Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Stara cegielnia przy ul. Mieleszyńskiej w Poznaniu straszy i ciekawi. Czy zyska nowy wygląd? Zobacz zdjęcia!

Weronika Błaszczyk
Weronika Błaszczyk
Stara cegielnia przy ul. Mieleszyńskiej 58 w Poznaniu od lat była wykorzystywana głównie przez grafficiarzy. Czy w najbliższym czasie ta sytuacja się zmieni? 

Zobacz jak wygląda stara cegielnia --->
Stara cegielnia przy ul. Mieleszyńskiej 58 w Poznaniu od lat była wykorzystywana głównie przez grafficiarzy. Czy w najbliższym czasie ta sytuacja się zmieni? Zobacz jak wygląda stara cegielnia --->Robert Wozniak
Kiedyś produkowano w niej materiały budowlane, teraz jednocześnie straszy i ciekawi swoim wyglądem zarówno poznaniaków, jak i turystów. Stara cegielnia przy ul. Mieleszyńskiej 58 w Poznaniu od lat była wykorzystywana głównie przez grafficiarzy. Czy w najbliższym czasie ta sytuacja się zmieni?

Cegielnie na Szachtach w Poznaniu

Na terenie poznańskich Szacht funkcjonowało niegdyś aż sześć cegielni: Fabianowo, Junikowo, Kotowo, Rudnicze, Świerczewo i Żabikowo. Wszystkie z nich, według informacji z portalu szachty.pl, powstały w czasie rozkwitu budowlanego w Poznaniu na przełomie XIX i XX wieku. Działały i produkowały towar aż do lat 90. XX wieku, kiedy to zdecydowano się na likwidację zakładów.

Przedsiębiorstw już nie ma, budynki przestały tętnić życiem, jednak ich pozostałości wciąż o sobie przypominają. Na ten moment tereny dawnej cegielni przy ulicy Mieleszyńskiej to prawdziwa ruina. Miejsce to z roku na rok coraz bardziej niszczeje, a ściany obiektu pokrywają się kolejnymi graffiti.

Taki wygląd cegielni stanowi duży kontrast z atrakcyjnym terenem poznańskich Szacht, który Poznaniacy chętnie wybierają jako miejsce do weekendowego odpoczynku ze względu na stawy, liczne drzewa, ścieżki spacerowe i rowerowe, a także wieżę widokową. Pomimo niezachęcającego widoku ruin wiele osób decyduje się na ich odwiedzenie, a przy okazji wykorzystuje to miejsce do sesji zdjęciowych czy spotkań towarzyskich.

Stara cegielnia na sprzedaż

Obiekt przy ul. Mieleszyńskiej 58 jest własnością Miasta Poznania, a obecnie zarządza nim ZKZL. W 2020 roku Rada Miasta uchwaliła dla tego terenu miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego „Rejon ulicy Mieleszyńskiej”. Według tego planu nieruchomość została podzielona na kilka działek. Przeznaczone będą pod zabudowę mieszkaniową wielorodzinną, zabudowę mieszkaniową wielorodzinną lub usługową, a ponadto pod drogę publiczną, zieleń urządzoną i pod plac miejski.

Miejsca wstydu w stolicy Wielkopolski. Oto najbardziej zaniedbane miejsca w Poznaniu --->

Oto miejsca wstydu w Poznaniu! Zobacz najbardziej zaniedbane...

Tereny przeznaczone pod zabudowę mieszkaniową wielorodzinną oraz pod zabudowę mieszkaniową wielorodzinną lub usługową będą przeznaczone do sprzedaży w trybie przetargu nieograniczonego. Zbycie tych nieruchomości jest uwzględnione w planie sprzedaży na 2022 rok, a prawdopodobny termin przetargów to II połowa 2022 roku

– wyjaśnia Paweł Diakowicz, zastępca dyrektora Wydziału Gospodarki Nieruchomościami UMP.

Działki przeznaczone pod zieleń i komunikację pozostaną własnością Miasta. Pozostałe tereny w sąsiedztwie działek miejskich są własnością prywatną

- dodaje.

Według planów Miasta Poznania tereny po dawnej cegielni zostaną więc w najbliższym czasie zagospodarowane. Niestety, prawdopodobnie ruiny te zostaną po prostu wyburzone, a na ich miejscu powstaną nowe obiekty.

Sprawdź też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto