Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Studenci prawa będą mieć nową siedzibę

Zenon Zabawny
Zenon Zabawny
Aż w 17 różnych miejsc Poznania musieli jeździć na zajęcia studenci Wydziału Prawa i Administracji. Wkrótce to się zmieni – dziś wmurowano kamień węgielny pod budowę nowej siedziby.

Wydział Prawa i Administracji powstał wraz z utworzeniem uniwersytetu w Poznaniu w 1919 r. Od samego początku borykał się ze zbyt małą liczbą sal. Na przestrzeni ostatnich 89 lat studenci prawa uczyli się m.in. w Zamku, w Collegium Chemicum, Collegium Medicum (obecnie Maius), a nawet w gmachu o.o. Dominikanów przy ul. Libelta. Problem zbyt małej liczby sal narastał zwłaszcza w ostatnich latach – obecnie na wydziale studiuje prawie 7 tysięcy studentów.
- W ostatnim roku studenci musieli dojeżdżać na zajęcia aż w 17 różnych miejsc na terenie całego Poznania – wyjaśnia dziekan wydziału, prof. Andrzej Szwarc.

Pomysłów na rozwiązanie tego problemu było wiele – od przerobienia na siedzibę wydziału akademika „Hanka” aż po zbudowanie nowych budynków... na lodowisku „Bogdanka”. Władzom wydziału bardzo zależało, aby nie przenosić się na Morasko, tylko pozstać w centrum, skąd jest blisko do siedzib sądów.

W 2005 r. znaleziono idealną lokalizację – trzyhektorową działkę przy al. Niepodległości 53 (naprzeciwko hotelu „Polonez”). Uniwersytet odkupił ją od Agencji Mienia Wojskowego. Jest już gotowy projekt, a dziś wmurowano kamień węgielny pod budowę nowych obiektów dydaktycznych.

- To historyczny moment. Po raz pierwszy w swojej długiej historii Wydział Prawa i Administracji będzie miał swoją własną siedzibę – cieszył się dziekan Szwarc podczas dzisiejszej uroczystości, którą zaszczyciło swoją obecnością wiele znakomitości. Nie zabrakło absolwentów wydziału, w imieniu których przemówił eurodeputowany Tadeusz Zwiefka:
- Powstanie nowej siedziby od lat było marzeniem wielu pokoleń studentów wydziału, choć oczywiście lubiliśmy skromny gmach Collegium Iuridicum.

Przetarg na projekt wygrała Pracownia Architektoniczna 1997 kierowana przez Krzysztofa Frąckowiaka. W nowej siedzibie ma powstać m.in. aula na 430 miejsc, sale konwersatoryjne, wykładowe, sala sądowa oraz bibliotek mogąca pomieścić 200 tysięcy woluminów.

Część budynków pozostałych po wojsku zostanie zburzona, a niektóre zostaną dostosowane do wymogów wydziału.

Budowa nowej siedziby ma się zakończyć w 2011 roku.


 

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto