Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Święta w czasie koronawirusa. Obostrzenia na Wigilię, Boże Narodzenie i sylwestra

Marta Zalewska
Marta Zalewska
Jak będą wyglądały w czasie pandemii Święta Bożego Narodzenia 2020 i sylwester? Zobacz na kolejnych zdjęciach, jakie obostrzenia będą obowiązywały w tym roku w Wigilię, Boże Narodzenie i sylwestra.

Aby przejść dalej, przesuń zdjęcie gestem lub naciśnij strzałkę w prawo.
Jak będą wyglądały w czasie pandemii Święta Bożego Narodzenia 2020 i sylwester? Zobacz na kolejnych zdjęciach, jakie obostrzenia będą obowiązywały w tym roku w Wigilię, Boże Narodzenie i sylwestra. Aby przejść dalej, przesuń zdjęcie gestem lub naciśnij strzałkę w prawo. 123 RF
Święta Bożego Narodzenia 2020 - jak będą wyglądały w czasie pandemii? Oto jakie obostrzenia będą obowiązywały w tym roku w Wigilię, Boże Narodzenie i sylwestra.

Zobacz wideo: Lista tradycyjnych potraw wigilijnych

Święta 2020. Obostrzenia na Wigilię, Boże Narodzenie i sylwestra

Święta 2020 będą inne niż dotychczasowe. W okresie okołoświątecznym będą bowiem obowiązywały obostrzenia wprowadzone przez rząd w związku z pandemią koronawirusa. Wprowadzone zakazy i nakazy będą miały realny wpływ na przebieg świąt Bożego Narodzenia 2020, a także sylwestra 2020/2021.

Jakie dokładnie obostrzenia obowiązują w Wigilię, Boże Narodzenie i sylwestra? Co jest dozwolone, a czego nie wolno robić w tegoroczne święta?

Święta 2020 - lista obostrzeń

W poniższej galerii poznasz szczegółowe obostrzenia, które obowiązują w święta 2020 i sylwestra:

Obostrzenia okołoświąteczne dotyczą m.in.:

  • liczby gości na Wigilii,
  • maseczek dla Świętego Mikołaja,
  • limit wiernych podczas mszy,
  • zamknięcie obiektów hotelowych,
  • zamknięcie stoków narciarskich,
  • zamknięcie galerii handlowych,
  • zakaz przemieszczania się w sylwestra,
  • odwołanie kolędy.

Rządowe obostrzenia na święta 2020 dotyczą m.in. liczby gości na Wigilii. Bowiem zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami, od 28 listopada do 27 grudnia 2020 w związku z zasadami bezpieczeństwa i ograniczeniami spowodowanymi COVID-19, w imprezach i spotkaniach organizowanych w domu może uczestniczyć maksymalnie 5 osób. Oznacza to, że ograniczenia te obowiązują również święta 2020, w tym także Wigilię. Do tego limitu nie wliczamy jednak gospodarza oraz domowników.

Podobne ograniczenia liczby gości dotyczą wszystkich okołoświątecznych spotkań, aż do 27 grudnia 2020. Z kolei w czwartek, 17 grudnia, rząd ogłosił przedłużenie istniejących obostrzeń do 17 stycznia 2021.

Szczególną sytuację epidemiczną należy brać również pod uwagę podczas samej wieczerzy wigilijnej. Warto rozważyć, czy ze względów higienicznych należy np. całować się na powitanie, czy dzielić się opłatkiem.

Jeśli świąteczny czas będzie miała umilić wizyta Świętego Mikołaja należy pamiętać, że osoba zatrudniona do tej roli powinna nosić maseczkę.

W święta 2020 cały czas obowiązuje również limit wiernych podczas mszy świętych. Nie wprowadzono w tym zakresie wyjątków, nawet na pasterkę. Oznacza to, że liczba osób uczestniczących we Mszy Św. nie może przekroczyć 1 osoby na 15 metrów kwadratowych powierzchni świątyni. Obowiązkowe jest także zakrywanie ust i nosa w kościele oraz zachowanie wymaganego odstępu - 1,5 metra. Takie wytyczne obowiązują jak na razie do 17 stycznia 2021.

Galeria handlowe zostały co prawda otwarte w okresie przedświątecznym, ale obowiązuje w nich limit klientów (1 osoba na 15 metrów kwadratowych). Obostrzenia w liczbie klientów dotyczą także samych sklepów. Zakupy można robić, ale trzeba mieć zakryte usta i nos. Jednak już od 28 grudnia galerie handlowe zostaną ponownie zamknięte aż do 17 stycznia 2021.

Znamy już także rządowe decyzje w sprawie sylwestra 2020/2021. Najwięcej kontrowersji budzi wprowadzenie zakazu przemieszczania się od godz. 19 w sylwestra do 6 rano w Nowy Rok.

- Będzie się to odbywało na podobnych zasadach jak na wiosnę - uzasadnione są tylko wyjścia z domu w celu zaspokojenia nagłych potrzeb, np. wizyta w aptece, wyjście w celu zawodowym. Chodzi o to, że musimy zostać w domu - wyjaśniał minister zdrowia.

Ponadto, aktualne obostrzenia zostały przedłużone, co uniemożliwi organizowanie balów sylwestrowych, imprez w klubach, czy domówek. Nadal zamknięte do 17 stycznia 2021 pozostaną bary, puby i kluby, a restauracje mogą serwować posiłki jedynie na wynos lub na dowóz. Wciąż nie można też organizować wesel i przyjęć okolicznościowych. Obowiązuje również zakaz organizowania zgromadzeń i spotkań powyżej 5 osób. Organizacja imprezy sylwestrowej 2020/2021 nie jest więc możliwa.

Po świętach decyzją rządu zamknięte zostaną także obiekty hotelarskie (również dla osób podróżujących służbowo), galerie handlowe oraz stoki narciarskie. Otwarte pozostaną jednak m.in. sklepy spożywcze, z książkami i prasą, drogerie, apteki, a także wolnostojące wielkopowierzchniowe sklepy meblowe. Hotele mają pozostać dostępne jedynie dla służb mundurowych, medyków, pacjentów szpitali specjalistycznych, ośrodków COS. Wyjątkiem są również hotele pracownicze. Te obostrzenia będą obowiązywać co najmniej do 17 stycznia 2021.

Wiele wskazuje na to, że z powodu sytuacji epidemicznej nie odbędzie się także kolęda. Niektóre parafie już zapowiedziały, że coroczne wizyty duszpasterskie zostają odwołane z powodu pandemii koronawirusa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jaslo.naszemiasto.pl Nasze Miasto