Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Święconka wielkanocna 2022: Co musi się znaleźć w koszyczku? Czego nie wolno wkładać? Czy pokarmy można poświęcić samemu? Odpowiadamy!

Sylwia Rycharska
Sylwia Rycharska
Szukasz inspiracji do własnej święconki wielkanocnej? Prezentujemy zdjęcia wybranych najpiękniejszych koszyczków z archiwum.

Zobacz więcej koszyczków wielkanocnych --->>>
Szukasz inspiracji do własnej święconki wielkanocnej? Prezentujemy zdjęcia wybranych najpiękniejszych koszyczków z archiwum. Zobacz więcej koszyczków wielkanocnych --->>>Andrzej Banaś/ Polska Press
Święconka wielkanocna stanowi jedno z najważniejszych tradycji ludowych związanych ze świętami Wielkiej Nocy. Każdy z pokarmów, który wkłada się do koszyczka, coś symbolizuje. Co musi się znaleźć w koszyczku? Czego nie wolno do niego wkładać? Czy pokarmy można pobłogosławić samemu w domu? Wyjaśniamy!

Co symbolizuje święconka?

Święconka, czyli święcenie pokarmów jest jednym z najważniejszych tradycji Wielkanocy. Początki obrzędu święcenia pokarmów możemy znaleźć już w VII w. W Polsce natomiast nieco później - od wieku XIV. Jako że święconka ma swoje korzenie w liturgii ludowej, która pozwala na ogromną kreatywność, nie ma ścisłych wytycznych co do zawartości koszyczka. Dlatego też różni się ona nieznacznie w zależności od rejonu Polski. Jest jednak kilka obowiązkowych elementów. O tym poniżej.

Zobacz najpiękniejsze koszyczki wielkanocne:

Święconka wielkanocna - co włożyć do koszyczka?

W koszyczku powinny się znaleźć przede wszystkim 4 elementy, symbolizujące to, co istotne, czyli błogosławieństwo boże, dzięki któremu nie głodujemy. Są to:

  • jajka - symbol nowego życia,
  • mięso (kiełbasa labo wędlina) - symbol baranka paschalnego, ale też symbol dostatku, zdrowia i pomyślności,
  • pieczywo - na pamiątkę rozmnożenia chleba przez Jezusa; stanowi symbol ciała Chrystusa,
  • sól i pieprz - symbol oczyszczenia; sól chroni wiernych od zepsucia.

Do koszyczka wielkanocnego można włożyć także inne produkty:

  • masło symbolizujące dostatek,
  • baranek, który jest symbolem zmartwychwstałego Jezusa Chrystusa; może być zrobiony z cukru, ciasta, chleba, czekolady a nawet z porcelany,
  • coś słodkiego - ciasto, jak wielkanocny mazurek czy baba,
  • chrzan lub inne gorzkie przyprawy, które przypominają o męczeńskiej śmierci Jezusa Chrystusa; chrzan jest także symbolem siły i "wypala" to, co złe.

Powyższe produkty umieszcza się przeważnie w wiklinowym koszyczku, chociaż w sklepach są także inne ich rodzaje, mniej klasyczne. Do przyozdobienia wielkanocnego koszyczka często wykorzystuje się bazie lub bukszpan. Poza tym wykłada się go dekoracyjną serwetką.

Sprawdź też:

Święconka wielkanocna – czego nie można włożyć do koszyczka?

Pomimo że nie ma listy zakazanych produktów w święconce, na pewno nie może się znaleźć w niej alkohol i inne używki. Ks. Radosław Rakowski z parafii pw. św. Stanisława Kostki w Poznaniu wyjaśnił, że możemy włożyć do niej wszystko, za co jesteśmy wdzięczni Bogu i chcemy mu to ofiarować.

Święconka wielkanocna – gdzie poświęcić święconkę?

Święcenie pokarmów podczas Wielkiej Soboty w kościele wynika z głęboko zakorzenionej tradycji ludowej. Jest to niestety błąd, jak wyjaśnia ks. Rakowski.

- W Wielką Sobotę Kościół proponuje nam ciszę, bo Jezus jest w grobie, więc spróbujmy w tej ciszy trwać. Święconkę można zrobić w różnych innych formach – podkreśla ks. Radek Rakowski.

Tłumaczy, że koszyczek z pokarmami można poświęcić samemu w domu. Można także zaprosić księdza do poświęcenia, kiedy porozumiemy się z sąsiadami i zorganizujemy punkt np. na boisku osiedlowym. Dobrym rozwiązaniem jest także przynieść święconkę w niedzielę rano do kościoła przed śniadaniem.

Sprawdź też:

Święconka wielkanocna – jak pobłogosławić święconkę w domu?

Koszyczek z pokarmami można poświęcić własnymi słowami. Ks. Rakowski proponuje bardzo prostą modlitwę: "Panie Jezu, dziękuję Ci, że mam chleb. Panie Jezu, dziękuję ci, że mam szynkę... Dziękuję Ci za ludzi, z którymi mogę zjeść ten chleb i tę szynkę. Spraw, żeby w nas było życie, tak jak to jajko jest symbolem życia. Spraw, żebyśmy się nie zepsuli, bo ta sól chroni nas od zepsucia". Także internet może być pomocny w szukaniu podobnych modlitw.

Czy do tego konieczna jest woda święcona? Niekoniecznie. Nawet jeśli jej nie mamy, to modlitwa będzie ważna.

Sprawdź też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto