MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Startuje duży remont na Jeżycach w Poznaniu. Będzie tłok w autobusach? Mieszkańcy niezadowoleni z wprowadzonych zmian!

Grzegorz Okoński
Grzegorz Okoński
Rozjazdy na skrzyżowaniu Dąbrowskiego i Kraszewskiego w Poznaniu będą remontowane od 18 maja przez trzy tygodnie - będą utrudnienia dla pasażerów...
Rozjazdy na skrzyżowaniu Dąbrowskiego i Kraszewskiego w Poznaniu będą remontowane od 18 maja przez trzy tygodnie - będą utrudnienia dla pasażerów... Waldemar Wylegalski
Od soboty 18 maja zaczyna się duży remont na Jeżycach w Poznaniu - zmieni się organizacja ruchu. Konieczny jest remont rozjazdów tramwajowych, jednak mieszkańcy i radni osiedlowi już surowo oceniają koncepcję komunikacji.

Będzie tłok w autobusach? Mieszkańcy niezadowoleni z wprowadzonych zmian!

- „Tak ma wyglądać najlepszy transport publiczny w mieście”, „dzień po wyborach do rady osiedla…”, „czyli między Teatralką/Kapo a Żeromskiego zamiast trzech linii tramwajowych jadących w szczycie co 10 minut każda, będzie w sumie jedna linia autobusowa z częstotliwością 15 minut i przesiadką na Rynku Jeżyckim. Do tego całkowity brak autobusu na Św. Wawrzyńca. Serio?” - piszą z rozczarowaniem internauci z Jeżyc.

Zarząd Transportu Miejskiego informuje bowiem, że od przyszłej soboty rozpoczną się naprawy rozjazdów na skrzyżowaniu ulic Dąbrowskiego i Kraszewskiego, potrwają przez około trzy tygodnie, zatem zmienią się trasy tramwajów linii nr 2, 8 i 18, autobusów linii nr 164 i 191, linii nocnych nr 216, 226, 219 i 258 oraz linii turystycznych.

Termin napraw rozjazdów, będących w złym stanie technicznym, zaplanowano tak, by skończyły się przed sezonem letnim, podczas którego planowany jest remont – także znajdujących się w złym stanie – rozjazdów i torowiska na węźle Most Dworcowy. ZTM informował więc, że od soboty nie będą jeździć tramwaje na ulicy Dąbrowskiego (od mostu Teatralnego do Żeromskiego), jak i na Kraszewskiego (od Dąbrowskiego do Zwierzynieckiej)

Zaczyna się duży remont na Jeżycach w Poznaniu

Radni z Rady Osiedla Jeżyce zauważają, że nie tylko tramwajów nie zobaczymy na Dąbrowskiego ani Kraszewskiego, ale jeszcze nie jest planowany żaden transport zastępczy, a jedynie skomplikowane objazdy już istniejących linii autobusowych, autobus 164 nie będzie zatrzymywać się przy Starym Zoo i przy Kraszewskiego, a „z trzech nowych przystanków na ul. Św. Wawrzyńca do obsługi mieszkańców Nowych Jeżyc nie będą odjeżdżały żadne autobusy”...

- Zmiana trasy linii numer nr 191 ma na celu stworzenie linii zastępczej „za tramwaj” na ul. Dąbrowskiego (od Żeromskiego do Kościelnej) - wyjaśnia Bartosz Trzebiatowski, rzecznik ZTM. - Od strony skrzyżowania Żeromskiego/Dąbrowskiego chcąc dojechać w rejon mostu Teatralnego można także skorzystać z tramwaju linii nr 8, który pojedzie objazdem przez Przybyszewskiego, Grunwaldzka i Roosevelta. Mieszkańcy osiedla przy ul. Św. Wawrzyńca mają opcję skorzystania linii autobusowych przebiegających ulicą Kościelną (przystanek Jeżycka) lub ewentualnie (od drugiej strony) z przystanku Niestachowska, gdzie kursują autobusy pięciu linii. Komunikacja od strony mostu Teatralnego będzie zapewniona linią autobusową nr 164, której trasa zostanie zmieniona na czas remontu. Autobus z rejonu ronda Kaponiera skręci na moście Teatralnym w ulicę Dąbrowskiego i dojedzie do ulicy Kościelnej (i dalej stałą trasą).

Miasto wybiera mniejsze zło

Miasto myślało o poprowadzeniu tramwaju linii 2 od ul. Zwierzynieckiej, przez Kraszewskiego do Dąbrowskiego w kierunku mostu Teatralnego. Jednak coś za coś: prace musiałyby być prowadzone „pod ruchem”, co nie byłoby bezpieczne dla pracowników ekip remontowych, kierowców i pasażerów, a przede wszystkim spowodowałoby to wydłużenie ich aż o dwa tygodnie.

- Nie chcąc narażać mieszkańców na wydłużenie niedogodności zdecydowano o skierowaniu „dwójki” do przystanku Stare ZOO - kończy Bartosz Trzebiatowski.

Zarząd Transportu Miejskiego nie ukrywa, że szyny oraz krzyżownice na węzłach rozjazdowych zużywają się dużo szybciej niż infrastruktura torowa na innych odcinkach sieci tramwajowej. Przy rynku Jeżyckim dodatkowo negatywny wpływ na stan torowiska ma ruch samochodów (w tym autobusów, śmieciarek czy pojazdów dostawczych).

- W związku z tym wymiany wymagają niektóre odcinki łukowe szyn oraz krzyżownice, wymieniona zostanie również zwrotnica najazdowa wraz z jej napędem od strony Ogrodów. Powyższe prace są niezbędne, aby ruch tramwajowy w tym miejscu mógł się bezpiecznie odbywać - podkreśla Bartosz Trzebiatowski.

Jeżyccy radni nie mają pretensji do ZTM-u: przypominają za to, że miasto zrezygnowało w 2020 r. z objętej dofinansowaniem unijnym przebudowy Dąbrowskiego wraz z Kraszewskiego, przekierowując środki i siły na przebudowę ul. Wierzbięcice i inne inwestycje.

- Prezydent Jacek Jaśkowiak obiecywał przed dwoma laty na spotkaniu z Radą Osiedla i mieszkańcami powrót do tego tematu, a w ostatniej kampanii wyborczej – uczynienie z Dąbrowskiego i Kraszewskiego priorytetów inwestycyjnych. Na razie nie ma jednak nawet terminów konsultacji społecznych w sprawie koncepcji tych ulic, a dawny projekt zupełnie się zdezaktualizował. Do przebudowy zatem daleka droga. Jedyny fragment, gdzie toczą się prace projektowe to fragment ul. Kraszewskiego leżący między ul. Słowackiego i Dąbrowskiego, który nie uzyskał jednak w budżecie miejskim na ten rok wystarczającego dofinansowania - pisze Rada Osiedla Jeżyce.

Tak teraz wygląda dworek Ferdynanda Kalksteina w Stawianach koło Wągrowca. Budynek z XIX wieku stoi i niszczeje od wielu lat. Więcej zdjęć ---->

Oto opuszczony dwór Ferdynanda Kalksteina w Stawianach koło ...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dzień Matki. Jak kobiety radzą sobie na rynku pracy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto