Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szpital w Kaliszu nie wykona więcej operacji usuwania zaćmy, choć NFZ daje pieniądze

Daria Kubiak
Szpital w Kaliszu.Szybciej zaćmy nie usuniesz
Szpital w Kaliszu.Szybciej zaćmy nie usuniesz Polskapresse
Szpital w Kaliszu jest jednym z trzech w Wielkopolsce, wykonujących operacje usuwania zaćmy, który ze względów kadrowych nie decyduje się na przeprowadzenie większej liczby tych zabiegów, mimo że NFZ znalazł na to pieniądze.

Na wniosek ministra zdrowia w lutym prezes NFZ sięgnął do rezerw funduszu i przeznaczył dodatkową pulę pieniędzy na te operacje okulistyczne. Wielkopolska otrzymała na ten cel dodatkowe ponad 2,5 mln zł. NFZ przekazuje pieniądze po to, aby zmniejszyć czas oczekiwania pacjentów na operacje.

Według przewidywań wielkopolskiego NFZ oznacza to, że w tym roku może być zoperowanych dodatkowo nawet 1229 pacjentów (średnio ponad 307 zabiegów więcej w każdym miesiącu!). W grudniu 2016 roku w szpitalach wielkopolskich wykonano łącznie 553 zabiegi usunięcia zaćmy, a w styczniu 2017 roku – 650 zabiegów.

- Po otrzymaniu dodatkowej puli pieniędzy NFZ w Poznaniu skontaktował się ze wszystkimi 22 szpitalami w województwie wielkopolskim, które wykonują operacje usunięcia zaćmy z pytaniem czy zrobią więcej zabiegów. Zdecydowana większość szpitali (poza trzema wyjątkami) odpowiedziała pozytywnie – informuje Janina Śliwa z Biura Prasowego Wielkopolskiego OW NFZ w Poznaniu.

Szpital w Kaliszu nie znalazł się niestety w gronie tych, które skorzystają z oferty NFZ i nie wykona więcej operacji usuwania zaćmy. Rzecznik Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. L.Perzyny w Kaliszu wyjaśnia przyczyny takiego stanu rzeczy brakami kadrowymi.

- Na zamieszczony 21 lutego br komunikat NFZ dotyczący możliwości wykonania dodatkowych pilnych operacji do dnia 30 czerwca tego roku WSZ odpowiedział, że w tym terminie nie jest w stanie wykonać dodatkowych pilnych zabiegów ze względu na brak dodatkowego anestezjologa oraz zbyt małą liczbę lekarzy w oddziale okulistycznym – wyjaśnia Paweł Gawroński, rzecznik prasowy kaliskiego szpitala.

Jak dodaje rzecznik szpital w Kaliszu próbuje pozyskać nowych specjalistów, spełniających wysokie wymagania merytoryczne, do samodzielnego prowadzenia zabiegów usuwania zaćmy, ale niewielu jest chętnych do pracy.

Pacjenci oczekujący na operacje usunięcia zaćmy nie mogą więc liczyć na jej przyspieszenie. W 2016 roku szpital w Kaliszu wykonał 1113 takich operacji. Pacjent, którego stan jest określany jako przypadek pilny czeka na operację 102 dni, Natomiast przypadki określane jako stabilne operowane są po 282 dniach oczekiwania.

- Mimo to szpital w Kaliszu wypada pod tym względem znacznie lepiej, niż niektóre placówki w Poznaniu. Według informacji podawanych przez NFZ w niektórych szpitalach poznańskich na operację usunięcia zaćmy czeka się nawet 3 lata – mówi Paweł Gawroński

Dla porównania w Szpitalu Klinicznym im. H. Święcickiego - Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu czas oczekiwania na operację usunięcia zaćmy wynosi 928 dni a w tamtejszym Szpitalu Miejskim im. J. Strusia – 582 dni.

Zobacz także
Zebrano ponad 105 milionów. Jerzy Owsiak o sukcesie WOŚP

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto