Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sztab Antykryzysowy dla kultury w Poznaniu

Lilia Łada
Lilia Łada
- Powołujemy Sztab Antykryzysowy Na Rzecz Poznańskiej Kultury. Przyłącz się! - pod takim hasłem ruszyli do boju o kulturę artyści, animatorzy, naukowcy i zwykli ludzie, którzy uważają, że w poznańskiej kulturze źle się dzieje.

Pod manifestem Sztabu Antykryzysowego podpisało się już 130 członków, a ich nazwiska to chyba najpełniejszy przegląd wszystkich środowisk twórczych w mieście. Jest tu i Agnieszka Duczmal, obaj bracia Raczakowie, Stefan Stuligrosz, Michał Merczyński, twórca festiwalu Malta, Adam Ziajski z teatru Strefa Ciszy, Krzysztof "Grabaż" Grabowski, pracownicy Uniwersytetu Artystycznego z rektorem Berdyszakiem na czele i poznańscy artyści.

Ich zdaniem problemem poznańskiej kultury nie jest to, że nie ma na nią pieniędzy, ale to, że są one wydawane bez jakiegokolwiek pomysłu, wizji rozwoju kultury, brakuje też jasnych i jednoznacznych mechanizmów finansowania przedsięwzięć.  Zdaniem Sztabu Antykryzysowego porażka Poznania w staraniach o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury jest najlepszym dowodem na to, że poznańska kultura jest w głębokim kryzysie.

Członkowie Sztabu mają jednak pomysł, jak to zmienić. Przede wszystkim proponują przygotowanie w 2011 roku Poznańskiego Kongresu Kultury. Kongres miałby wypracować zmiany systemowe w zarządzaniu kulturą w mieście i bardziej je uspołecznić, bo tylko wtedy wydawanie pieniędzy na kulturę będzie miało sens. W planach jest także walka o udział środowiska w kształtowaniu polityki kulturalnej miasta - jak dotąd twórcy kultury są ostatnimi ludźmi, których się pyta o zdanie przy realizacji jakiegokolwiek pomysłu.

Sztab chce też walczyć o kulturalną infrastrukturę - wiele poznańskich organizacji nie ma swoich siedzib, brakuje sal, w których artyści mogliby pracować i takich, w których można by urządzać imprezy kulturalne o różnym charakterze.

Zmiany w kulturze należałoby zacząć od przygotowania kompleksowej i długofalowej strategii rozwoju tej dziedziny życia, opartej o badania ilościowe i jakościowe, zawierającej innowacyjne rozwiązania w zakresie: wspierania, zarządzania, promocji, finansowania i edukacji kulturalnej. Sztab Antykryzysowy ma nadzieję, że Poznański Kongres Kultury pomoże wypracować odpowiednie rozwiązania, wprowadzić je w życie i zażegnać kryzys.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto