, czy samemu?

Naukowcy z University of Arizona (USA) postanowili sprawdzić, czy dzielenie łóżka jest związane z długością i jakością snu oraz czynnikami zdrowia psychicznego. Okazało się, że spanie z kimś pozwala lepiej się wyspać niż spanie samemu.

W badaniu wzięło udział 1007 osób dorosłych w wieku produkcyjnym. Dane uzyskano w ramach badania SHADES (Sleep and Health Activity, Diet, Environment, and Socialization). Uczestnicy wypełniali ankietę, w której informowali, czy w ciągu ostatniego miesiąca dzielili łóżko z partnerem/małżonkiem, dzieckiem/dziećmi czy innym członkiem rodziny lub czy spali sami. W badaniu wzięto również pod uwagę wskaźniki takie jak stopień bezsenności, czas trwania snu, nocne wybudzenia, występowanie bezdechu.

Badanie wykazało, że osoby, które spały z partnerem lub współmałżonkiem zgłaszały mniejszą bezsenność, mniejsze zmęczenie i spały dłużej niż te, które spały same. Dorośli śpiący razem szybciej także zasypiali, dłużej spali po zaśnięciu i występowało u nich mniejsze ryzyko bezdechu sennego. Jednak ci, którzy spali z dzieckiem, częściej doświadczali bezsenności, mieli większe ryzyko bezdechu sennego i mniejszą kontrolę nad swoim snem. Osoby, które spały z innymi członkami rodziny, zgłaszały większe ryzyko bezdechu.

Spanie z partnerem zmniejszało również depresję, lęk i stres oraz zwiększało poczucie wsparcia i satysfakcji z życia i relacji. Jednak spanie z dziećmi zwiększało stres i lęk.

Samotny sen zwiększa ryzyko depresji oraz nasila stres

Osoby, które spały same, zgłaszały nasilenie bezsenności oraz senności i zmęczenia, a także zwiększone ryzyko bezdechu. Samotne spanie wiązało się z wyższym ryzykiem depresji i niższym wsparciem społecznym oraz satysfakcją z życia i relacji.

– Spanie z partnerem lub małżonkiem wykazuje ogromne korzyści dla zdrowia snu, w tym zmniejszenie ryzyka bezdechu sennego oraz bezsenności i ogólną poprawę jakości snu – powiedział główny autor badania Brandon Fuentes, badacz na wydziale psychiatrii University of Arizona.

W podsumowaniu badania naukowcy zaznaczyli, że spanie z partnerem czy małżonkiem wiąże się z lepszą jakością snu i ogólnym zdrowiem psychicznym. Natomiast spanie z dzieckiem przekłada się na pogorszenie jakości snu.

Uzupełnij domową apteczkę

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Wolisz spać samotnie czy z partnerem? Od tego zależy jakość wypoczynku. Dzielenie łóżka wpływa na odczuwanie stresu i rozwój depresji - Strona Zdrowia

Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto