Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tajemniczy bunkier w centrum Poznania. Trwa akcja #saveschron! Dołączysz?

KAS, ZSN
W czasie zimnej wojny w olbrzymim schronie przy ul. Kościuszki znajdowało się kolejowe centrum zarządzania kryzysowego
W czasie zimnej wojny w olbrzymim schronie przy ul. Kościuszki znajdowało się kolejowe centrum zarządzania kryzysowego Zbyszek Snusz
- Chcielibyśmy, by niszczejący przez ostatnie 25 lat Schron, mógł tętnić życiem i służyć mieszkańcom. Schron pochodzący z 1944 r. mieści się w ścisłym centrum miasta, tuż przy "wieży" Uniwersytetu Ekonomicznego. Zależy nam na tym by stworzyć tam przestrzeń artystyczną, otwartą na różnego typu przedsięwziecia kulturalne - informują inicjatorzy akcji #saveschron.

- Dzięki waszej pomocy, przystosujemy Schron do wymaganych norm - piszą na stronie akcji Polak Potrafi - nowe życie w starym schronie. Zrobimy remont i usprawnimy ciągi komunikacyjne. Jeśli zdobędziemy na to fundusze, nasz projekt SCHRON zostanie uruchomiony, nie tylko jako wspaniały zabytek, pozostałość po II Wojnie Światowej, ale także jako miejsce kultury, otwarte na różne inicjatywy. 

Organizatorzy akcji chcą organizować w schronie imprezy, koncerty, zwiedzania, wernisaże, wystawy.
-Zależy nam na współpracy z lokalnymi społecznościami i aktywistami. Chcielibyśmy, żeby Schron wtopił się w miasto, jako integralna jego część i stał się jego dumą.

Dołączycie do akcji #saveschron?

***
Olbrzymi betonowy schron koło wieżowca Uniwersytetu Ekonomicznego przez wiele lat był obiektem ściśle tajnym. W czasie zimnej wojny kilkupiętrowy bunkier był jednym z ważniejszych obiektów militarnych w Poznaniu. Co kryło się w środku? Zobaczcie zdjęcia i przekonajcie się sami!

Wolnostojący betonowy schron powstał w czasie okupacji niemieckiej (podobny zbudowano przy ul. Czarnej Roli - na dzisiejszym os. Kosmonautów). Podczas II wojny światowej znajdował się w nim węzeł łączności kolejowej oparty na automatycznej centrali telefonicznej produkcji Siemensa wz. 34 oraz telefonii nośnej typu ME-8.

Schron miał się wtapiać w otoczenie i przypominać budynek mieszkalny. Jego ściany pomalowano kolorem brunatnoceglastym, na którym białym kolorem naniesiono prostokąty przypominające okna - część zarysów jest widoczna do dzisiaj.

Po II wojnie światowej schron przejęło PKP. W czasie zimnej wojny w obiekcie zlokalizowano kolejowe centrum zarządzania kryzysowego (z tamtego czasu pochodzi też większość widocznego na zdjęciach wyposażenia). W latach 70. obok schronu postawiono budynek Biura Projektów Kolejowych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto