18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sukces poznańskich programistów w konkursie Hack4Europe

Agnieszka Świderska
Aplikacja "Art4Europe" swoją premierę miała w Poznaniu
Aplikacja "Art4Europe" swoją premierę miała w Poznaniu PCSS
"Art4Europe", aplikacja stworzona przez poznańskich programistów, została nagrodzona w Brukseli w konkursie Hack4Europe.

Tajemniczy uśmiech Mona Lisy jest znacznie mniej tajemniczy niż historia samego obrazu. Tyle, że muzea pełne są dzieł, które dla zwiedzających są taką samą zagadką jak uśmiech Giocondy. Rewolucją może być aplikacja na telefony komórkowe "Art4Europe" - pomysł poznańskich programistów nagrodzony wczoraj w Brukseli jako jeden z czterech najlepszych projektów w konkursie Hack4Europe.

Nie był to zwykły konkurs dla programistów, gdyż jego organizatorem była Fundacja Europeana dysponująca największą bazą o obiektach dziedzictwa kulturowego Europy. I na tej właśnie bazie poznańscy programiści - Jakub Jurkiewicz, Marcin Szajek, Jakub Porzuczek i Tomasz Grzywalski, stworzyli swoją aplikację - "Art4Europe" .

Użytkownik, który będzie miał ją w swoim telefonie czy iPhonie, może czuć się swojsko w każdym muzeum. Wystarczy, że stojąc przed dowolnym obiektem muzealnym - obrazem czy rzeźbą, zrobi mu zdjęcie telefonem. Po chwili otrzyma na jego temat wszystko, co zgromadziła o nim baza Europeany. Jeżeli informacje będą w obcym języku, aplikacja je przetłumaczy, a nawet pozwoli odsłuchać. Dodatkowo skieruje do sklepu internetowego z reprodukcjami czy albumami.

Autorzy "Art4Europe" pracują ze sobą na co dzień w firmie iTraff Technology. Wcześniej stworzyli już podobną aplikację dotyczącą książek. Ich najnowszy projekt ma swoją stronę internetową: www.art4europe.com. Jest na niej apel o wsparcie finansowe, które pozwoli mu zaistnieć na rynku.

Partnerami polskiej edycji konkursu Hack4Europe było Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe oraz Biblioteka Kórnicka PAN.

- Jest to bardzo innowacyjna forma działań związanych z kulturą - mówi o konkursie Marcin Werla z PCSS. - Opracowane prototypy świetnie pokazują, jak można w nietypowy sposób dotrzeć do szerokiego grona odbiorców z informacjami, które zazwyczaj ukryte są w bibliotecznych czy muzealnych katalogach.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto