Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Stare" misterium znowu na Cytadeli

san
san
misterium męki pańskiej
misterium męki pańskiej archiwum/eM
Widowiskowe Misterium Męki Pańskiej reżyserowane przez Artura Piotrowskiego w tym roku odbędzie się najpierw w Warszawie, a później w Poznaniu.

W zeszłym roku, odbywające się od wielu lat Misterium Męki Pańskiej, reżyserowane przez Artura Piotrowskiego, odbyło się w Warszawie, a nie tak jak zwykle na poznańskiej Cytadeli. Zamiast ekipy Piotrowskiego wystawienia widowiska o męce Jezusa Chrystusa podjął się Legion X specjalizujący się do tej pory w rekonstrukcjach bitew wojsk Imperium Rzymskiego i egzekucji z początków naszej ery. Widowisko było nieco skromniejsze w formie, ale i tak przyciągnęło na Cytadelę tysiące poznaniaków.

W tym roku w Poznaniu ponownie zobaczymy misterium w reżyserii Artura Piotrowskiego, które zostanie jednak wystawione także w Warszawie. Scenariusz zakłada, że 24 marca widowisko zobaczą mieszkańcy stolicy, a tydzień później poznaniacy.

- Zależało mi na misterium w Warszawie, żeby zaprosiło ono jeszcze więcej ludzi na to odbywające się na poznańskiej Cytadeli – wyjaśnia Artur Piotrowski. – Jest to przede wszystkim tradycja poznańska i tu powinna być kontynuowana.

Misterium w tym roku dedykowane będzie pamięci tzw. „piątki poznańskiej” w 70. rocznicę ich męczeńskiej śmierci. Chodzi o pięciu wychowanków Salezjańskiego Oratorium Świętego Jana Bosko w Poznaniu. Podejrzewani przez gestapo o przynależność do tajnej organizacji zostali aresztowani we wrześniu 1940 roku, a po dwóch latach więzienia zamordowani w Dreźnie przez zgilotynowanie.

Jak zapewnia reżyser, w trakcie misterium nie zabraknie akcentów przypominających o „piątce poznańskiej”.
- Będzie to już także trzynaste misterium – dodaje Piotrowski - Planujemy więc także Akt Zawierzenia Misterium, Niepokalanemu Sercu Najświętszej Maryi Panny.

Całe widowisko na poznańskiej Cytadeli nie będzie się jednak wiele różniło od tego, które poznaniacy mogli oglądać dwa lata temu i będzie zorganizowane z takim samym rozmachem.
Sama obsada aktorska także nie ulegnie zmianie. Wszystkie główne role jak Jezusa, Kajfasza czy Świętego Piotra będą odgrywane przez tych samych aktorów, którzy grają w spektaklu od początku. Szyte są natomiast już, nowe kostiumy dla aktorów.

Wszyscy zainteresowani, którzy chcą tworzyć tłum żydowski podczas widowiska, mogą także zgłaszać taką chęć na stronie internetowej misterium.
- Jak co roku zapraszamy na widowisko ludzi ze wszystkich części Polski – podsumowuje Piotrowski.

Powodem zeszłorocznej „wyprowadzki” misterium do Warszawy był spór o wysokość dofinansowania widowiska z budżetu miasta. Czy w tym udało się porozumieć?
- Nie będę rozmawiał o pieniądzach – ucina krótko Piotrowski.

Misterium Męki Pańskiej zobaczyć będzie można 24 marca, od godziny 19 na placu Piłsudskiego w Warszawie, a tydzień później, 31 marca od godziny 20 na poznańskiej Cytadeli.

Zobacz też:
Misterium Męki Pańskiej na Cytadeli - skromniejsze, ale poruszające

Kilka tysięcy poznaniaków zebrało się w Wielką Środę na poznańskiej Cytadeli, by zobaczyć Misterium Męki Pańskiej.



**

**

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto