Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szybszy niż zakładano spadek liczby ludności regionu w Wielkopolsce. Jaka jest przyczyna?

OPRAC.:
Weronika Błaszczyk
Weronika Błaszczyk
Ekspertka wskazała jednak, że obserwowane zarówno w Wielkopolsce, jak i reszcie kraju, procesy demograficzne takie jak m.in. zmniejszającą się stale liczbę potencjalnych matek, proces opóźniania decyzji o pierwszym dziecku lub rezygnacja z ich posiadania - „nie prognozują sytuacji demograficznej województwa wielkopolskiego dobrze".
Ekspertka wskazała jednak, że obserwowane zarówno w Wielkopolsce, jak i reszcie kraju, procesy demograficzne takie jak m.in. zmniejszającą się stale liczbę potencjalnych matek, proces opóźniania decyzji o pierwszym dziecku lub rezygnacja z ich posiadania - „nie prognozują sytuacji demograficznej województwa wielkopolskiego dobrze". pixabay.com/materiał ilustracyjny
Według statystyk w 2022 r. w Wielkopolsce żyło ponad 3,49 mln osób, a populacja województwa zmniejszyła się o 0,18 proc. w stosunku do poprzedniego roku. Liczba mieszkańców regionu spada szybciej, niż wskazywały dotychczasowe prognozy.

Coraz niższa liczba ludności w Wielkopolsce

Według danych opublikowanych przez Urząd Statystyczny w Poznaniu w 2022 r. w Wielkopolsce żyło łącznie 3 mln 493 tys. 577 osób. Zgodnie z prognozami populacja regionu będzie się stopniowo zmniejszać, osiągając w 2050 r. poziom 3,287 mln osób. Ubiegłoroczna mediana wieku mieszkańców województwa wzrosła do 41,1 lat. Statystycznie, w ubiegłym roku na 100 mężczyzn mieszkających w regionie przypadało 105,8 kobiet.

Kierownik Wielkopolskiego Ośrodka Badań Regionalnych Urzędu Statystycznego w Poznaniu Arleta Olbrot komentując dane dla PAP, zaznaczyła, że ostatnia prognoza demograficzna GUS oparta jest na danych z Narodowego Spisu Powszechnego z 2011 r., i nie uwzględnia wpływu pandemii COVID-19 czy migracyjnych skutków wojny w Ukrainie. Nowa prognoza, oparta o dane ze spisu z 2021 r. jeszcze nie została przygotowana.

Ekspertka wskazała jednak, że obserwowane zarówno w Wielkopolsce, jak i reszcie kraju, procesy demograficzne takie jak m.in. zmniejszającą się stale liczbę potencjalnych matek, proces opóźniania decyzji o pierwszym dziecku lub rezygnacja z ich posiadania - „nie prognozują sytuacji demograficznej województwa wielkopolskiego dobrze".

- Warto choćby wspomnieć, że ostatnia prognoza demograficzna dla Wielkopolski wskazywała, że w roku 2022, a także w latach 2023 i 2024 województwo nadal będzie zwiększać swą populację w oparciu o dodatni przyrost naturalny i korzystne procesy migracyjne, a dopiero po 2025 r. proces ten ulegnie powolnemu odwróceniu

- zaznaczyła.

Jak podkreśliła, pandemia koronawirusa pogłębiła w regionie niekorzystne trendy demograficzne z poprzednich lat.

- W porównaniu z 2021 r. liczba ludności obniżyła się o 6,5 tys. osób, tj. o 0,18 proc. Spadek liczby ludności dotyczył 145 spośród 226 gmin regionu. Od 2021 r. woj. wielkopolskie należy do grupy województw depopulacyjnych - niewielki przyrost ludności utrzymał się jedynie w pomorskim. Natomiast w 2022 r. już we wszystkich województwach odnotowano zmniejszenie się liczby mieszkańców

- wskazała.

Jak dodała, w całym województwie największy ubytek liczby ludności w porównaniu z 2021 r. zaobserwowano w miastach na prawach powiatu: Koninie - o 1,39 proc., Lesznie - o 1,23 proc. i Kaliszu - o 1,10 proc.

Liczba ludności w Wielkopolsce spada szybciej niż zakładano

W ubiegłym roku przyrost ludności odnotowano w 6 powiatach, dla porównania w 2021 r. w 4. Liczba mieszkańców powiatu poznańskiego zwiększyła się o 1,42 proc., leszczyńskiego – o 1,10 proc., średzkiego - o 0,22 proc., grodziskiego - o 0,18 proc., wrzesińskiego - o 0,12 proc., a nowotomyskiego - o 0,01 proc.

- Populacja w dużych ośrodkach miejskich maleje również z powodu migracji ludności do okolicznych gmin. Najbardziej ten proces jest widoczny w podpoznańskich gminach, w których liczba mieszkańców wzrosła m.in.: po 1,1 tys. osób (o 3,2 proc.) w Kórniku i Dopiewie, o 0,8 tys. osób (o 2,6 proc.) w Tarnowie Podgórnym oraz po 0,6 tys. osób w Rokietnicy i Swarzędzu (odpowiednio o 2,8 proc. i 1,0 proc.), przy ubytku w Poznaniu o 3,8 tys. osób (o 0,7 proc.)

- wyliczyła ekspertka.

Jak zaznaczyła, rok 2022 był trzecim z kolei, w którym odnotowano ubytek naturalny wynikający przede wszystkim z bardzo niskiej liczby urodzeń oraz poziomu umieralności. W ubiegłym roku liczba zgonów była o 7,5 tys. większa od liczby urodzeń; dla porównania w 2021 r. liczba ta była większa o 9,6 tys.

- Przyrost naturalny w przeliczeniu na 1000 ludności wyniósł -2,16 wobec -2,74 rok wcześniej (w kraju -3,79 wobec -4,95). Zarówno w miastach, jak i na wsi odnotowano poprawę wskaźnika, który jednak nadal przyjmował wartości ujemne (odpowiednio -3,53 i -0,58)

- podkreśliła.

Olbrot dodała, że współczynnik płodności kobiet, czyli liczba żywych urodzeń przypadająca na 1000 kobiet w wieku 15–49 lat, w 2022 r. wyniósł 37,10, a rok wcześniej 40,54. Taki wynik uplasował region na 4. miejscu w kraju, gdzie średnio współczynnik wyniósł 35,05.

Ekspert wskazała, że województwo wielkopolskie jest regionem o stosunkowo dużym natężeniu migracji wewnętrznej, a liczba osób przemieszczających się, zarówno przybywających, jak i wyjeżdżających, należy do największych w kraju, po województwie mazowieckim. Dodała, że nadal do Wielkopolski przybywa więcej osób, niż ją opuszcza.

- Biorącą pod uwagę relację przyrostu naturalnego i salda migracji stałej, wielkopolskie od 2020 r. należało do grupy województw nieaktywnych demograficznie, czyli wyludniających się. Spadek liczby ludności był tu konsekwencją ujemnego przyrostu naturalnego przewyższającego przyrost migracyjny

- wskazała Olbrot.

W Wielkopolsce postępuje proces starzenia się ludności

W regionie podobnie jak w całym kraju postępuje proces starzenia się ludności. W Wielkopolsce mediana wieku, czyli wiek środkowy, przesunęła się z 40,7 w 2021 r. do 41,1 lat w 2022 r. Dla porównania w całym kraju mediana wzrosła z 41,9 do 42,3.

- Kobiety są starsze od mężczyzn – mediana wieku kobiet wzrosła w ciągu roku z 42,2 do 42,6 lat, podczas gdy wiek środkowy mężczyzn przesunął się z 39,3 do 39,7 lat. Młodsi niż w wielkopolskim byli tylko mieszkańcy pomorskiego i małopolskiego – wiek środkowy w obu województwach przyjął wartość 40,7 lat

- opisała Olbrot.

Odnosząc się do danych dotyczących struktury ludności według płci, Olbrot zwróciła uwagę, że kobiety nadal stanowią większą część mieszkańców województwa - 51,4 proc. - a współczynnik feminizacji pozostaje na niezmienionym poziomie - 106.

- W miastach liczba kobiet na 100 mężczyzn wyniosła 111, a na wsi – 100, co wskazuje na równowagę płci na obszarach wiejskich

- dodała.

Według danych statystycznych w 2022 r. w Wielkopolsce zarejestrowano 14,7 tys. nowych małżeństw, czyli o 7,7 proc. mniej niż rok wcześniej.

- W przeliczeniu na 1000 osób ludności liczba zawartych małżeństw wyniosła 4,20 wobec 4,54 przed rokiem. Każdego roku maleje udział związków wyznaniowych. W 2022 r. stanowiły one już mniej niż połowę ogółu zawieranych małżeństw - 49,7 proc

. - wskazała ekspertka.

(PAP)

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Szybszy niż zakładano spadek liczby ludności regionu w Wielkopolsce. Jaka jest przyczyna? - Głos Wielkopolski

Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto