Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Spółdzielnie socjalne w Poznaniu otwierają kawiarnie i pasieki

Błażej Dąbkowski
Dzięki spółdzielniom socjalnym w Poznaniu część osób niepełnosprawnych znajdzie pracę
Dzięki spółdzielniom socjalnym w Poznaniu część osób niepełnosprawnych znajdzie pracę Łukasz Gdak
Długotrwale bezrobotni, niepełnosprawni, osoby po kryzysach psychicznych, czyli poznaniacy, których dotknęło wykluczenie społeczne jeszcze latem zostaną przedsiębiorcami! W Poznaniu działalność gospodarczą rozpocznie aż 7 spółdzielni socjalnych. W kawiarniach niepełnosprawni zaparzą nam kawę, a bezrobotni wykonają... tatuaż.

– W ramach projektu "Wielkopolskie Centrum Ekonomii Społecznej” na terenie całego województwa powstanie minimum 11 Spółdzielni Socjalnych – wyjaśnia Maciej Małach z Fundacja Pomocy Wzajemnej Barka. Tylko z samego Poznania zgłoszono aż 7 spółdzielni, dzięki którym pracę w każdej z nich znajdzie minimum 5 osób.

– Naszemu stowarzyszeniu zawsze przyświecało hasło "Rehabilitacja poprzez pracę”. Teraz dzięki projektowi będziemy mieli okazję wcielić je w życie – nie ukrywa zadowolenia Bogdan Nowicki, prezes Stowarzyszenia Wszyscy Ludzie Dobrej Woli, zajmującego się osobami po kryzysach psychicznych.

Spółdzielnia socjalna, którą tworzą członkowie stowarzyszenia zamierza otworzyć klubokawiarnię połączoną z małą gastronomią, w której zajęcie znajdą poznaniacy chorzy na schizofrenię i depresję

– Na początek planujemy dać pracę 5 osobom znajdującym się remisji choroby, czyli stanu kiedy jej nasilenie jest mniejsze – dodaje Bogdan Nowicki. Stowarzyszenie w tej chwili intensywnie szuka lokalu dla swojej klubokawiarni. – Nie jest łatwo, cały czas rozmawiamy z ZKZL. Teraz sprawdzamy jeden z lokali przy ul. Głogowskiej – wyjaśnia prezes stowarzyszenia.

Bogdanowi Nowickiemu marzy się, by klubokawiarnia funkcjonowała tak profesjonalnie jak elegancki, trzygwiazdkowy hotel w Krakowie "U Pana Cogito”, w którym większość pracowników stanowią osoby po kryzysach psychicznych. Poznaniacy, znajdujący się pod opieką Wszystkich Ludzi Dobrej Woli odbyli tam już szkolenia. Dlatego przygotowani czekają już tylko na lokal.

Hortex na tak?

Spółdzielnia socjalna "Dobra robota”, której pomysłodawcami są Agnieszka Frankowska z Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym koło Poznań oraz Magdalena Jarosz i Dominik Marszałek ze Stowarzyszenia na Tak również bierze udział w projekcie WCES. Od roku pojawiają się informacje, iż stworzą oni klubokawiarnię, w której zatrudnione zostaną osoby z upośledzeniem umysłowym. Do tej pory spółdzielnia usilnie poszukiwała lokalu, jednak wiele wskazuje na to, że powstanie ona przy ul. Głogowskiej, w miejscu gdzie dawniej znajdowała się legendarna kawiarnia i cukiernia Hortex.

DARMOWE UŚCISKI W POZNAŃSKIEJ KAWIARNI

– Trwają negocjacje dotyczące najmu, dlatego nie chcemy zapeszać. Miejscu cały czas się przyglądamy, umowy nie podpisaliśmy – zastrzega Dominik Marszałek.

Oprócz dwóch punktów gastronomicznych, jest realizowanych jeszcze 5 inicjatyw, których pomysłodawcami są poznaniacy długotrwale bezrobotni.

– Dwie spółdzielnie socjalne przez nich utworzone zajmą się remontami i adaptacjami mieszkań, kolejne utworzą call center i studio tatuażu – wymienia Maciej Małach. Z kolei na Śródce ma powstać galeria fotograficzna z kawiarnią, a grupa inicjatywna z poznaniakiem Mirosławem Gryczką na czele ma zamiar zająć się budową uli i usługami pszczelarskimi.

– Stolarnię użyczyła nam Barka, cały czas poszukujemy jednak firm, które zechcą oddać nam uszkodzone palety potrzebne do zbijania uli. Zależy nam przede wszystkim na pomocy innym, dlatego docelowo też chcemy zatrudniać niepełnosprawnych – przyznaje Mirosław Gryczka.

Dajemy wędkę

Wszystkie spółdzielnie socjalne do 15 lipca muszą złożyć biznesplany. – W sierpniu powinny rozpocząć już swoją działalność – informuje Maciej Małach z Barki. Otrzymają one dofinansowanie w wysokości do 100 tys. zł z Europejskiego Funduszu Społecznego, wsparcie pomostowe na środki eksploatacyjne (1,5 tys. zł miesięcznie przez rok), darmową obsługę księgowości oraz dwuletnie refinansowanie składek ZUS.

– Spółdzielniom dajemy więc nie „tylko wędkę, ale na szkoleniach tłumaczymy także jak się nią posługiwać – kończy Maciej Małach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto