Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Święto Niepodległości w Kwidzynie. Uroczystości na Skwerze Kombatantów ZDJĘCIA

Mirosław Wiśniewski
Mirosław Wiśniewski
Mirosław Wiśniewski
Mieszkańcy Kwidzyna i powiatu kwidzyńskiego uczcili 104. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Podczas spotkania na kwidzyńskim Skwerze Kombatantów złożono kwiaty, a także odbył się uroczysty Apel Poległych.

Kwidzyńskie uroczystości Narodowego Święta Niepodległości rozpoczęły się na Skwerze Kombatantów przy ul. Warszawskiej. W spotkaniu wzięli udział m.in. poczty sztandarowe szkół, organizacji i stowarzyszeń, mażoretki oraz Orkiestra Dęta „Helikon” z Kwidzyna. Nie zabrakło także silnej reprezentacji kwidzyńskiego Liceum Ogólnokształcącego Mundurowego „Spartakus” oraz mieszkańców Kwidzyna i okolic.

Kwidzynianie uczcili 104. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości - uroczystości rozpoczęły się na Skwerze Kombatantów

-Kombatanci i weterani walk o niepodległość Rzeczypospolitej! Mieszkańcy powiatu kwidzyńskiego! Harcerze! Rodacy! Stajemy dziś do apelu, aby uczcić wszystkich, którzy walczyli o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej. W dniu 11 listopada 1918 roku odrodziła się wolna Polska. Dzisiaj my, spadkobiercy polskiej tradycji niepodległościowej, sięgamy do skarbnicy dokonań naszych walecznych przodków – podkreślano podczas uroczystego Apelu Poległych.

Przypomniano m.in. bohaterów barskich, kosynierów Tadeusza Kościuszki, czy też legionistów Jana Henryka Dąbrowskiego, a także powstańców listopadowych i styczniowych. Nie zapomniano również o żołnierzach Korpusów Polskich, Błękitnej Armii, powstańcach wielkopolskich i śląskich, a także o Marszałku Józefie Piłsudskim i innych współtwórców niepodległego państwa polskiego. Przypomniano bohaterów II wojny światowej, harcerzy Szarych Szeregów oraz wszystkich żołnierzy polskich, którzy oddali swe życie w różnych regionach świata w imię praw człowieka i demokracji.

-Do was zwracam się potomni! Mieszkańcy powiatu kwidzyńskiego. Niech bohaterowie walk o niepodległość Rzeczypospolitej i ich czyny pozostaną na zawsze w waszej pamięci, w historii Polski i dziejach Narodu Polskiego. Dzisiaj my, tu i teraz, 11 listopada 2022 r., przyjmijmy przesłanie, które przywołane postacie wyrażali w swoich czynach. Przyjmijmy przesłanie miłości i poszanowania Ojczyzny, zarówno w rzeczach małych, jak i w rzeczach wielkich. Spójrzmy wokół siebie i odczytujmy potrzeby naszego wspólnego domu – Polski. Niech mimo często dzielących nas różnic złączy nas we wspólnej pracy to jedno słowo – Ojczyzna. Nie patrzmy tylko na dzisiaj. Mamy zobowiązanie wobec przeszłych pokoleń, kontynuując dzieło, które rozpoczęli; oraz wobec pokoleń przyszłych, dając przykład służenia i uczciwej pracy dla kraju. Dbajmy o dobre imię Ojczyzny, gdziekolwiek się znajdziemy – podkreślono w Apelu Poległych.

Na koniec delegacje szkół, organizacji i stowarzyszeń złożyły wiązanki kwiatów na Grobie Nieznanego Żołnierza. Następnie uroczysty orszak przemaszerował ulicami miasta pod pomnik Marszałka Piłsudskiego oraz do kwidzyńskiej katedry.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Święto Niepodległości w Kwidzynie. Uroczystości na Skwerze Kombatantów ZDJĘCIA - Dziennik Bałtycki

Wróć na sztum.naszemiasto.pl Nasze Miasto