Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Stowarzyszenie Lepsze Rataje chce monitoringu w dzielnicy

Anna Jarmuż
Monitoring rozwiązałby większość problemów - mówi Rafał Chróst
Monitoring rozwiązałby większość problemów - mówi Rafał Chróst Paweł Mieczniik
Stowarzyszenie Lepsze Rataje chce, aby poznaniaków z tej dzielnicy strzegł monitoring. Powód? Wciąż pogarszający się stan bezpieczeństwa mieszkańców Rataj. Chodzi szczególnie o kradzieże samochodów, ale też wandalizm czy pobicia.

- Na Ratajach są miejsca, do których lepiej nie chodzić po godzinie 22. Często nie zapuszczają się tam nawet patrole straży miejskiej. Niebezpiecznie jest, między innymi, przy sklepach i na parkingach - opowiada Rafał Chróst, przewodniczący Stowarzyszenia Lepsze Rataje. - Monitoring rozwiązałby większość naszych problemów, a nie jest to rozwiązanie kosztowne - dodaje Chróst.

Zobacz też: Poznań: Stowarzyszenie Lepsze Rataje chce ścieżki rowerowej łaczącej ulicę Jana Pawła II z Inflancką

To, że do przestępstw dochodzi coraz częściej, potwierdzają policyjne analizy. Wynika z nich, że na terenie Komisariatu Policji Poznań - Nowe Miasto (któremu podlegają Rataje), skradziono w 2013 r. 407 samochodów. Cudze mienie zostało uszkodzone aż 419 razy. W ciągu ostatnich dwóch miesięcy (stan na 20 lutego) zniknęło 48 aut. Do dewastacji mienia doszło w tym czasie 38 razy. - Z ostatnich raportów policyjnych wynika, że do większości przestępstw dochodzi właśnie w naszej dzielnicy - mówi Adam Pawlik, przewodniczący Rady Osiedla Zielone
Rataje. - Myślę, że powinniśmy powrócić do dyskusji, która miała miejsce kilka lat temu, kiedy z taką propozycją wyszła Spółdzielnia Mieszkaniowa "Osiedle Młodych".

Stowarzyszenie Lepsze Rataje - Czytaj więcej!

Wtedy część mieszkańców przestraszyła się kosztów - choć monitoring miał działać dzięki sieci kablowej. Nie byłby więc aż tak kosztowny. Przedstawiciele spółdzielni podkreślają, że pojawienie się kamer jest sprawą otwartą. - Na pewno muszą zgodzić się na to sami mieszkańcy - tłumaczy Iwona Ossowska z SM Osiedle Młodych. - W 2009 roku przeprowadziliśmy głosowanie w tej sprawie na walnym zgromadzeniu członków spółdzielni. Wówczas mieszkańcy nie zgodzili się na monitoring. Dziś docierają do nas opinie, że kamery by się przydały. Nie wiadomo jednak, co będzie, gdy przyjdzie do podjęcia ostatecznej decyzji. Założenie monitoringu łączy się bowiem z kosztami.

Skomentuj:

Stowarzyszenie Lepsze Rataje chce monitoringu w dzielnicy

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Drożeją motocykle sprowadzane z Niemiec

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto