Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sygnał stary jak... telewizja

Piotr Talaga
Podkład dźwiękowy, który pojawia się jako zwiastun emitowanych z Poznania programów Telewizji Polskiej należy do najstarszych tego typu w Polsce.

Według pracowników TVP Poznań pojawia się on od samego początku istnienia ośrodka poznańskiego. Zagrany na klawesynie dźwięk, to fragment „Roty” Henryka Nowowiejskiego do słów wiersza Marii Konopnickiej. Rota od grudnia ubiegłego roku jest także wiodącym motywem oprawy muzycznej w „Radiu Merkury” (w tym przypadku nastąpił powrót do korzeni, ponieważ „Rota” była wcześniej wykorzystywana przez poznańską rozgłośnię Polskiego Radia).

Pierwszą audycję telewizja poznańska nadała 1 maja 1957 roku. Można ją było wtedy oglądać na zaledwie 100 odbiornikach zarejestrowanych w mieście. Początkowo programy telewizji poznańskiej powstawały trzy razy w tygodniu. Tworzono je na miejscu, ale te przeznaczone na antenę ogólnopolską nadawane były przez pierwsze lata z Łodzi. Było to spowodowane brakiem łączy. Co ciekawe – realizatorzy, wykonawcy i całe zaplecze techniczne były dowożone tam autobusami.
W 1959 roku uruchomiono prowizoryczne łącze radiowe. Dzięki temu można było włączyć ośrodek do ogólnopolskiej sieci stacji telewizyjnych i odbierać programy z zagranicy. Siedem lat później poznańska telewizja uzyskała możliwość realizacji programów poza studiem. Zakupiono bowiem wóz transmisyjny polskiej produkcji.

Sztandarowy program informacyjny – „Teleskop” zaczął być emitowany w 1975 roku. W odróżnieniu od sygnału Telewizji Poznań był on wielokrotnie zmieniany. Telewidzom utrwalił się zapewne ten powstały na bazie fragmentu utworu zespołu Pink Floyd. – Sygnał „Teleskopu” zmienia się stosunkowo często – mówi Daniel Pajączkowski z działu promocji i public relations TVP Poznań. – Trudno powiedzieć ile razy, średnio pewnie co dwa lata.

Przełomowe dla Telewizji Poznań były lata siedemdziesiąte. W 1973 roku programy zaczęto rejestrować na taśmie magnetycznej. Kilka lat później poznańska telewizja otrzymała pierwszą kamerę dźwiękową, a w 1979 roku zaczęto emitować pierwsze programy w kolorze. W połowie lat dziewięćdziesiątych poznański ośrodek uruchomił całodzienny program regionalny (PTV3). Na te lata datuje się także postęp technologiczny związany z wprowadzeniem montażu cyfrowego, zakupem wozu satelitarnego oraz przejściem na emisję w technologii cyfrowej.

W 2003 roku telewizja poznańska przeniosła się do nowej siedziby przy ul. Serafitek. Dotychczasowa siedziba ośrodka przez kolejne lata pozostawała opuszczona. Początkowo na swe potrzeby chciał ją kupić Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego. Ostatecznie jednak do transakcji nie doszło. Telewizja Polska dopiero na początku 2011 roku sprzedała nieruchomość przy al. Niepodległości za 10 milionów zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto