Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szkło bez tajemnic, czyli jak serwować napoje zimne, gorące, alkoholowe i bezalkoholowe?

Laura Kszczanowicz
Czy wiesz, w jakim szkle podawać różne napoje?
Czy wiesz, w jakim szkle podawać różne napoje? GettyImages
Podczas oficjalnych spotkań i przyjęć ilość kieliszków, filiżanek i szklanek może przyprawić o zawroty głowy. Do czego nalać wodę? Czym różnią się kieliszki do białego i czerwonego wina? Czy każdą kawę można podawać w takiej samej filiżance? A co z herbatą? Zasad jest wiele i chociaż szaleństwem byłoby poznawać i trzymać się ich wszystkich w każdej sytuacji, warto poznać część z nich, aby uniknąć towarzyskiego faux-pas.

Zestawy do napojów ciepłych

Picie zarówno kawy, jak i herbaty w ulubionym kubku w skowronki, krówki lub prosiaczki nie jest niczym złym. Rzecz jasna, przy oficjalnych okazjach, warto jednak zdecydować się na bardziej eleganckie rozwiązanie. Nie chodzi jedynie o zrobienie wrażenia na gościach, ale także odpowiednie celebrowanie pewnych ważnych okazji, a także wydobycie maksimum smaku z danego napoju.

Czy naprawdę potrzebujesz serwisu do herbaty?

Podawanie herbaty w torebkach podczas spotkań towarzyskich jest nie tylko nieeleganckie, ale także tworzy dodatkowe problemy — po sznureczku napar może skapywać na stół, no i gdzie odłożyć torebkę po zaparzeniu? Lepiej zdecydować się na wykorzystanie serwisu do herbaty, składającego się z odpowiednich filiżanek z grubszej porcelany i imbryka, który pozwoli utrzymać odpowiednią temperaturę naparu. Oczywiście przy mniej formalnych okazjach można zrezygnować z imbryka i przygotować przyjaciołom ich ulubioną herbatę w specjalnych kubkach z zaparzaczem.

STYLOWE DZBANKI I IMBRYKI. ZOABACZ WYBRANE OFERTY

Materiały promocyjne partnera

Jakich filiżanek do kawy potrzebujesz w domu?

Najprostsza odpowiedź na to pytanie — zależy, jaką kawę pijesz najczęściej. Oczywiście, jeżeli masz w Twojej kuchni odpowiednio dużo wolnej przestrzeni, nic nie stoi na przeszkodzie sprawieniu sobie kilku sztuk filiżanek odpowiednich do podawania najpopularniejszych typów kawy.

Espresso podaje się w niewielkich filiżankach (od 50 do 70 ml) o grubych ściankach (ponieważ dłużej zatrzymują ciepło tego napoju) oraz cylindrycznym kształcie. Nawet kilka takich naczyń nie zajmie Ci dużo miejsca w szafce. Poza tym można je trzymać także na górze ekspresu do kawy (zauważysz taką praktykę w niektórych kawiarniach). Cappuccino warto podawać w szerszych naczyniach o pojemności około 150-200 ml. Latte Macchiato, kawę Mocha (z czekoladą i mlekiem) oraz Café Frappé (czyli kawę mrożoną z dodatkiem lodów i mleka) podaje się w wysokich szklankach podkreślających walory estetyczne tych trójwarstwowych (kawa, dodatki, mleczna pianka) napojów. Szklanka ta powinna mieć uchwyt, aby nie poparzyć się lub nie ogrzewać kawy podczas picia.

FILIŻANKI DO KAWY I HERBATY, ZOBACZ GDZIE KUPIĆ

Materiały promocyjne partnera

Serwowanie napojów na zimno

Wodę z plasterkami cytryny i miętą, a także soki warto postawić na stole w szklanych dzbankach, a przy nakryciach postawić wysokie szklanki. Dzięki temu goście będą mogli poczęstować się napojem, kiedy poczują pragnienie i nalać sobie tyle, ile aktualnie chcą wypić. Ewentualne dodatki — w postaci plasterków cytrusów — można rozłożyć na niewielkich półmiskach lub talerzykach deserowych. Wówczas nie należy zapomnieć także o umieszczeniu na nich małego widelczyka lub postawieniu obok naczynia z wykałaczkami, aby goście nie musieli sięgać po owoce rękami.

SZKLANKI DO NAPOJÓW. SPRAWDŹ OFERTY

Materiały promocyjne partnera

Jak podawać alkohol na przyjęciu?

Tutaj niestety sprawa się komplikuje. Większość klasycznych drinków oraz wina powinny być serwowane w określonego typu szkle. Warto zacząć od piwa, bo to właśnie ono podawane jest np. podczas grilla. Wybierz kufle lub specjalne szklanki do piwa o zaokrąglonych brzegach. Zapobiega to zbyt szybkiej utracie piany i aromatu. Nie wypełniaj ich też po brzegi, lecz jedynie do 2/3 szklanki.

Białe wina podaje się w kieliszkach o wąskiej szyjce, natomiast musujące napoje serwować należy w wysokich i smukłych kieliszkach, zapobiegających szybkiemu uciekaniu bąbelków z napoju. Czerwone wina natomiast nalewać należy do większych kieliszków o kształcie tulipana ograniczających stykanie się napoju z powietrzem.

KIELISZKI DO ALKOHOLI. SPRAWDŹ OFERTY

Materiały promocyjne partnera

Nie musisz kupować wszystkiego na raz — odpowiednie szkło lub porcelanę można kupić zarówno w zestawach, jak i pojedynczo. Skompletuj swoją kolekcję w swoim tempie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Chmieleńskie Babki Wielkanocne 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Szkło bez tajemnic, czyli jak serwować napoje zimne, gorące, alkoholowe i bezalkoholowe? - Strona Kuchni

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto