Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Stare Zoo: Smoki z Komodo już na nowym wybiegu (zdjęcia)

Redakcja
Jedyne w Polsce warany z Komodo mieszkają już w nowo wybudowanym ...
Jedyne w Polsce warany z Komodo mieszkają już w nowo wybudowanym ... Zbyszek Snusz
Jedyne w Polsce warany z Komodo mieszkają już w nowo wybudowanym pawilonie zmiennocieplnych.

Prace nad budową obiektu trwały dwa lata. Największe jaszczurki świata są jego największą atrakcją, ale w przyszłości w pawilonie będzie można oglądać jeszcze inne gady oraz płazy i ryby.

W tej chwili na nowym wybiegu przebywają dwa smoki - siostry Flores i Rinca - które przybyły do Poznania 15 listopada 2005 roku z ogrodu zoologicznego z Grand Canaria na Wyspach Kanaryjskich.

Gdy samice przyjechały do stolicy Wielkopolski, zamieszkały w dawnym pawilonie człekokształtnych. Mierzyły wtedy zaledwie kilkadziesiąt centymetrów, dziś mają już ponad dwa metry długości, a mogą urosnąć nawet do trzech!

Mieszkanie waranów powiększyło się z 50 m kw. do ponad 200 m kw. Ich nowy wybieg jest znacznie lepiej wyposażony, oświetlony i odpowiednio ogrzewany - w środku temperatura osiąga 30 stopni Celsjusza.

Warany z Komodo można oglądać tylko w siedmiu europejskich ogrodach zoologicznych, a poznańskie Stare Zoo jest jedynym takim miejscem w Polsce. W naturze żyją w jednym miejscu na świecie - na trzech indonezyjskich wyspach: Komodo, Rinca i Flores.

Gady te kiedyś uważane były za smoki z racji swych olbrzymich rozmiarów i długiego rozwidlonego języka. Dopiero na początku XX wieku odkryto, że są to największe żyjące na świecie jaszczurki. Do dziś w języku angielskim ich nazwa to smoki z Komodo (Komodo dragon).

Młode osobniki doskonale wspinają się po drzewach. Ta zwinność daje im szansę ucieczki przed dorosłymi osobnikami, które są kanibalami, a jako bardziej ociężałe nie potrafią wspinać się na drzewa.

Warany z Komodo potrafią upolować ssaki wielkości jeleni czy bawołów, zjadają ptaki i ich jaja, nie gardzą również padliną. Ugryzienie waranów jest śmiertelne ze względu na toksyny znajdujące się w ich ślinie. Potężnym ogonem mogą uderzyć z siłą równą sile 2 ton!

Aby zobaczyć więcej zdjęć, przejdź do galerii.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto