Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Studencki Poznań - Wymiany, które poszerzają horyzonty

Cyprian Łakomy
Studencki Poznań - Wymiany, które poszerzają horyzonty
Studencki Poznań - Wymiany, które poszerzają horyzonty naszemiasto.pl
Inauguracja roku akademickiego za nami. Studencki Poznań zaczyna się rozkręcać. Wielu nowo upieczonych żaków już teraz zaczyna snuć plany wyjazdowe, które mają uczynić ich studenckie życie ciekawszym i poszerzyć horyzonty. O wrażenia po wymianach zapytaliśmy absolwentów poznańskiego UAM.

Zagraniczne wyjazdy w trakcie studiów cieszą się niesłabnącą popularnością. Najbardziej znanym programem stypendialnym jest Erasmus. W jego ramach odwiedzić można 27 krajów Unii Europejskiej, a także Islandię, Norwegię, Liechtenstein czy Turcję. Wyjechać na studia lub praktyki mogą jednak dopiero studenci, który z powodzeniem ukończyli pierwszy rok na uczelni.

Jednym z ważniejszych kryteriów branych pod uwagę przy rekrutacji Erasmusa jest znajomość języka obcego. Hani Steppie, absolwentce filologii polskiej, a dziś doktorantce, która kilka lat temu wzięła na celownik hiszpańską La Corunę, wystarczył język angielski. Hiszpańskiego nie znała praktycznie wcale.

- Po przyjeździe do Hiszpanii trochę dukałam, jednak po kilku miesiącach wytężonej pracy mówiłam już płynnie - wspomina i dodaje, że z perspektywy czasu, to właśnie opanowanie języka traktuje jako największą korzyść wyniesioną z wyjazdu.

ZOBACZ:

Olek Drożdż, który czwarty rok prawa spędził na Uniwersytecie w Bayreuth (Niemcy), wskazuje na jeszcze inną zaletę studenckich wymian.

- Jakkolwiek banalnie by to nie brzmiało, wyjazd poszerzył moje horyzonty. Studiując z ludźmi z państw, które z naszej perspektywy uchodzą za lepiej rozwinięte, zdałem sobie sprawę, że tak naprawdę każdy z nas ma podobne cele i zmartwienia. Człowiek bardzo szybko pozbywa się kompleksów i nabiera większej pewności siebie - tłumaczy.

Uczestnikom Erasmusa, uniwersytety wypłacają comiesięczne stypendium. Jego wysokość jest podobna w większości krajów, co daje studentom różne możliwości i wymaga od nich odpowiednich nakładów własnych.

- Zupełnie inaczej żyje się za stypendialne 400 euro w Hiszpanii niż w Holandii, gdzie większość tej kwoty musiałabym przeznaczyć na opłacenie akademika - opowiada Hania. Będąc w La Corunie, potrzebowała od rodziców tylko dodatkowych 100 euro na miesiąc. Z kolei przebywający w Bawarii Olek musiał liczyć się z koniecznością regularnego dokładania około 300 euro.

Spośród poznańskich uczelni, wyjazdy w ramach Erasmusa oferują m.in. Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, Uniwersytet Ekonomiczny, Akademia Wychowania Fizycznego i Politechnika Poznańska. Wymiany i praktyki w ramach programu oferuje również szereg uczelni prywatnych.

Jednak na studia można wyjechać nie tylko poza Polskę. Funkcjonuje bowiem program MOST, który zakłada wyjazdy na inne uczelnie w kraju. Jakie? Na liście znajduje się aż 20 polskich uniwersytetów, między innymi poznański UAM, ale także mniejsze placówki, m. in. Uniwersytet Zielonogórski czy uczelnia w Rzeszowie.

SPRAWDŹ:

Skomentuj:
Studencki Poznań - Wymiany, które poszerzają horyzonty

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto