Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tak wygląda ukryty dworek w Poznaniu. Mało kto o nim wie. Jest malowniczy i ma bardzo ciekawą historię. Zobacz wyjatkowe zdjęcia!

Katarzyna Kulik-Libuda
Katarzyna Kulik-Libuda
Przy ul. Szyperskiej 9 w Poznaniu, nieopodal dawnego portu rzecznego na Warcie, stoi opuszczony dworek. Mało kto wie o jego istnieniu! Obiekt jest obecnie rewitalizowany.

ZOBACZ ZDJĘCIA >>>
Przy ul. Szyperskiej 9 w Poznaniu, nieopodal dawnego portu rzecznego na Warcie, stoi opuszczony dworek. Mało kto wie o jego istnieniu! Obiekt jest obecnie rewitalizowany. ZOBACZ ZDJĘCIA >>>Adam Jastrzębowski
Przy ul. Szyperskiej 9 w Poznaniu, nieopodal dawnego portu rzecznego na Warcie, stoi opuszczony dworek. Mało kto wie o jego istnieniu! Obiekt jest obecnie rewitalizowany. Poznajcie jego historię.

Mieszczański dwór przy ul. Szyperskiej 9 to jeden z nielicznych zachowanych przykładów XVIII-wiecznego budownictwa realizowanego na przedpolu murów miejskich Poznania.

Dworek ma formę typową dla małych rezydencji wiejskich epoki późnego baroku. Jest parterowy, z poddaszem mieszkalnym, kryty dachem mansardowym. Ściany w części naziemnej są szkieletowe, a jedynie piwnice są w pełni murowane. Zachowały się oryginalne ościeżnicowe okna oraz bardzo niewielki fragment dawnego ogrodu od frontu. Resztę założenia pochłonęła okoliczna industrialna zabudowa z XIX wieku.

Obok dworu usytuowane są zabudowania Starej Papierni. W pobliżu znajdują się: garbarska stacja pomp, Kantor Krzyżanowskiego, pomnik Akcji Bollwerk i dawna rzeźnia miejska.

Ukryty dworek w Poznaniu! Mało kto o nim wie. Zostanie odnowiony przez uczelnię. Tak teraz wygląda:

Rewitalizacja Starej Papierni i dworku przy ul. Szyperskiej

Budynek Starej Papierni wraz z przylegającym do niego zabytkowym dworkiem mieszkalnym we wrześniu 2021 r., na preferencyjnych warunkach, nabył od Miasta Poznania Uniwersytet Artystyczny. Stało się to możliwe dzięki uchwale Rady Miasta Poznania z 3 listopada 2020 r., w której radni zgodzili się udzielić uczelni 99% bonifikaty od opłaty z tytułu użytkowania wieczystego i 76% bonifikaty od ceny sprzedaży budynków.

Zobacz także: Tak wygląda schron przeciwatomowy prezydenta Poznania. Kiedyś było tam luksusowo!

- W lutym 2022 roku rozstrzygnęliśmy przetarg na projektowanie i przebudowę Starej Papierni

- mówił Michał Pawłowski, kierownik działu inwestycji Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Obecnie trwa tam remont. Stara Papiernia powinna zacząć działać we wrześniu 2023 roku.

Przebudowa zespołu budynków Starej Papierni została dofinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach WRPO na lata 2014-2020. Kwota dofinansowania ze środków europejskich wynosi prawie 23 mln zł.

Dodatkowo koszt przebudowy i zakupu wyposażenia zostanie pokryty z pieniędzy pochodzących z budżetu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a także ze środków własnych UAP. Cała inwestycja będzie kosztować ponad 46 milionów złotych.

Ukryty dworek w Poznaniu! Mało kto o nim wie. Zostanie odnowiony przez uczelnię. Tak teraz wygląda:

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Obserwuj nas także na Google News

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Tak wygląda ukryty dworek w Poznaniu. Mało kto o nim wie. Jest malowniczy i ma bardzo ciekawą historię. Zobacz wyjatkowe zdjęcia! - Głos Wielkopolski

Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto