Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Świętuj 11 listopada w biegu! Bieg Niepodległości w Poznaniu może być największy w Polsce

Radosław Patroniak
Radosław Patroniak
Bieg Niepodległości w Poznaniu w poprzednim roku ukończyło 22,5 tys. zawodników. To rekord wszech czasów podczas imprez biegowych w naszym kraju
Bieg Niepodległości w Poznaniu w poprzednim roku ukończyło 22,5 tys. zawodników. To rekord wszech czasów podczas imprez biegowych w naszym kraju Lukasz Gdak
Ubiegłoroczny poznański Bieg Niepodległości był największy w historii polskich biegów. Wzięło w nim udział ponad 22,5 tys. zawodników. W tym roku 11 listopada na ulice Poznania wybiegnie około 15 tys. osób, co i tak może być największą frekwencją w kraju. Już po raz 9. w biało-czerwonych barwach pojawią się też biegacze w Luboniu.

– W tym roku nie chcemy bić rekordów frekwencji. Chcemy natomiast, by nasz bieg rozwijał się i był godnym upamiętnieniem kolejnej rocznicy odzyskania niepodległości. Stawiamy więc na jakości i dbamy już tradycyjnie o nowości. Tym razem po raz pierwszy w Poznaniu będziemy gospodarzami MP w biegu ulicznym. Na mecie rozdamy medale dla najszybszych w kraju kobiet na dystansie 10 km – tłumaczył Artur Kujawiński, dyrektor czwartej edycji Biegu Niepodległości w Poznaniu.

Zobacz: Poznań: Patrycja Wyciszkiewicz wyszła za mąż! Ślub mistrzyni Europy w kościele na Jeżycach [ZDJĘCIA]

Do największej imprezy biegowej w Polsce można się zapisywać do 7 listopada, do północy.

– Jesteśmy przygotowani nawet na 20 tys. biegaczy, ale po rejestracji widzimy, że w tym roku będzie ponad 16 tys. zgłoszeń. To i tak imponujący wynik, bo przecież wiele biegów odnotowuje spadek uczestników

– dodał Kujawiński.

Według niego na starcie na alei Niepodległości w Poznaniu należy oczekiwać bardzo mocnej obsady elity, zwłaszcza wśród pań.

– Walka o tytuły MP zawsze przyciąga. Dlatego spodziewamy się ciekawych nazwisk i pasjonującej rywalizacji, ale najlepsze biegaczki zgłaszają się do biegu dopiero w ostatnich dniach. Już dziś natomiast mogę ogłosić, że gościem specjalnym imprezy będzie nasz brązowy medalista MŚ w biegu na 1500 m, czyli Marcin Lewandowski – podkreślił dyrektor biegu. Zapytaliśmy go także o profil trasy i jej zróżnicowanie w stosunku do poprzedniej edycji.

– Trasa powinna być szybsza niż rok temu, bo odszedł zakręt przed metą na ulicy Kutrzeby. Zamiast niego mamy wydłużony odcinek na Murawie na Winogradach. Będzie też udogodnienie w postaci dostępu do barierek dla kibiców w okolicach startu i mety przy Urzędzie Marszałkowskim

– zakończył Kujawiński.

W Luboniu też bieg rozpocznie się o godzinie 11.11 z ul. 11 Listopada. W ramach imprezy po raz trzeci rozegrane zostaną mistrzostwa Wielkopolski na 10 km. Bieg odbędzie się pod honorowym patronatem ppłk Ludwika Misieka. Po raz pierwszy organizowany będzie także bieg w Bazie Lotniczej AL Jaber w Kuwejcie, gdzie stacjonuje Zespół Lotniczy Polskiego Kontyngentu Irak. Oprócz Polaków w imprezie udział wezmą również żołnierze z USA, Włoch i Kuwejtu. Uczestnicy rywalizacji otrzymają takie same medale jak biegacze w Luboniu.

– Tym biegiem chcemy propagować naszą chlubną historię wśród koalicjantów i sportowe wzory wśród żołnierzy

– powiedział kapitan Daniel Pałka.

W zeszłorocznej, 8. edycji linię mety w Luboniu przekroczyło 1341 osób (w tym 2 osoby na wózku). Najszybciej 10-kilometrową trasę pokonał Krzysztof Szymanowski (31:57). Wśród kobiet najszybsza była Patrycja Talar (37:39).

POLECAMY:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dni Lawinowo-Skiturowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto