Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szczepienia na koronawirusa. „Nie mogę dodzwonić się do przychodni”, „Lekarz nic nie wie”. Problemy z zapisami na szczepienia dla osób 80+

Nicole Młodziejewska
Nicole Młodziejewska
Od 15 stycznia seniorzy powyżej 80 roku życia mogą rejestrować się na szczepienia przeciwko koronawirusowi. Już w piątek rano pacjenci napotkali wiele problemów.
Od 15 stycznia seniorzy powyżej 80 roku życia mogą rejestrować się na szczepienia przeciwko koronawirusowi. Już w piątek rano pacjenci napotkali wiele problemów. Karolina Misztal
Zapisy na szczepienia przeciwko koronawirusowi dla osób w wieku 80+ rozpoczęły się 15 stycznia, ale seniorzy od początku mają problemy z rejestracją. Nie mogą dodzwonić się do przychodni albo czekają w długich kolejkach. Nasi dziennikarze przez cały czas monitorują sytuację dotyczącą zapisów na szczepienia w Poznaniu i Wielkopolsce.

Od piątku, 15 stycznia, na konkretny termin szczepienia przeciwko koronawirusowi mogą zapisywać się osoby, które skończyły 80 lat.

Problem z dodzwonieniem się do przychodni

Jak się jednak okazuje, już od rana zapisy przysparzają seniorom spore problemy. Przykładem może być historia pana Huberta, który nie może dodzwonić się do swojej przychodni.

- Chciałem się zapisać na szczepienie. Zacząłem dzwonić do przychodni przy ul. Grochowskiej jeszcze przed godz. 8. Byłem 39. w kolejce

- relacjonuje pan Hubert z Poznania.

W momencie, kiedy pan Hubert cierpliwie doczekał do 10. miejsca w kolejce, automatycznie został rozłączony.

- Spróbowałem po raz drugi. Słyszałem, że jestem już pierwszy w kolejce, ale przez 15 minut nikt nie podnosił słuchawki. Nie wiem, czy uda mi się tam dzisiaj dodzwonić. Co mam robić?

- pyta zmartwiony pan Hubert.

Lekarz nie wie nic o szczepieniach

Na problemy związane z zapisaniem się na szczepienie na koronawirusa napotkał również pan Eugeniusz z poznańskich Winograd.

- Dzień przed startem zapisów zadzwoniłem do swojego lekarza rodzinnego. Chciałem otrzymać więcej informacji na ten temat i, jeżeli istniałaby taka opcja, to od razu zapisać się na szczepienie - zaczyna swoją historię pan Eugeniusz. - Niestety, lekarz nie udzielił mi żadnych informacji, bo o niczym nie wiedział. Okazało się, że on w ogóle nie szczepi - dodaje.

Problem pana Eugeniusza wynika z dezinformacji. W środę, podczas konferencji prasowej, Michał Dworczyk, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, wymieniając trzy możliwości zapisu się na szczepienia, powiedział: - Trzecia możliwość rejestracji to możliwość osobistego zapisania się w punkcie szczepień. Zwykle w naszym POZ, z którego korzystamy.

Niestety, nie wszystkie przychodnie i gabinety lekarzy rodzinnych przystąpiły do Narodowego Programu Szczepień, w związku z czym, może się okazać, że przychodnia, do której należymy, nie uczestniczy w akcji szczepień.

Gdzie można sprawdzić listę placówek, w których będą odbywać się szczepienia przeciwko koronawirusowi?

Dziennikarze "Głosu Wielkopolskiego" stworzyli listę placówek, które na terenie Poznania i Wielkopolski podejmą się szczepienia pacjentów przeciwko koronawirusowi. Dostępne są one w poniższych galeriach.

Sprawdź, gdzie zaszczepisz się przeciwko koronawirusowi w Poznaniu:

Sprawdź, gdzie zaszczepisz się przeciwko koronawirusowi w Wielkopolsce:

Sytuację związaną z rejestracją na szczepienia przeciwko koronawirusowi dla osób powyżej 80 roku życia śledzimy na bieżąco. Będziemy informować o kolejnych problemach pacjentów w Poznaniu i Wielkopolsce.

Rejestracja na szczepienia - kto i od kiedy może się zapisać?

Od 15 stycznia będą mogły zapisywać się na szczepienia osoby 80+. Rejestracja seniorów 70+ ruszy 22 stycznia. Pozostali seniorzy w wieku 60+ oraz funkcjonariusze służb mundurowych, nauczyciele i i inni wpisani do grupy "I" będą mogli zapisywać się na szczepienia w drugiej połowie marca lub na przełomie marca i kwietnia.

Na wyszczepienie przeciw koronawirusowi czeka około 130 tys. ponad 80-letnich i więcej niż 252 tys. ponad 70-letnich Wielkopolan. Chętni będą mieli do dyspozycji aż 470 punktów szczepień w całym regionie, w tym prawie 90 w samym Poznaniu.

Umówić i zarejestrować się na konkretny termin szczepienia można na trzy sposoby: przez internet (np. gov.pl/szczepimysie), w przychodni lub w najbliższym punkcie szczepień albo telefonicznie pod numerem bezpłatnej infolinii - 989.

Co ważne, przy zapisach nie obowiązuje rejonizacja. Tak w przychodni, jak i pod numerem infolinii, konsultant może wskazać emerytowi inny punkt w gminie, a nawet poza nią - jeśli senior akurat przebywa na przykład u krewnych.

- W tych gminach, w których w wyniku naboru nie wyznaczono punktów szczepień, powstały punkty mobilne, które tego zadania się podjęły. Znajdą się one w domach kultury, remizach czy w rozstawionych namiotach

- wyjaśnia Marta Żbikowska-Cieśla, rzeczniczka prasowa Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.

Przy rejestracji trzeba podać numer PESEL i numer telefonu, na który przyjdzie SMS z terminem szczepienia, a później kolejny - z informacją przypominającą o wizycie. Gdy telefonu komórkowego emeryt nie ma, powinien podać numer do kogoś bliskiego, kto wiadomość na pewno mu przekaże.

Przed szczepieniem każdy musi wypełnić standardowy formularz - wywiad, a potem poddać się kwalifikacji lekarskiej. Gdy medyk pozwoli nam na szczepienie, po iniekcji trzeba będzie odczekać na miejscu co najmniej pół godziny, w zależności od samopoczucia.

Zobacz też:

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto