Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Szukamy domu na przyszłość". Tłumy ludzi na MTP. Ruszyły targi mieszkań i domów

Natalia Krawczyk
Natalia Krawczyk
Monika Kaczyńska
Monika Kaczyńska
W Poznaniu ruszyły targi domów i mieszkań. Potrwają do 19 marca.
W Poznaniu ruszyły targi domów i mieszkań. Potrwają do 19 marca. Adam Jastrzębowski
W Poznaniu ruszyły targi domów i mieszkań. Potrwają do 19 marca. Na przybyłych czekają deweloperzy, pośrednicy, architekci, specjaliści z branży mieszkaniowej i finansowej. Okazuje się, że wielu znanych deweloperów nie zdecydowało się w tym roku wystawić.

Targi mieszkań w Poznaniu to dobra okazja, aby ułatwić sobie decyzję o kupnie wymarzonego lokum. Można spotkać się nie tylko z wystawcami, porównać oferty u konkurencji, ale i skorzystać z porad kredytowych. Na targach odwiedzający spotkają ekspertów od lat zajmujących się rynkiem nieruchomości, finansami oraz prawem.

Mimo nieobecności większości największych poznańskich deweloperów takich jak: Ataner, Agrobex, Echo Investment, Konimpex, Proxin, Jakś Bud, Constructa, Wechta - zainteresowanie publiczności targami było spore. Jak mówią wystawcy, zwiedzający byli zainteresowani zakupami mieszkań już teraz - część za gotówkę, do rzadkości nie należeli potencjalni klienci, chętni do kupienia więcej niż jednego mieszkania, część na kredyt.

Biorąc pod uwagę obecne ceny nieruchomości - średnio za metr nowego mieszkania w Poznaniu trzeba zapłacić 10 326 zł (dane z portalu Rynekpierwotny.pl) oraz wysokie oprocentowanie kredytów to ludzie należący do lepiej zarabiających.

W porównaniu z poprzednimi edycjami Targów Mieszkań i Domów, na bieżącej wystawiało się znacznie więcej firm oferujących budowę domów. Często nie były to oferty kupna domów na budowanych przez deweloperów osiedlach, ale raczej oferty sprzedaży działki wraz z budową domu.

Nowym wystawcą jest Vinci Immobiler, który w Poznaniu buduje obecnie w dwóch lokalizacjach przy ul. Garbary 68 (termin oddania 2025) i przy u. Żeromskiego 13/15 (termin oddania do użytku IV kwartał 2023) Vinci Immobiler ma dotąd na koncie inwestycje mieszkaniowe w Warszawie. Grupa Vinci to fracuska korporacja działająca głównie na rynku budownictwa i koncesji w 100 krajach świata, zatrudniająca 194 tys. osób.

Po raz pierwszy także pojawiły się stoiska dwóch firm, oferujących nieruchomości w Hiszpanii. Takie zakupy to trend, który pojawił się w Polsce już kilka lat temu, ale przybiera na sile. W czasie targów można było posłuchać też prelekcji o hiszpańskim rynku nieruchomości, ale także formalnych aspektach takich zakupów. Okazuje się, że nieruchomości w Hiszpanii - poza Barceloną i Madrytem - są często tańsze niż w Polsce.

Kolejna nowość na targach to Strefa Miasta Poznań, w której m.in. urbaniści z MPU mówili o koncepcjach rozwoju miasta i pokazywali wizualizacje rozwoju terenów Wolnych Torów - obecnie powstają tam budynki biurowe, ale docelowo w głębi ma powstać część mieszkaniowa.

Program "Pierwsze Mieszkanie" od 1 lipca

Nieliczni pytali o możliwości kupienia mieszkania ze wsparciem rządowego programu "Pierwsze mieszkanie", który ma wejść w życie od 1 lipca. Także obecni na targach deweloperzy nie reklamowali swoich ofert pod tym kątem.

- Szukamy domu na przyszłość

- mówią Karolina i Rafał, którzy wraz z córką Oliwią chcą osiedlić się na obrzeżach Poznania.

- Interesują nas Plewiska lub Skórzewo. Zależy nam, aby był dobry dojazd do centrum Poznania, ponieważ mamy dziecko. Ważne, aby była dobra komunikacja do centrum. Zwracamy też uwagę na dostęp do przedszkoli i szkół. Niestety w samym Poznaniu są takie ceny, że zwyczajnie nas nie stać

- opowiadają.

Oczywiście są osoby, które wstrzymują się z zakupem, ponieważ mają nadzieję, że będą mogły z niego skorzystać. Program oferuje bezpieczny kredyt na 2 proc. Warunkiem jest wiek - nie można przekroczyć 45. roku życia. Ponadto osoba, która chce z niego skorzystać, nie może być właścicielem domu, mieszkania, ani nie mieć spółdzielczego prawa do lokalu lub domu.

- Są dwie strony medalu - ceny nieruchomości mogą wzrosnąć, deweloperzy będą chcieli zarobić więcej, skoro kredyty mają być bardziej dostępne. Z drugiej strony - kredyt będzie tańszy. Zakup domu i tak mieliśmy w planach, dlatego nie jest to dla nas główna motywacja. Oczywiście, jak będzie korzystna oferta, chętnie z niego skorzystamy

- dodaje Rafał.

Czytaj też: Tanie domy od komornika na sprzedaż w Wielkopolsce. Jak wyglądają i ile kosztują? Sprawdź najnowsze licytacje komornicze

Spotkaliśmy też Kamila i Zuzę - szukają mieszkania, które będzie blisko pracy i sklepów. Marzy im się nieruchomość w Poznaniu, ewentualnie w okolicy.

- Rozglądamy się co jest na rynku aktualnie dostępne, aby w przyszłości móc wybrać wymarzone mieszkanie

- podkreśla Kamil. Kluczową kwestią w wyborze mieszkania jest bliskość do aktualnego miejsca pracy. Dostęp do przystanków autobusowych nie jest priorytetem.

- Obydwoje jesteśmy mobilni, mamy samochody więc komunikacja miejska nie jest dla nas najważniejsza

- dodaje Zuzia.

Podobnie, jak Karolina i Rafał, chętnie skorzystają z rządowego programu dopłaty do mieszkań. Nie jest to jednak kluczowa kwestia.

- Bez względu na to czy się uda czy nie, to chcemy kupić mieszkanie

- dodają.

Targi mieszkań i domów w Poznaniu. Kiedy można wziąć udział?

  • sobota 10:00-17:00,
  • niedziela 10:00-16:00.

Bilet wstępu kosztuje 10 zł i można go kupić na stronie tobilet.pl.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Obserwuj nas także na Google News

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: "Szukamy domu na przyszłość". Tłumy ludzi na MTP. Ruszyły targi mieszkań i domów - Głos Wielkopolski

Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto