Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tak wyglądał kiedyś wrocławski Trójkąt Bermudzki. Zobacz zaskakujące, unikalne zdjęcia z archiwum, to naprawę to miejsce

KZ; ADA
Trójkąt Bermudzki we Wrocławiu na starych zdjęciach
Trójkąt Bermudzki we Wrocławiu na starych zdjęciach fotopolska.eu
Kiedyś Trójkąt Bermudzki i Przedmieście Oławskie kojarzyły się z kamienicami w ruinie, patologią i przestępczością. Ostatnio dużo się tam zmieniło. A jak wyglądała ta część naszego miasta przed II Wojną Światową? Zobaczcie archiwalne zdjęcia udostępnione przez fotopolska.eu. Kliknijcie w galerię zdjęć, na kolejne slajdy możecie przechodzić za pomocą strzałek lub gestów. To jest naprawdę Trójkąt Bermudzki we Wrocławiu.

Trójkąt Bermudzki we Wrocławiu doczekał się nawet swoją stronę na wikepdia.pl. Tam wyjaśniono, że jest to potoczna nazwa części Przedmieścia Oławskiego we Wrocławiu.

A także, że Trójkąt Bermudzki graniczy od północy z rzeką Oława, a od południa z linią kolejową. Zachodnią granicę tego cieszącego się złą sławą miejsca we Wrocławiu jest ul. gen. Kazimierza Pułaskiego.

"Czasami „Trójkąt Bermudzki” zawęża się do mniejszego obszaru (zawierającego się w powyższym i rzeczywiście trójkątnego) zamkniętego ulicami

  • gen. Kazimierza Pułaskiego
  • gen. Romualda Traugutta
  • Tadeusza Kościuszki

Charakterystyczna zabudowa „Trójkąta” to wielopiętrowe czynszowe kamienice i obiekty postindustrialne z przełomu XIX i XX wieku".

Co ciekawe, po II wojnie światowej właśnie tutaj zamieszkali przesiedleńcy ze Lwowa, głównie z Łyczakowa i Zamarstynowa. Właśnie to miało wpłynąć na charakter tej dzielnicy. Choć, jak podaje wikipedia.pl

"Mieszkańcy wspominają także o kryjących się w „Trójkącie” bandach szabrowników".

Mieszkańcy Wrocławia przez wiele lat kojarzyli okolice Trójkąta Bermudzkiego jako miejsce, gdzie mieszkał podejrzany element, szczególnie niebezpieczną okolicę, której lepiej unikać, zwłaszcza po zmroku. Miejsce to odznaczało się dużym wskaźnikiem przestępczości.

"Nawiązuje do tego wywodząca się z lat stanu wojennego w Polsce nazwa „Trójkąt Bermudzki”, która pojawiła się ok. 1982 w prasie podziemnej. „Trójkąt Bermudzki” i jego kryminogenny charakter były inspiracją do słów piosenki Lecha Janerki i jego zespołu Klaus Mitffoch: „Strzeż się tych miejsc” (z albumu Klaus Mitffoch). Obecnie rejon ten nie cechuje się już ponadprzeciętną przestępczością, a jego zła sława jest stereotypowa".

Autor artykułu podkreśla także, że obszar „Trójkąta Bermudzkiego” znacznie ucierpiał podczas powodzi tysiąclecia w 1997 roku. "Domy były zalane do wysokości pierwszego piętra, a wiele budynków nieodwracalnie uszkodzonych". Część wyburzono i zastąpiono innymi.

Zastrzyk unijnej gotówki na rewitalizację sprawił, że miejsce to od 2018 roku sukcesywnie się zmienia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto