Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Synagoga w Poznaniu stanie się zabytkiem? Konserwator wszczyna postępowanie. "Jest na to duża szansa"

Paweł Antuchowski
Paweł Antuchowski
Poznańska synagoga może zostać wpisana do rejestru zabytków.
Poznańska synagoga może zostać wpisana do rejestru zabytków. Robert Woźniak
Wojewódzki Konserwator Zabytków wszczął z urzędu postępowanie o wpisanie synagogi w Poznaniu do rejestru zabytków. W postępowanie włączyło się Stowarzyszenie Ahawas Tora, zrzeszające osoby wyznania mojżeszowego, które zostało uznane za stronę. Następnym krokiem będzie miedzy innymi przeprowadzenie oględzin budynku.

Wpis poznańskiej synagogi do rejestru zabytków coraz bliżej

Formalne wszczęcie postępowania zupełnie blokuje wszelkie prace związane z obiektem. Wcześniej możliwość wpisania synagogi do rejestru zabytków pozytywnie zaopiniował Narodowy Instytut Dziedzictwa.

- Postępowanie jest rozpoczynane, kiedy istnieją przesłanki aby dany obiekt wpisać do rejestru zabytków. Do tej pory zebraliśmy już materiał dowodowy w tej sprawie, zostaną przeprowadzone oględziny i jest duża szansa, że synagoga zostanie uznana za zabytek - poinformowała nas Katarzyna Zaworska z biura Wielkopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Czytaj także: Poznańska synagoga może stać się zabytkiem. Jest pozytywna opinia

Synagoga w Poznaniu może zostać wpisana. Ale nie musi

Nie oznacza to, że budynek mieszczący się przy ulicy Wronieckiej w Poznaniu na pewno zostanie wpisany do rejestru.

- Oczywiście będziemy rozpatrywali wszystkie uwagi i sugestie różnych stron, stąd może się tak zdarzyć, że budynek nie zostanie wpisany do rejestru. Jednak badamy tę sprawę na tyle długo i mamy na tyle dużo materiałów, aby sprawa ta zakończyła się rejestracją - dodaje Katarzyna Zaworska.

Sprawa wpisania budynku do rejestru zabytku stała się pilna po tym, kiedy Rada Miasta Poznania zatwierdziła plan zagospodarowania przestrzennego dla północnej części centrum miasta. W planie przewidziano przebudowę synagogi i nadbudowę jej wieży, której wysokość mogłaby sięgnąć nawet około 50 metrów. To wzbudziło sprzeciw wśród części mieszkańców, co doprowadziło do wszczęcia postępowania o wpisanie budynku do rejestru zabytków.

Obecny właściciel chce w przebudowanym budynku stworzyć hotel lub blok mieszkalny. Na początku roku przystąpił on do rozbiórki części dachu, która po naszej interwencji została wstrzymana.

Czytaj więcej: Kontrola na terenie synagogi w Poznaniu. "Nie stwierdzono katastrofy budowlanej"

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

emisja bez ograniczeń wiekowych

Obserwuj nas także na Google News

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Synagoga w Poznaniu stanie się zabytkiem? Konserwator wszczyna postępowanie. "Jest na to duża szansa" - Głos Wielkopolski

Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto