Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Święty Marcin: Poznaniacy mają docenić remont na wiosnę [ZDJĘCIA]

Błażej Dąbkowski
Przejdź do kolejnego zdjęcia --->
Przejdź do kolejnego zdjęcia --->Waldemar Wylegalski
Zakończyła się przebudowa ul. Święty Marcin w Poznaniu. Gotowy jest odcinek między ulicami Gwarną a Ratajczaka. W przyszłym roku ma rozpocząć się kolejny etap przebudowy centrum Poznania.

Odcinek ulica Święty Marcin w Poznaniu, znajdujący się między ulicami Gwarną i Ratajczaka, jest w pełni dostępny dla pieszych. W poniedziałek mają tu wrócić także samochody oraz rowerzyści.

- Bardzo mnie cieszy fakt, że dbamy o nasze dziedzictwo. Święty Marcin był wizytówką Poznania, ale uległ degradacji, także przez zaniechania poprzedników - mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. Dodał też, że mieszkańcy w pełni będą mogli docenić wykonaną pracę na wiosnę, kiedy Święty Marcin bardziej się zazieleni.

- Jeszcze jej nie widać, ale mamy tu posadzonych 65 drzew. Na pewno będę spacerował tu z moją wnuczką i opowiadał jej o historii ulicy - zapewnia prezydent. Także wiosną - w kwietniu lub maju - na wyremontowanym odcinku ulicy uruchomione zostaną trzy fontanny, a przy lokalach gastronomicznych stanie co najmniej siedem ogródków (tyle zapytań na ten moment wpłynęło do Zarządu Dróg Miejskich).

Ale to nie koniec zmian, jakie czeka ten fragment ulicy, bowiem w połowie roku w jednej z Alf działalność ma rozpocząć prywatny akademik. W drugiej Alfie od maja ubiegłego roku działa już hotel "Altus". Miasto cały czas prowadzi też rozmowy z bankiem PKO i przekonuje go do odświeżenia elewacji, która nie wygląda obecnie korzystnie.

Władze Poznania od wielu miesięcy zapowiadały, że Święty Marcin ma być wizytówką miasta, dlatego jednym z priorytetów będzie utrzymanie ulicy w czystości. Kosze na śmieci mają być opróżniane trzy razy w ciągu dnia, trzy razy w tygodniu ulica ma być zamiatana, a raz w miesiącu - myta.

**ZOBACZ TEŻ:

https://poznan.naszemiasto.pl/poznan-tak-wyglada-swiety-marcin-po-remoncie-zdjecia/ar/c4-5024548

**

Na Święty Marcin wrócili także najemcy. Przez lata miejskie lokale stały tam puste, dziś z 61 lokali tylko jeden pozostaje wolny. To m.in. efekt obniżek czynszowych sięgających 50 proc., które w trakcie prac zaproponował ZKZL. Teraz z kolei oferuje przedsiębiorcom programy lojalnościowe.

- Pierwszy krok został zrobiony. Teraz możemy podejmować się kolejnych wyzwań - nie ukrywa radości wiceprezydent Mariusz Wiśniewski, który od lat zabiegał o przebudowę reprezentacyjnej arterii, a następnie osobiście ją nadzorował. Zapowiada też kolejne prace.

- Na przełomie 2019 i 2020 roku chcemy wyłonić generalnego wykonawcę dwóch kolejnych odcinków ulic w centrum - zapowiada M. Wiśniewski. Chodzi o odcinek od skrzyżowania ul. Święty Marcin z Ratajczaka w kierunku Al. Marcinkowskiego i ul. Podgórnej, a następnie kontynuację prac na wysokości CK Zamek i skrzyżowania ul. Święty Marcin, al. Niepodległości, Towarowej, gdzie powstanie prawoskręt tramwaju.

- Jest on niezbędny do uruchomienia przyszłej linii tramwajowej w kierunku Wolnych Torów. Na tym etapie powstanie też przejście dla pieszych na wysokości budynku Akademii Muzycznej i placu Mickiewicza - tłumaczy zastępca J. Jaśkowiaka.

Największa porodówka w Polsce po remoncie. Kasia Bujakiewicz wspomina swój poród w Poznaniu

Źródło: Dzień Dobry TVN

Widzisz wypadek? Coś cię zaniepokoiło? Chcesz się czymś pochwalić?

Pisz do nas na: [email protected]
lub zostaw nam wiadomość na facebooku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto