Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tajna ścieżka w Lasku Marcelińskim

Magda GOŚCIŃSKA
Poznaniacy odwiedzający Lasek Marceliński  dopiero na miejscu dowiadują się o istnieniu ścieżki przyrodniczo - leśnej.  Fot. P. Jasiczek
Poznaniacy odwiedzający Lasek Marceliński dopiero na miejscu dowiadują się o istnieniu ścieżki przyrodniczo - leśnej. Fot. P. Jasiczek
Tylko nieliczni poznaniacy wiedzą, że na Marcelinie powstała leśna ścieżka dydaktyczna. Zarząd Zieleni Miejskiej, który przeznaczył na to przedsięwzięcie 42 tysiące złotych nie robi nic, by poinformować ...

Tylko nieliczni poznaniacy wiedzą, że na Marcelinie powstała leśna ścieżka dydaktyczna.

Zarząd Zieleni Miejskiej, który przeznaczył na to przedsięwzięcie 42 tysiące złotych nie robi nic, by poinformować mieszkańców stolicy Wielkopolski o możliwości skorzystania z tej niewątpliwej atrakcji.

- Mieszkam na Ławicy i spacerując w Lasku Marcelińskim zobaczyłam nagle nowe tablice i oznakowanie na leśnej ścieżce - mówi Wanda Majewska z os. Bajkowego. - Zawarte na tablicach informacje bardzo zaciekawiły moją wnuczkę, z którą wybrałam się na spacer. Dlaczego tak niewiele osób o nich wie? Przecież teraz, w czasie wakacji, mogliby tutaj przyjeżdżać poznaniacy także z innych dzielnic miasta.
Jeśli jednak przypadkiem nie zaplanują sobie wypadu do Marcelina nie dowiedzą się, czego mogą się tam spodziewać.

Planują wydać folder

- Nie przyszło nam do głowy urządzanie jakiegokolwiek uroczystego otwarcia ścieżki z przecinaniem wstęgi, czy czymś podobnym - twierdzi Radosław Konieczny, zastępca dyrektora ds. lasu ZZM. - We wrześniu planujemy poinformowanie dyrektorów okolicznych szkół o jej powstaniu. Myślimy też o wydaniu niewielkiego folderu o ścieżce, ale nie wiemy, czy nam się to uda.
Jak twierdzą poznaniacy, którzy mimo braku promocji najnowszego przedsięwzięcia Zarządu Zieleni Miejskiej trafili na marcelińską ścieżkę przyrodniczo-leśną, pomysł stworzenia jej w lesie komunalnym niemal w centrum miasta jest bardzo trafiony. Tym bardziej, że jest to jedyny taki kompleks leśny w tej dzielnicy, a dotarcie tutaj nawet z odleglejszych zakątków Poznania nie stanowi żadnego problemu.

- Jest to miejsce bardzo urokliwe - zapewnia R. Konieczny. - Chociaż występuje tutaj niezbyt stary, bo tylko około 50-letni drzewostan, jest on bardzo ciekawy i urozmaicony.

Pułapki na owady

Na jednej z sześciu tablic ustawionych na pięciokilometrowej trasie ścieżki dydaktycznej bardzo interesująco opisanych jest dziesięć najczęściej występujących w Marcelinie drzew. Zapoznać się można z ich przekrojami, zobaczyć jak wygląda po wycince ustawiony przez leśników stos drewna. W innym miejscu zamontowano skrzynki lęgowe oraz pułapki, w które łapane są szkodliwe dla lasu owady.

- Pokazujemy je młodzieży i wyjaśniamy ich istotną rolę - tłumaczy dyrektor Konieczny. - Informujemy, że dzięki nim badamy ile jest szkodników w lesie, a więc tym samym, czy las jest zdrowy. Mamy nadzieję, że dzięki tej wiedzy wielu młodych ludzi powstrzyma się przed ich niszczeniem.
Edukacja przyrodnicza odbywa się w Marcelinie nie tylko poprzez ustawione tablice informacyjne i obserwowanie leśnego kompleksu. Zorganizowane grupy - teraz także kolonijne - mogą zgłosić w ZZM swoją wizytę i umówić się z leśnikiem, który uzupełni ich ekologiczną wiedzę. - Edukacji o naszym naturalnym środowisku nigdy nie jest za wiele... - przekonuje dyrektor Radosław Konieczny.

Lasek Marceliński

Lasek Marceliński jest enklawą zieleni pośród osiedli mieszkaniowych Grunwaldu. Powstał w wyniku zalesień gruntów porolnych w latach 40. i 50. zeszłego wieku. Jego powierzchnia wynosi 230 hektarów, z czego ponad 16 hektarów to lasy prywatne, będące tylko pod opieką Zarządu Zieleni Miejskiej. Las poprzecinany jest siecią dróg i ścieżek rowerowych o łącznej długości ponad 15 kilometrów. Przy nich poustawiano ponad 80 ławek, 43 kosze na śmieci oraz 2 deszczochrony. Lasek jest zamknięty dla samochodów. Dla nich przeznaczono trzy parkingi przy ul. Strzegomskiej. Las Marceliński wchodzi w skład lasów komunalnych miasta Poznania, zajmujących ogólną powierzchnię ponad 2,5 tys. hektarów.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto