Srebro w deszczu

TOM
Tomasz Gollob (z prawej) po raz szósty w karierze zdobył złoty medal IMP. Bydgoszczanin przegrał w Toruniu tylko raz - z Andrzejem Huszczą (na pierwszym planie).
Żużlowiec Startu Gniezno Krzysztof Cegielski zdobył srebrny medal Indywidualnych Mistrzostw Polski. Wygrał, po raz szósty w karierze, Tomasz Gollob. Tym samym Gollob pobił rekord Zenona Plecha, który ...

Tym samym Gollob pobił rekord Zenona Plecha, który pięciokrotnie stawał na najwyższym stopniu podium. Bydgoszczanin na torze w Toruniu przegrał tylko raz i to już w swoim pierwszym biegu, kiedy to nie sprostał 45-letniemu Andrzejowi Huszczy.

54 finał IMP rozgrywany był w arcytrudnych warunkach atmosferycznych. Tuż przed rozpoczęciem zawodów w Toruniu zaczęło bowiem padać. Później pogoda nieco się poprawiła, ale w dalszej części zawodów ponownie żużlowcy rywalizowali w deszczu. Z powodu ulewy sędzia Marek Wojaczek zakończył zresztą zawody już po czwartej serii. W tym momencie najwięcej punktów miał na koncie Gollob i to on stanął na najwyższym stopniu podium.

Trzej kolejni zawodnicy - Krzysztof Cegielski, Jacek Krzyżaniak i Piotr Świst - mieli po 16 wyścigach identyczną ilość punktów - po 10. W tym gronie tylko Cegielski trzykrotnie mijał linię mety na pierwszym miejscu i to jemu przypadło srebro. Krzyżaniak i Świst legitymowali się identycznym dorobkiem, a ponieważ nie wystąpili w bezpośrednim pojedynku, arbiter postanowił przyznać dwa brązowe krążki.

- Trochę szkoda, że w pierwszym wyścigu przyjechałem na trzeciej pozycji. Pierwsza seria była jednak loterią. Nikt nie wiedział jakie wybrać przełożenie - tłumaczył później Cegielski.

W turnieju nie brakowało niestety upadków. Najgroźniejszy miał miejsce w 9 biegu, gdy Rafał Okoniewski nie opanował motocykla i uderzył w bandę. Na szczęście leszczynianinowi nic się nie stało. W Toruniu popularny ,,Okoń'' zastąpił Grzegorza Walaska, który miał groźny wypadek w Anglii (kontuzja barku).

W trakcie imprezy doszło także do nieprzyjemnego zgrzytu. Przed 11 biegiem za przekroczenie limitu dwóch minut sędzia wykluczył Roberta Dadosa. Wrocławianin nie chciał się pogodzić z taką decyzją i w ramach protestu zerwał taśmę startową. Takiego zachowania nie mógł tolerować arbiter, który wykluczył zawodnika do końca zawodów. Tym samym Dados nie wystąpi w następnych zawodach, czyli w... arcyważnym spotkaniu ligowym Unia - Atlas.