Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tak po remoncie zmieni się Arena! Pomieści jeszcze więcej osób. Zobacz wizualizacje

AM
Arena wkrótce ma przejść gruntowny remont. W przyszłym roku poznańska hala sportowo-widowiskowa zyska nowe, nowoczesne oblicze, jednocześnie zachowując swój historyczny charakter.

Kolejna wizualizacja --->
Arena wkrótce ma przejść gruntowny remont. W przyszłym roku poznańska hala sportowo-widowiskowa zyska nowe, nowoczesne oblicze, jednocześnie zachowując swój historyczny charakter. Kolejna wizualizacja --->Centrum Prasowe grupy MTP
Po pracach w Arenie na trybunach będzie mogło zasiąść 6,5 tysiąca widzów, a na koncertach pomieści się w niej nawet 9 tysięcy osób.

Remont Areny ma rozpocząć się w drugim kwartale przyszłego roku i będzie kosztował ponad 100 milionów złotych. Docelowa pojemność podczas wydarzeń sportowych to od 6100 do 6500 miejsc siedzących, a na koncertach pomieści się 9000 osób.

Czytaj też: Czy w Poznaniu powinna powstać nowa hala widowiskowo-sportowa? Poznaniacy wyrazili swoją opinię [WIDEO]

Za projekt nowej Areny odpowiada pracownia CDF Architekci, natomiast za aranżację wnętrz – firma DOT z Poznania.

- Przystępując do prac, architekci przeanalizowali kolorystykę i formę, obecne w hali w latach 70. i postawili na kontynuację poprzez detale. Zostaną one wykonane na nowo, zmieniając swoją jakość i nawiązując do współczesnych rozwiązań - informują Międzynarodowe Targi Poznańskie.

W zewnętrznym wyglądzie dominować będą stal, beton i szkło. Projekt zakłada pozostawienie w niezmienionej formie elewacji budynku. Liternictwo wykorzystanie w systemie identyfikacji obiektu również jest inspirowane oryginalną typografią Areny.

- W pracach architektonicznych przyświecała nam koncepcja połączenia czasów minionych z tym, co obowiązuje współcześnie – mówi Karol Fiedor, architekt i prezes biura projektowego CDF Architekci.

Kolorystyka w odcieniach szarości

W środku zastosowano kolorystykę od szarości, poprzez odcienie grafitu aż do czerni. Wewnątrz Areny ważne będzie oddziaływanie światła scenicznego, które w trakcie koncertów będzie modelowane. Obiekt będzie przyjazny dla osób z niepełnosprawnościami. Odpowiednio dobrane oświetlenie doprowadzi każdego do właściwego rzędu.

Czytaj też: Poznań: Modernizacja hali Arena za ponad 100 milionów złotych. Prace rozpoczną się w 2020 roku

- W architekturze obiektu postawiliśmy na minimalizm. Ludzie, którzy wezmą udział w wydarzeniach organizowanych w Arenie, będą wypełnieniem tej przestrzeni, to oni mają tworzyć koloryt miejsca. Dodatkowym istotnym elementem będzie umiejętne operowanie światłem i akcentami oświetlenia. System komunikacji wizualnej oraz zastosowanie prostych schematów pomoże odnaleźć się widzom w Arenie – opowiada Karol Fiedor.

Różne poziomy, różne funkcje

Wnętrze obiektu zostanie całkowicie przebudowane. Poziom podłogi ulegnie obniżeniu o 6 metrów. Zmieni to układ trybun, które obecnie są łukowe i oddalone od parkietu. Wielopoziomowe mobilne trybuny zostaną usytuowane równolegle do boiska, ich konstrukcja umożliwi szybkie złożenie część miejsc i pozostawienie pustej płyty parkietu. W nowej Arenie znajdą się też szatnie, garderoby, sale konferencyjne, food court oraz restauracja z tarasem dostępne w ramach organizowanych wydarzeń, jak i na co dzień. Pod kopułą dachu znajdzie się specjalna konstrukcja nośna dla urządzeń techniki scenicznej. Prace budowlane obejmą również rewitalizację terenu wokół hali.

Wejście do Areny od strony placu Olimpijskiego zostanie obniżone w stosunku do obecnego. Zyska formę amfiteatru, który następnie - przez lobby - zaprowadzi uczestników wydarzeń na kondygnację „- 1”. Przestrzeń wyposażona w food courty będzie miejscem spotkań przed imprezami. Amfiteatr z charakterystycznymi stopniami będzie otwarty na co dzień, nawet jeśli w Arenie nie będą się odbywać żadne wydarzenie. W ten sposób miasto otrzyma przestrzeń dla street artu, mniejszych imprez kulturalnych czy spotkań osób wypoczywających w parku.

Czytaj też: Remont Areny i przebudowa targów to największe wyzwania MTP na 2020 rok

Wizytówka Poznania

- Arena wzbogaci ofertę sportowo-kulturalną Poznania. Tego typu obiekty wpływają na ruch turystyczny i zwiększają atrakcyjność przestrzeni miejskiej. Po gruntownej modernizacji wraz z terenami przyległymi, z bogatym kalendarzem wydarzeń obiekt ma szansę stać się wizytówką naszego miasta obok tak znanych i uczęszczanych miejsc jak Stary Rynek, Malta czy Stary Browar – podsumowuje Elżbieta Roeske, wiceprezes zarządu Grupy MTP.

Obiekt przyciągnie do Poznania wiele imprez sportowych krajowych i międzynarodowych (mistrzostwa Polski czy Europy) w takich dyscyplinach sportowych, jak piłka ręczna, siatkówka, koszykówka lub innych wymagających boiska o podobnej wielkości – m.in. tenis ziemny, stołowy, badminton, sporty walki.

Sprawdź też:

od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto