Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ta dawna choroba znów atakuje. Zaskakujący wzrost zachorowań. "Najcięższe i najbardziej inwazyjne"

Nicole Młodziejewska
Nicole Młodziejewska
Charakterystycznymi objawami szkarlatyny są gwałtowne gorączka, ból gardła i zmęczenie. Następnie pojawia się charakterystyczna drobnoplamista wysypka.
Charakterystycznymi objawami szkarlatyny są gwałtowne gorączka, ból gardła i zmęczenie. Następnie pojawia się charakterystyczna drobnoplamista wysypka. freepik.com
Mogłoby się wydawać, że szkarlatyna, to choroba, która atakowała przed laty. A jednak, w ostatnim czasie obserwuje się znaczący wzrost zachorowań. Jest ich nawet siedem razy więcej niż rok temu.

Dawna choroba znów atakuje. Zaskakujący wzrost zachorowań

Od początku roku do 15 czerwca w Polsce odnotowano 26 216 przypadków zachorowań na szkarlatynę. To o tyle niepokojące dane, że w analogicznym okresie ubiegłego roku liczba chorych była niemal siedmiokrotnie mniejsza - w kraju wynosiła 3 878. Cały 2022 rok przyniósł łącznie 12 628. O wiele mniej zakażań odnotowywano w latach pandemicznych. W kraju w 2021 r. roku było ich 2 649, a w 2020 r. - 7 662. W Wielkopolsce: w 2021 r. - 213, w 2020 r. - 645.

Co więcej, obecne statystki - choć z niespełna połowy roku - pobijają dane z lat sprzed pandemii COVID-19. W 2019 roku na szkarlatynę w Polsce zachorowało 20 837, w Wielkopolsce - 1 581. W 2018 - 18 781 w kraju i 1 237 w naszym województwie.

Rosnące liczby zachorowań na szkarlatynę potwierdzają też lekarze.

- Muszę przyznać, że w szpitalu ostatnio obserwujemy znacznie zwiększoną liczbę zachorowań na zakażenia paciorkowcowe, i to najróżniejsze, w szczególności te najcięższe, najbardziej inwazyjne - mówi dr Ewelina Gowin z Wielkopolskiego Centrum Pediatrii.

Co może być powodem tak gwałtownego wzrostu zakażeń? Zdaniem lekarzy, częściowo wpłynęła na to pandemia.

– Wtedy zachorowań na wiele chorób, nie tylko tych wirusowych, ale też bakteryjnych, było o wiele mniej. To zostawiło dużą grupę osób bez kontaktu z tą bakterią. W związku z tym pewną część dzisiejszych zachorowań można przypisać pandemii, jednak na pewno nie tłumaczy to w pełni tego zjawiska.

Jak relacjonują lekarze, na szkarlatynę obecnie choruje wiele osób, w różnym wieku - zarówno dzieci, jak i dorosłych, w związku z tym trudno jest wskazać jedną grupę pacjentów.

Czym jest szkarlatyna?

Szkarlatyna to choroba bakteryjna, która rozwija się w bardzo gwałtownie, ponieważ w zaledwie kilka godzin u chorego pojawia się gorączka, ból gardła, uczucie zmęczenia. Do tego, zwykle w ciągu pierwszej doby pojawia się wysypka. Jest ona drobnoplamista i pojawia się w okolicach pachwin. Objawom towarzyszy też tzw. malinowy język.

– Szkarlatyna wymaga antybiotykoterapii i to bardzo długotrwałej - około 10 dni – mówi o sposobie leczenia dr Gowin.

Jak w takim razie zapobiegać i co robić, by nie zachorowań na szkarlatynę?

– Przede wszystkim stosować zasady, które były w pandemii, czyli izolacja od osób chorych, przestrzeganie zasad higieny - to są najprostsze sposoby ochrony – informuje dr Gowin.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ta dawna choroba znów atakuje. Zaskakujący wzrost zachorowań. "Najcięższe i najbardziej inwazyjne" - Głos Wielkopolski

Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto