Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Studenci z UAM mają pomysł jak ochronić Poznań przez powodzią

Tomasz Nyczka
Marek Zakrzewski
Miasto lada chwila rozpocznie akcję wzmacniania wałów przeciwpowodziowych. Wszystko po to, by uchronić się przed ponownym zalaniem najbardziej zagrożonych terenów.

Konserwacji najbardziej potrzebują tereny na Nowym Zagórzu i po drugiej stronie Warty, w okolicy mostu Rocha. Przeznaczono na nią jednak tylko 110 tys. zł. Mniej niż rok temu.

- Prace będą prowadzone przy ulicy Ewangelickiej, na odcinku 80 m i szerokości 3,5 m. A także na Wieżowej, na odcinku 1 km i szerokości niemal 1 m - wyjaśnia Krystyna Górska, dyrektor Biura Zamówień Publicznych UMP. - Obejmują wyrównanie korony wałów i wypełnienie ubytków w skarpach.

Zobacz także: Gmina Mosina - Kto zbuduje wały przeciwpowodziowe?

Cały czas odmulane są też Cybina, Bogdanka i Strumień Junikowski. A za monitorowanie poznańskich wałów odpowiadają urzędnicy Wydziału Ochrony Środowiska UMP.

Piotr Szczepanowski, zastępca dyrektora wydziału: - Zajmujemy się wałami na bieżąco. W tej chwili tymi na wysokości katedry na Ostrowie Tumskim. A ta konserwacja polega m.in. na uzupełnianiu drobnych ubytków w wałach.

Pomysł na to, jak uchronić miasto przed żywiołem mają też studenci UAM z grupy Demoscene Spirit. Z projektem "Trident" pojechali do Nowego Jorku na międzynarodową olimpiadę Imagine Cup. I zrobili furorę. Na czym polega pomysł?

Zobacz także: Poznańscy studenci trzykrotnie na podium Imagine Cup

- To system, który monitoruje stan wałów, gdy wysoka woda dłużej się utrzymuje - wyjaśnia Tomasz Gdala z Wydziału Matematyki i Informatyki UAM, opiekun studentów. - Specjalne czujniki wkręcają się w wał i kontrolują ciśnienie wody na różnych poziomach.

Informacje takie podawane są na bieżąco za pomocą sieci telefonii komórkowej. Dzięki programowi można też przeprowadzić symulację rozlewania się wody po przerwaniu wału i przewidzieć, gdzie to się stanie.

Jest to system kosztowny i potrzeba bogatego, prywatnego inwestora, by go wdrożyć. Miasta, póki co na taki wydatek nie stać.

Więcej w czwartkowym Głosie Wielkopolskim

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Bydgoska policja pokazała filmy z wypadków z tramwajami i autobusami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto