Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tabliczki przypomną zasłużonych mieszkańców Szubina: Henryka Wojtasa, Andrzeja Klawittera i Juliana Karnowskiego

Maja Stankiewicz
Maja Stankiewicz
Na murze biblioteki tabliczkę ku czci Andrzeja Klawittera odsłonili: córka Monika Klawitter i Mirosław Rzeszowski, dyr. tej placówki i prezes Szubińskiego Towarzystwa Kulturalnego.
Na murze biblioteki tabliczkę ku czci Andrzeja Klawittera odsłonili: córka Monika Klawitter i Mirosław Rzeszowski, dyr. tej placówki i prezes Szubińskiego Towarzystwa Kulturalnego. Piotr Bembenek
W gminie Szubin kultywowana jest pamięć o mieszkańcach, którzy odeszli zostawiając po sobie ważny ślad. Ich dokonania przypominają specjalne tabliczki. Właśnie odsłonięto kolejne trzy.

Szklane tabliczki umieszczone na murach domów spotkać można spacerując ulicami Rynarzewa i Szubina. W pierwszej z tych miejscowości upamiętniono w ten sposób m.in. powstańców wlkp., którzy byli także strażakami miejscowej OSP. Chodzi o Kazimierza Romaszewskiego, Tadeusza Adamczewskiego i Władysława Szulca.

Szubin też upamiętnił powstańców

W Szubinie swoje tabliczki mają m.in. ks. Ludwik Sołtysiński i ks. Klemens Zieliński, powstańcy Jan Piasecki, Jan Bembnista, Walenty Dypczyński i Walerian Cerkawski, a także gen. Kazimierz Grudzielski, którego tabliczkę na murze SP nr 1 w Szubinie odsłonięto rok temu. Nie był on wprawdzie mieszkańcem Pałuk, ale kierował działaniami powstańców pod Szubinem i w ten sposób zasłużył się miastu.

To Cię może również zainteresować

W tym roku, w przededniu 1 listopada, odsłonięto kolejne trzy tabliczki przywołujące pamięć osób wybitnych i ważnych dla Szubina, które już odeszły. W tym gronie Julian Karnowski, a także Henryk Wojtas i Andrzej Klawitter, z którymi przyszło nam się żegnać stosunkowo niedawno.

- W ten sposób zainaugurowano kolejną odsłonę Systemu Informacji Wizualnej w Szubinie – wyjaśniają przedstawiciele Szubińskiego Towarzystwa Kulturalnego, główni organizatorzy wydarzenia. Informacje na tabliczkach są w trzech językach. - Tłumaczenia wykonali społecznie – Aurelia Kasprzak - na język niemiecki oraz na język angielski Hubert Budny – informuje Kamila Czechowska, koordynator i pomysłodawca projektu, który wsparł finansowo powiat nakielski.

Hallerczyk, literat i malarz

Na murze domu przy ul. Nakielskiej 2 pojawiła się tabliczka poświęcona Julianowi Karnowskiemu. To ją odsłonięto jako pierwszą.

- Julian Karnowski walczył w Armii Polskiej we Francji i pod dowództwem gen. Józefa Hallera przeszedł szlak bojowy. Wraz z Błękitną Armią wrócił do Polski, gdzie brał udział w walkach o granice odrodzonej Polski. W Szubinie zamieszkał pod koniec lat 20. Był prezesem Towarzystwa Hallerczyków w Szubinie. Wyróżniony odznaką „Miecze Hallerowskie” na pamiątkę wiernej służby dla Ojczyzny we Francji i we Włoszech – przedstawia sylwetkę Juliana Karnowskiego Kamila Czechowska, dyr. Muzeum Ziemi Szubińskiej.

Więcej wiadomości z Nakła i okolic na www.pomorska.pl/naklo[/a]

Tabliczkę poświęconą zmarłemu w 2015 r. artyście Henrykowi Wojtasowi umieszczono w holu Szubińskiego Domu Kultury. Bo tu swoją galerię mają twórcy z grupy Plama’s, której Henryk Wojtas jest współzałożycielem. Organizował też plenery malarskie na Pałukach m.in. w Szubinie, Kcyni, Żninie. Chętnie pracował z młodzieżą ucząc ją artystycznego spojrzenia na świat. Jego obrazy prezentowano nie tylko w polskich galeriach, także w Hiszpanii, Francji, Japonii, Włoszech i w wielu innych krajach.

Trzecia tabliczka zwisła po sąsiedzku, na murze Rejonowej Biblioteki Publicznej w Szubinie. Przypomina postać Andrzeja Klawittera, literata i pracownika kultury związanego z Szubinem przez kilkadziesiąt lat. To tutaj napisał większość swoich książek. A w dorobku ma kilkanaście powieści dla młodzieży i dorosłych, a także słuchowiska radiowe i utwory satyryczne. Za swą twórczość otrzymał m.in. Medal Jerzego Sulimy-Kamińskiego i nagrodę literacką im. Klemensa Janickiego. W Szubinie wspominane są do dziś jego teksty pisane do „Szubińskiego Pelikana”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naklonadnotecia.naszemiasto.pl Nasze Miasto