Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Świąteczne ozdoby na ludowo

Lilia Łada
Lilia Łada
Zamiast sztucznych stroików - pająki z sitowia, a zamiast bombek - bibułkowe kwiaty. Tak projektanci proponują w tym roku ozdobić dom na święta.

Przy czterech stołach siedzą zaaferowani uczestnicy warsztatów świątecznego rękodzieła, a między nimi krzątają się zaaferowane Iza Brola, Dorota Januszek i Honorata Poznańska. Trzy projektantki i dekoratorki wnętrz wygrały konkurs na ozdobienie Starego Browaru tej zimy. Piękne dekoracje wiszące w Pasażu i Szachownicy, nawiązujące stylistyką do tradycyjnych ludowych ozdób świątecznych to ich dzieło.

Szukając pomysłu dekoracje projektantki zdecydowały się na pająki, tradycyjną ozdobę świąteczną polskich domów z czasów przed choinką i malowanymi bombkami. Robi się je z wysuszonych łodyg sitowia nanizanych na bawełnianą nić, a gotowe już ozdabia białymi pomponami albo kolorowymi kwiatkami z bibułki.

- Gdy zaczęłyśmy się zastanawiać na udekorowaniem Starego Browaru ozdobami świątecznymi, zaczęłyśmy się też zastanawiać, co oznaczają dziś ozdoby świąteczne - opowiada Dorota Januszek, jedna z projektantek. - Trochę nas przeraziło to, że wszystko jest zdominowane przez globalne trendy, a wszystkie ozdoby na całym świecie wyglądają tak samo.  Pomyślałyśmy więc, że może by powrócić do korzeni, do naszych własnych tradycji, tego, co jest charakterystyczne na naszych ziemiach i zrobić jeszcze warsztaty dekoracji dla wszystkich chętnych.

Wszyscy chętni na warsztatach uczą się więc pod okiem projektantek robić pająki. A ci, którzy chcieliby do  dodać trochę koloru, mogą poćwiczyć robienie bibułkowych kwiatów i ozdób pod okiem artystek ludowych: Wandy Majtykowiak z Popowic  i Alfredy Urbańskiej z Hrubieszowa. Obie panie, ubrane w stroje ludowe ze swoich regionów, cierpliwie tłumaczą, pokazują i pomagają robić bibułkowe cuda.

Po pierwszej serii warsztatów pierwsi dumni właściciele łańcuchów z łodyg sitowia i bibułkowych kwiatów oraz okazałych pająków wychodzą zabierając swoje dzieła do domu.

- Ja w ogóle nie mam zdolności plastycznych - śmieje się Asia, jedna z uczestniczek warsztatów, która zrobiła bardzo pięknego pająka. - Ale panie bardzo fajnie tłumaczą i każdy zwykły człowiek jest w stanie to wykonać. No i ten powrót do korzeni to supersprawa.

Podobnego zdania jest koleżanka Asi, Marysia, która także zrobiła pająka.
- Będziemy kontynuować w domu, bo jednak półtorej godziny to za mało - wyjaśnia. - A to wciąga...

Iza Brola, która uczy właśnie łączenia łodyżek sitowa w pająki, bardzo chwali swoich uczniów.
- Trochę ambitnie podeszliśmy, zaczynająć od razu od form przestrzennych, od robienia gwiazdki - mówi. - Ale nie ma problemów, wszyscy radzą sobie świetnie.

Zaczyna się od tego, że z cienkiego drutu trzeba zrobić coś w rodzaju duzej igły, nawlec ją grubą bawełnianą nicią i przewlekać przez łodyżki sitowia tak, by powstały piękne, przestrzenne formy, które później ozdobi się pomponami lub kwiatami.
To pracochłonne i wbrew pozorom wcale nie takie łatwe zadanie - ale zdaniem projektantek to dobrze. Bo właśnie chodzi o to, by jak najwięcej czasu spędzić na robieniu ozdób z całą rodziną.

- Skupiłyśmy się na tym, jaką wartość mają święta - mówi Dorota Januszek. - Uważa się, że Polska na tle Europy jest dość tradycyjnym krajem, a święta obchodzi się rodzinnie, ale na ile jest to jeszcze prawda? Bo ozdoby teraz często kupujemy gotowe w markecie, nie skupiamy się nad pomysłami na przystrojenie domu, nie siadamy przy stole, żeby wspólnie robić ozdoby. A to jest przecież czas spędzany razem, czas poświęcony bliskim, czas na rozmowy przy tworzeniu tych ozdób. I ten czas jest dla nas najważniejszą wartością. Stąd właśnie pomysł tych warsztatów. Chcemy zachęcić poznaniaków do takiego właśnie spędzania czasu. Bo właśnie to jest najważniejsze, a nie ten kurczak, który się tam piecze...

Czytaj także:
Zimowe dekoracje w Starym Browarze

W Starym Browarze jest już zima! Kto był, na pewno zauważył nowe, zimowe dekoracje inspirowane sztuką ludową. Warto się też wybrać na warsztaty dekoracji i świąteczne koncerty.

Sylwester 2010 w Poznaniu - sprawdź, gdzie się bawić - poznańskie oferty sylwestrowe
VIVE LA FRANCE
czyli malarstwo francuskie z kolekcji galerii
Artykwariat

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto