Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Stowarzyszenie Flandria pomaga seniorom. Ich bezpłatne Centrum Teleopieki oferuje wsparcie wielu specjalistów. Jak można je uzyskać?

Bogna Kisiel
Bogna Kisiel
Stowarzyszenie Wzajemnej Pomocy „Flandria” realizuje projekt z dofinansowaniem unijnym -  „Usługi społeczne i opieka medyczna dla mieszkańców Poznania”. W ramach tego przedsięwzięcia działa Centrum Teleopieki, które funkcjonuje przez 24 godziny na dobę. Jego pracownicy mają dostęp do systemu z informacjami, dotyczącymi podopiecznych (przebyte choroby, zażywane leki, kontakt do rodziny). Każdy podopieczny posiada opaskę z przyciskiem życia SOS. W razie zagrożenia zdrowia lub życia łączy się z teleasystentem, a ten kontaktuje się z jego rodziną lub ze służbami ratunkowymi. Teleasystenci co najmniej raz w tygodniu rozmawiają (kontrolnie, towarzysko) z podopiecznym
Stowarzyszenie Wzajemnej Pomocy „Flandria” realizuje projekt z dofinansowaniem unijnym - „Usługi społeczne i opieka medyczna dla mieszkańców Poznania”. W ramach tego przedsięwzięcia działa Centrum Teleopieki, które funkcjonuje przez 24 godziny na dobę. Jego pracownicy mają dostęp do systemu z informacjami, dotyczącymi podopiecznych (przebyte choroby, zażywane leki, kontakt do rodziny). Każdy podopieczny posiada opaskę z przyciskiem życia SOS. W razie zagrożenia zdrowia lub życia łączy się z teleasystentem, a ten kontaktuje się z jego rodziną lub ze służbami ratunkowymi. Teleasystenci co najmniej raz w tygodniu rozmawiają (kontrolnie, towarzysko) z podopiecznym Stowarzyszenie Wzajemnej Pomocy „Flandria”
Przez całą dobę, w każdą niedzielę i święto – tak działa poznańskie Centrum Teleopieki Stowarzyszenia Flandria, oferując cały szereg usług dla seniorów. Osoby starsze mogą z nich skorzystać nie tylko w sytuacji zagrożenia lub zdrowia.

Kto może skorzystać z teleopieki? Seniorzy, którzy mieszkają samotnie lub przez większość dnia pozostają sami, będący w trudnej sytuacji spowodowanej niesamodzielnością czy też niepełnosprawnością.

Projekt „Usługi społeczne i opieka medyczna dla mieszkańców Poznania”, który jest dofinansowywany przez Unię Europejską, prowadzi Stowarzyszenie Wzajemnej Pomocy „Flandria”. – Jest on realizowany na terenie Poznania oraz gmin: Stęszew, Suchy Las, Kórnik, Buk, Kleszczewo, Dopiewo, Kostrzyn – mówi Marta Sokołowska ze stowarzyszenia.

Zgłoszenia udziału w projekcie są przyjmowane telefonicznie – od poznańskich seniorów pod numerami telefonów: 518 301 525 (Wilda); 518 301 215, 518 301 265 (Nowe Miasto); 798 910 953 (Stare Miasto); 518 301 796 (Grunwald); 518 301 641 (Jeżyce), natomiast od mieszkańców gmin pod numerem  502 215 531.

Sprawdź też:

Po zakwalifikowaniu do programu jego uczestnik może liczyć na wszechstronną pomoc. Przede wszystkim senior ma stały kontakt z teleopiekunem, który monitoruje jego stan zdrowia i sytuację, wie jakie przyjmuje leki, na co choruje. Podopieczny jest wyposażony w bransoletkę z guzikiem alarmowymi prosty w obsłudze głośnomówiący aparat telefoniczny. Dzięki temu w przypadku np. duszności, upadku może w prosty sposób skontaktować się z teleasystentem, który zawiadamia służby ratunkowe.

Czytaj też: Poznań: Wystartuje program medyczny za 19 mln zł. W jego ramach m.in. Dzienny Dom Opieki, rehabilitacja i wsparcie pielęgniarek

Co więcej, gdy połączenie następuje przez guzik alarmowy (tzw. „połączenie czerwone”), teleasystentowi wyświetla się karta informacyjna zawierająca dane seniora. To pozwala mu na przekazanie służbom medycznym najważniejszych informacji o pacjencie, dotyczących m.in. przyjmowanych leków.

Jeśli seniorowi doskwiera samotność, pragnie z kimś porozmawiać, wtedy wykonuje tzw. połączenie zielone.

W ramach projektu świadczone są również usługi domowe. Starsze osoby mogą liczyć na wsparcie geriatry, pielęgniarki, fizjoterapeuty, a także uzyskać porady prawne. Samotni seniorzy mogą poprosić o wolontariusza, który przyjdzie, dotrzyma towarzystwa, pomoże w drobnych codziennych sprawach, poczyta książkę czy wybierze się na wspólny spacer.

Sprawdź też:

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto