Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Straż pożarna w Poznaniu - Wyprowadzka z Wildy

Robert Domżał
Wyprowadzka strażaków będzie dla mieszkańców ogromną stratą
Wyprowadzka strażaków będzie dla mieszkańców ogromną stratą Marek Zakrzewski
Straż pożarna w Poznaniu ma problem. Strażaków z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 4 czeka wyprowadzka z Wildy! Tereny, będące częścią zakładów Cegielskiego mają bowiem zmienić właściciela.

Strażacy z Hetmańskiej wyjeżdżają na ratunek nie tylko na wezwania mieszkańców Wildy, ale także Łazarza i Świerczewa. Odpowiadają za bezpieczeństwo nawet 77 tysięcy mieszkańców miasta.

Zobacz też: Straż pożarna w Poznaniu - ćwiczenia na Strzeszynku [ZDJĘCIA]

- Wyprowadzka strażaków z budynków przy Hetmańskiej będzie dla mieszkańców Wildy ogromną stratą. Jak ważna była ich obecność pokazuje pożar w szpitalu ortopedycznym przy ul. 28 Czerwca 1956 r. Tylko dzięki temu, że na miejsce dojechali bardzo szybko, nie trzeba było ewakuować pacjentów - przekonuje Adam Babicz, przewodniczący Rady Osiedla Wilda.

Strażacy z JRG nr 4 interweniują średnio nawet 1200 razy w ciągu roku.

Jak podkreślają mieszkańcy, odkąd wiadomo było o konieczności wyprowadzki strażaków z Hetmańskiej nie odbyło się spotkanie, na którym wszystkie zainteresowane strony przedstawiłyby argumenty. - Na rozmowy przyjeżdżali przedstawiciele instytucji, którzy nie mogli podejmować decyzji - dodaje Adam Babicz.

Zobacz też: Straż pożarna w Poznaniu - Czytaj więcej!

Kto zatem od kwietnia będzie gasił pożary, ratował uczestników wypadków drogowych na Wildzie, Łazarzu i Świerczewie?

- Ich obowiązki przejmą strażacy z JRG nr 7, czyli z Bobrzańskiej, z JRG nr 2 z Grunwaldzkiej i nr 1 z Wolnicy. Wspierać ich mają w większym stopniu niż dotąd kadeci ze Szkoły Aspirantów PSP - zapewnia Witold Rewers, komendant miejski PSP w Poznaniu.
- Nie wyobrażam sobie, by JRG nr 7, położona na obrzeżach Poznania, skutecznie zabezpieczała Wildę - mówi Babicz.

Powierzenie strażakom z Bobrzańskiej, Grunwaldzkiej czy Wolnicy opieki nad mieszkańcami Wildy oznacza, że ratownicy będą jechać dłużej niż 4 minuty, a w takim czasie dojeżdżali dotąd. Przejazd z ul. Bobrzańskiej na rynek Wildecki, gdy ulice nie są zakorkowane trwa przynajmniej 8 minut. Dłużej, bo co najmniej 9 minut jedzie się z Wolnicy na rynek Wildecki, a żeby pokonać trasę Grunwaldzka - rynek Wildecki potrzeba nawet 11 minut.

Komendant Witold Rewers zapewnia, że dzięki funduszom, jakie strażacy otrzymali przed Euro 2012 możliwy będzie szybki dojazd z Bobrzańskiej na Wildę. Jak mówi zmiana podyktowana jest tylko zamiarem sprzedaży gruntów i budynków należących do HCP. Nie ukrywa jednak i tego, że w zachodniej części miasta brakuje jednostek ratowniczych.

Jak decyzję o wyprowadzce komentują strażacy pracujący w JRG nr 4? Tego się nie dowiedzieliśmy. Strażacy mają bowiem zakaz wypowiadania się na temat zmian, jakie nastąpią.

Skomentuj:

Straż pożarna w Poznaniu - Wyprowadzka z Wildy

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto