Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

SZKOŁA BEZ PRZEMOCY - Uczniowie chętnie pomagają potrzebującym

Katarzyna Sklepik
Gimnazjaliści wystawili jasełka, które obejrzeli między innymi ich młodsi koledzy, seniorzy i podopieczni z domu dziecka
Gimnazjaliści wystawili jasełka, które obejrzeli między innymi ich młodsi koledzy, seniorzy i podopieczni z domu dziecka Andrzej Szozda
Ponad 60 uczniów z Gimnazjum nr 56 postanowiło zostać wolontariuszami i zaangażować się w pomoc osobom chorym i potrzebującym. Sławomir Eliks, dyrektor Gimnazjum nr 56, jest pełen podziwu dla swoich uczniów. – Młodzież bardzo chętnie przystąpiła do koła wolontariuszy w naszej szkole – mówi dyrektor Eliks. – Wspólnie z siostrą Jadwigą Hipnarowicz stworzyli „Bank dobrych działań”, którego celem jest pomoc innym.

Gimnazjaliści co tydzień w ramach programu „mój starszy brat, moja starsza siostra” odwiedzają Dom Małego Dziecka.
– Organizują dla tych dzieci gry i zabawy, czytanie bajek, konkursy, spacery, pomagają im w nauce – wymienia Sławomir Eliks. – A także organizują dla nich imprezy okolicznościowe, m.in. spotkanie mikołajkowe, przygotowanie paczek ze słodyczami, zabawkami, pieczenie pierników. Wyjazdy i zabawy podczas ferii i wakacji letnich.

Dodatkowo w ramach współpracy z Caritasem przy parafii św. Jerzego gimnazjaliści opiekują się szesnastoma rodzinami potrzebującymi wsparcia.
– Zbieramy dla nich odzież, przybory szkolne dla dzieci, produkty żywnościowe – dodaje Sławomir Eliks.

Z kolei „Drzewo dobrych uczynków” powstaje w Szkole Podstawowej nr 7. Akcja ta ma pokazać uczniom, jak wiele dobrego jest wokół nas i jak wiele dobrego możemy razem zrobić. Każda klasa wyznacza sobie zadanie wolontariackie. Wszystkie udane działania zostaną spisane na karteczkach – serduszkach i zawieszone w holu szkoły na drzewie dobrych uczynków.

Uczniowie przystąpili też do programu Marzycielska Poczta – piszą listy i kartki do chorych dzieci. Mieli w szkole także „Skrzynkę Zaufania”. Podczas tej akcji wrzucali listy z pytaniem lub opisem swojego problemu do skrzynki. Uczniowie, którzy potrzebują pomocy, będą mogli skorzystać z oferty wolontariuszy z II Liceum Ogólnokształcącego w Poznaniu.

Wolontariusze przygotowują się także do marcowego Dnia Kobiet, podczas którego odwiedzą podopiecznych domu opieki społecznej. Natomiast w kwietniu odbędzie się w szkole spotkanie „Czy tylko człowiek pomaga?”. Uczniowie będą mieli okazję poznać pracę psa policyjnego i dogoterapii.

Nasza akcja: Szkoła bez przemocy

Program „Szkoła bez przemocy” prowadzi „Polska Głos Wielkopolski” wraz z Fundacją Orange. Partnerem Programu jest Wydawnictwo Pedagogiczne Operon. Patronem Honorowym jest Prezydent RP.

Szkoły biorące udział w Programie „Szkoła bez przemocy” obecnie realizują hasło „Wolontariat – świadomie pomagam innym”. Z Poznania w konkursie udział biorą dwie szkoły (Szkoła Podstawowa nr 7 i Gimnazjum nr 56), natomiast z całej Wielkopolski zgłosiło się 18 szkół.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto