Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Strajk artystyczny

Urszula Prawdzik
Urszula Prawdzik
Zamknięte muzea i galerie. Na jeden dzień Polska chce stać się ...
Zamknięte muzea i galerie. Na jeden dzień Polska chce stać się ... archiwum / Przemek Wałczyński
Zamknięte muzea i galerie. Na jeden dzień Polska chce stać się miejscem bez sztuki.

W czwartek odbędzie się protest przeciwko systemowi, który nie uwzględnia praw artystów. Ich zdaniem zepchnięcie twórców poza margines systemu socjalnego może przyczynić się do zaniku kultury.

W strajku artystycznym w całym kraju weźmie udział około siedemdziesięciu muzeów, galerii i instytucji. W Poznaniu udział zapowiedziało siedem - galerie: AT, Ego, Miejska Arsenał, Pies, Stereo oraz KontenerArt i Centrum Sztuki Współczesnej w Skansenie Miniatur w Pobiedziskach.

Artyści chcą uzyskać przede wszystkim zmiany ustawodawcze. Polski system nie jest dostosowany do trybu pracy artysty, który często pracuje nad jednym projektem kilka lat, przez cały ten czas nie otrzymując żadnego dochodu. Twórcy nie pracują w oparciu o stałe umowy, nie mają ubezpieczenia, nie mogą liczyć na emeryturę czy świadczenia socjalne.

- Im więcej instytucji przyłączy się do akcji, tym większym echem odbije się ona w społecznej świadomości - mówi Karolina Sikorska z Galerii Arsenał. - Chodzi o to, by zainteresować sprawą media i obywateli, którzy nie zdają sobie sprawy, w jakiej sytuacji materialnej znajduje się większość artystów. Jest to też apel do polityków, którzy chętnie wykorzystują nazwiska i dzieła artystów, by promować Polskę za granicą, nie oferując jednak im nic w zamian, zapominając o nich.

W ramach strajku wszystkie wystawy w galerii będą zamknięte, a odwiedzający będą mogli dowiedzieć się o akcji z plakatów i ulotek.

- To naturalne, że przyłączyliśmy się do strajku: większość ludzi z naszej ekipy to osoby, które pracują twórczo - mówi Ewa Łowżył z KontenerArt i dodaje, że zna wielu znakomitych twórców, którzy żyją na skraju nędzy. - Inne kraje, na przykład Niemcy, mają opracowane kwestie socjalne: istnieje system składek, ubezpieczeń i funduszy.

W KontenerArt strajk będzie wyglądał inaczej niż w galeriach i muzeach. Ze względu na specyfikę tego miejsca, nie można go zupełnie zamknąć, odbędzie się zaplanowany kilka miesięcy wcześniej koncert. Przed występem odczytane zostaną założenia strajkowe. Poza tym planowany jest perfomance. Akcja będzie miała charakter informacyjny.

Organizatorem strajku jest Obywatelskie Forum Sztuki Współczesnej, które zrzesza organizacje, twórców i instytucje zajmujące się kulturą i sztuką. Akcja skierowana jest przede wszystkim do rządzących, którzy mogą wpłynąć na zmiany prawne w sytuacji artystów.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto