Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

STIHL Poznań Ice Festival: Skąd bierze się lód do rzeźbienia? Po co rzeźbiarzom żelazka?

KAB
Materiały organizatorów
Już w najbliższy piątek, 11 grudnia, na Starym Rynku w Poznaniu rozpocznie się największy w Europie Festiwal Rzeźby Lodowej ­– STIHL POZnan Ice Festival. Czy wiesz wszystko o rzeźbieniu w lodzie? O tym, jak powstają lodowe rzeźby, opowiada Robert Burkat, główny sędzia poznańskich zawodów.

W jaki sposób przygotowywane są lodowe arcydzieła? Ile wytrzyma lodowy posąg w dodatniej temperaturze? Dlaczego rzeźby są przeźroczyste? I po co prasować lód żelazkiem? Na te i inne ciekawe pytania odpowiada Robert Burkat, rzeźbiarz i główny sędzia poznańskich zawodów.

Skąd bierze się lód do rzeźbienia?

Lód do rzeźbienia zamraża się w specjalnych maszynach, będących formami o wymiarach 1 m x 1 m x 0,25 m. Każdy sześcian waży 250 kilogramów. Na Stary Rynek lodowe bloki dotrą w ciężarówkach-chłodniach. Pierwszego dnia STIHL Poznań Ice Festival podczas konkurencji Speed Ice Carving, która polega na jak najwierniejszym odwzorowaniu w lodowej bryle wylosowanego kształtu, artyści mają do dyspozycji połowę takiego bloku. Drugiego dnia, kiedy rzeźbią prace według swojego projektu, mogą wykorzystać trzy i pół bloku.

Dlaczego rzeźby w lodzie są przeźroczyste?

Przeźroczyste, podświetlone rzeźby są wyjątkowo efektowne. Lód pozostaje przeźroczysty dzięki specjalnemu procesowi technologicznemu.

Betlejem Poznańskie uroczyście otwarte [ZDJĘCIA]

- Przy zamrażaniu wody dąży się do tego, aby w lodzie nie zostały uwiezione pęcherzyki powietrza. Proces zamrażania polega na tym, że woda w formach przed zamrożeniem wprawiana jest w ruch przez specjalne pompy. Takie samo zjawisko można również zaobserwować w przyrodzie. Lód, który zamarza w rzekach jest przeźroczysty, natomiast ten w jeziorach jest biały - tłumaczy Robert Burkat.

Jak powstaje lodowa rzeźba?

Na początku artyści nadają rzeźbie ogólny kształt za pomocą pilarek łańcuchowych. Wykończenia tworzy się przy pomocy dług, frezarek, tarek i pił ręcznych. Przy tworzeniu lodowych arcydzieł przydaje się także... żelazko. Zwiększa przejrzystość lodu i wygładza kształty rzeźby.

Detale dokleja się na samym końcu - w przypadku ujemnych temperatur klejem jest zwykła woda, a gdy temperatura przekracza 0 stopni Celsjusza, stosuje się zamrażacze lub zestalony dwutlenek węgla, popularnie zwany „suchym lodem”. Jego temperatura to około -80° C i w trakcie konkursu trzymany jest on w styropianowych pojemnikach. Suchy lód wykorzystywany jest też przed oceną - artyści obsypują nim rzeźby. W wyniku kontaktu z wodą suchy lód wywołuje efekt dymu.

STIHL POZnan Ice Festival 2015 - festiwal rzeźb lodowych już 11 grudnia

STIHL POZnan Ice Festival rozpocznie się w piątek, 11 grudnia, o godzinie 17. Odbędzie się wtedy „Ice Show” artystów teatru tańca, koncert zespołu Sound & Grace oraz próba bicia rekordu Guinessa we wspólnym odśpiewaniu polskiej kolędy. Widowiskowe rzeźbienie w lodzie na czas oglądać będzie można w sobotę od godziny 10. O godzinie 17 widowisko dodatkowo wzbogacą lasery i multimedia. Druga część konkursu odbędzie się w niedzielę w godzinach 9-17, a godzinę po zakończeniu rywalizacji autorzy najlepszych rzeźb otrzymają nagrody.

Betlejem Poznańskie 2015: Świąteczna, lodowa kraina w samym sercu Poznania [ZDJĘCIA]

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto