Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sportowy Golaj – miasto przejmuje tereny na Golęcinie!

Zenon Zabawny
Zenon Zabawny
Wojewoda wielkopolski zgodził się przekazać nieodpłatnie miastu ...
Wojewoda wielkopolski zgodził się przekazać nieodpłatnie miastu ... archiwum/erique
Wojewoda wielkopolski zgodził się przekazać nieodpłatnie miastu obiekty sportowe Olimpii. To kluczowy moment dla budowy „Sportowego Golaja”.

24 października wojewoda wielkopolski Piotr Florek podpisał zarządzenie w sprawie wyrażenia zgody na dokonanie darowizny na rzecz miasta Poznania obiektów sportowych na poznańskim Golęcinie.

- To efekt wcześniejszych deklaracji wojewody w sprawie uregulowania statusu prawnego i przyszłości terenów stanowiących własność Skarbu Państwa – informuje Tomasz Stube, rzecznik prasowy wojewody wielkopolskiego. – Nieruchomość o powierzchni ponad 22 ha może być przekazana nieodpłatnie miastu pod warunkiem zapewnienia trwałości funkcji rekreacyjno–sportowej.

Właśnie takie plany ma miasto. Na Golęcinie ma zostać zrealizowany projekt pod nazwą „Sportowy Golaj”, za którym kryje się renowacja zniszczonego stadionu żużlowego, budowa boiska do gry w futbol amerykański oraz tor do kolarstwa górskiego. O realizacji pomysłu zdecydowali mieszkańcy, głosując na „Sportowy Golaj” w Poznańskim Budżecie Obywatelskim. Na realizację projektu miasto przeznaczy 5,8 mln zł.

Jak podaje radio Merkury, miasto oficjalnie przejmie Golęcin już za kilka dni, ale formalnie zacznie tam działać dopiero 1 lutego. Wtedy bowiem wygasną umowy z dotychczasowymi najemcami obiektów na Golęcinie.

W niedawnej rozmowie z MM Poznań Arkadiusz Ładziński, prezes PSŻ Poznań i współautor projektu szacował, że jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, obiekt może być gotowy już na początku 2015 r.

Przypomnijmy, że obiekty sportowe na Golęcinie zostały przekazane w zarząd Wojewódzkiego Urzędu Spraw Wewnętrznych w Poznaniu (poprzednika prawnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu) w 1988 roku. Nieruchomość była wykorzystywana przez policję jako zaplecze sportowe funkcjonariuszy policji.

Na podstawie umowy użyczenia zawartej w 1997 roku, nieruchomość została przekazana do korzystania Towarzystwu Sportowemu „Olimpia”. Umowa została zawarta na okres 25 lat. W marcu wielkopolski komendant wojewódzki policji z racji trwałej zbędności nieruchomości zwrócił się do wojewody o wyrażenie zgody na wystąpienie do prezydenta Poznania z wnioskiem o wydanie decyzji o wygaśnięciu trwałego zarządu sprawowanego przez KWP. Po akceptacji wojewody 16 października prezydent Poznania wygasił swoją decyzją trwały zarząd. Decyzja stanie się prawomocna z końcem października 2013 roku.

Zobacz też: Sportowy Golaj będzie zrealizowany - kiedy żużel wróci do Poznania?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto