Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szczepionka na COVID-19. Jakie są efekty uboczne szczepionki przeciw koronawirusowi firmy Pfizer?

Martyna Konieczek
Martyna Konieczek
pixabay / zdjęcie ilustracyjne
W środę, 2 grudnia, brytyjski rząd poinformował, że szczepionka na COVID-19 uzyskała zgodę na dopuszczenie do użycia. Pierwsze szczepienia zaczną się już w przyszłym tygodniu. Z instrukcji przekazanej przez producenta - firmę Pfizer i BioNTech - wynika jednak, że może ona powodować niepożądane działania. Jakie dokładnie? Sprawdźcie w artykule poniżej.

Producenci szczepionki na COVID-19 poinformowali o możliwych skutkach ubocznych

Ulotkę dla pacjentów przyjmujących szczepionkę przeciwko COVID-19 zamieszczono na stronach internetowych brytyjskiego rządu. Znajdziemy tam informację objaśniającą sposób podawania szczepionki, sposób przeprowadzenia testów nad nią oraz opis potencjalnych skutków ubocznych.

Jak napisano w ulotce, szczepionka przeznaczona dla dorosłych i młodzieży od 16. roku życia. Ostrzeżono, by nie stosować szczepionki w przypadku, gdy ktoś jest uczulony na którąś ze znajdujących się w niej substancji, a także, by skonsultować się z lekarzem w przypadku problemów po wcześniejszym podaniu tej szczepionki. Do tego dochodzą przypadki choroby z wysoką gorączką, osłabionego układu odpornościowego, problemów z krwawieniem lub stosowania leku hamującego krzepnięcie krwi - to również są przeciwskazania do szczepień. Ponieważ nie ma wystarczających danych na temat wpływu szczepionki na kobiety w ciąży, zalecono, aby unikać zajścia w ciążę w ciągu dwóch miesięcy od szczepienia.

Zobaczcie też:

Wskazano, że większość skutków ubocznych jest łagodna lub umiarkowana i ustępuje w ciągu kilku dni od pojawienia się. Jeśli działania niepożądane takie jak ból i/lub gorączka są uciążliwe, można je leczyć za pomocą leków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych, takich jak paracetamol.

Wyszczególniono następujące działania niepożądane:

  • bardzo częste (występujące częściej niż w przypadku 1 osoby na 10) - ból w miejscu wstrzyknięcia, zmęczenie, ból głowy, ból mięśni, dreszcze, ból stawów, gorączka
  • częste (poniżej 1 przypadku na 10) - nabrzmienie bądź zaczerwienienie w miejscu zastrzyku, nudności
  • nieczęste (poniżej 1 przypadku na 100) - powiększone węzły chłonne i złe samopoczucie

Zobaczcie też:

W opisie przeprowadzonych testów klinicznych napisano, że najczęstszymi działaniami niepożądanymi u uczestników w wieku 16 lat i starszych były:

  • ból w miejscu wstrzyknięcia (> 80 proc.)
  • zmęczenie (> 60 proc.)
  • ból głowy (> 50 proc.)
  • ból mięśni (> 30 proc.)
  • dreszcze (> 30 proc.)
  • mięśniobóle (> 20 proc.)
  • gorączka (> 10 proc.)

Jak napisano, działania te były zazwyczaj łagodne lub umiarkowane w intensywności i ustępowały w ciągu kilku dni po szczepieniu. Wskazano, że razie potrzeby można zastosować leczenie objawowe produktami leczniczymi przeciwbólowymi i/lub przeciwgorączkowymi (np. produktami zawierającymi paracetamol).

Zobaczcie też:

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto