Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Stare Zoo jak nowe

Wojciech Kowalczyk
Wojciech Kowalczyk
Planetarium, zielona szkoła, centrum edukacyjne, restauracja... Stare Zoo w ciągu kilku lat ma zmienić zupełnie swoje oblicze.

Będzie bardzo zielono i nowocześnie, ale z poszanowaniem zabytkowej architektury.

Koncepcję zagospodarowania terenu Starego Zoo przygotowali dwaj poznańscy architekci, Rafał Mysiak i Piotr Poniatowski z pracowni MTT Architecture Group. Ta sama pracownia zaprojektowała ukończoną kilka tygodni temu słoniarnię w Nowym Zoo.

Według pomysłu architektów teren Starego Zoo powinien stać się miejscem łączącym funkcje rekreacyjne parku z edukacją. Tej ostatniej ma służyć m.in. nowoczesne planetarium z rozsuwanym dachem oraz „zielona szkoła”, czyli miejsce w którym nauczyciele mogliby przeprowadzać dla dzieci lekcje przyrody. Taka szkoła miałaby powstać w budynku gdzie dawniej mieszkały tygrysy. Koncepcja pracowni MTT zakłada bowiem renowację i wykorzystanie budynków Starego Zoo, które w wielu przypadkach są w bardzo złym stanie technicznym.

Ukłonem w stronę przeszłości jest też pomysł wykorzystania elementów małej architektury, w tym latarni i ławek pochodzących z początku XX wieku.
- To wszystko stanowi oczywiście jedynie wstępną koncepcją. Ile z tych pomysłów nabierze realnych kształtów i zostanie zrealizowanych, zobaczymy - mówi Piotr Poniatowski.

Wiadomo już, że z niektórych propozycji trzeba będzie zrezygnować. Dotyczy to np. pomysłu zbudowania pod ulicą Zwierzyniecką tunelu, w którym jeździłyby tramwaje.
- Takiego tunelu nie będzie. Według pracowników Zarządu Dróg Miejskich jest to zbyt drogie rozwiązanie. Być może uda się jednak zbudować pod ul. Zwierzyniecką podziemny parking - dodaje Poniatowski.

A nowe miejsca parkingowe będą w tym miejscu z pewnością potrzebne. W sąsiedztwie Starego Zoo, w miejscu starej zajezdni MPK przy ulicy Gajowej ma powstać centrum handlowe. Ono także jest uwzględnione w planach dwójki poznańskich architektów. Teren Starego Zoo z centrum połączyć miałyby wiszące nad ulicą chodniki, którymi poznaniacy mogliby przechodzić swobodnie z jednego miejsca na drugie.

Przygotowana przez Mysiaka i Poniatowskiego koncepcja trafi w ciągu kilku najbliższych dni do konsultacji społecznych. Wypowiedzieć się na jej temat powinni przede wszystkim mieszkańcy Jeżyc. - Mamy kilka pomysłów na dotarcie z naszą koncepcją do poznaniaków. Chcemy wykorzystać do tego lokalne media, być może w starej słoniarni stanie również makieta Starego Zoo po przebudowie.

Wcześniej z pomysłami dotyczącymi zagospodarowania terenu przy Zwierzynieckiej zapoznali się radni miejscy z Komisji Gospodarki Komunalnej i Polityki Mieszkaniowej.
- Jeśli ta koncepcja zostanie zrealizowana to będziemy mieli w Poznaniu piękny park. A to jest dla nas priorytet. Chcemy, żeby w tym punkcie Jeżyc powstało miejsce otwarte, pełne zieleni, której tej dzielnicy brakuje - mówi Tomasz Lewandowski, członek komisji.

Kiedy wstępna koncepcja zmieni się w finalny projekt?
- Być może już przed świętami Bożego Narodzenia. Później wszystko zależy od tempa w jakim nad projektem będą pracować miejscy urzędnicy. Jeśli nie będzie większych opóźnień, pierwszy etap prac modernizacyjnych w Starym Zoo mógłby się rozpocząć w przyszłym roku - kończy Piotr Poniatowski.

Co sądzicie o różnych koncepcjach zmiany wyglądu i funkcjonowania Starego Zoo? Jaką funkcję powinno pełnić to zaniedbane obecnie miejsce w samym centrum miasta? Czekamy na Wasze opinie.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto