Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tanie mieszkania dla mniej zamożnych w Polsce. Kto może je otrzymać?

OPRAC.:
Mirosława Kruczkiewicz-Siebers
Mirosława Kruczkiewicz-Siebers
Ceny mieszkań rosną. Jedną z przyczyn jest postępująca inflacja, która skłania zamożniejszych do lokowania pieniędzy w nieruchomościach. Tymczasem od mniej zamożnych perspektywa kupna własnego M jeszcze bardziej się oddala. Sprawdźcie, kto może otrzymać mieszkania od państwa!

WIĘCEJ NA KOLEJNYCH STRONACH>>>
Ceny mieszkań rosną. Jedną z przyczyn jest postępująca inflacja, która skłania zamożniejszych do lokowania pieniędzy w nieruchomościach. Tymczasem od mniej zamożnych perspektywa kupna własnego M jeszcze bardziej się oddala. Sprawdźcie, kto może otrzymać mieszkania od państwa! WIĘCEJ NA KOLEJNYCH STRONACH>>>Karolina Misztal
Ceny mieszkań rosną. Jedną z przyczyn jest postępująca inflacja, która skłania zamożniejszych do lokowania pieniędzy w nieruchomościach. Tymczasem od mniej zamożnych perspektywa kupna własnego M jeszcze bardziej się oddala. Sprawdźcie, kto może otrzymać mieszkania od państwa!

Najniższe emerytury i renty po waloryzacji w 2021 roku

Jednym z pomysłów rządu na tanie mieszkania dla mniej zarabiających są SIM-y (Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe), czyli trochę inna wersja TBS-ów (Towarzystw Budownictwa Społecznego). Tworzenie SIM-ów przewiduje ustawa, która weszła w życie w styczniu tego roku. Program ich powoływania pilotuje Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii.

Na czym polegają Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe?

Jak w niedawnym wywiadzie dla „Polska. Times” tłumaczyła wiceminister rozwoju Anna Kornecka, SIM to spółka powołana do budowania mieszkań na wynajem o umiarkowanym czynszu. Udziałowcy, wpłacając 20-25 procent wartości lokalu, nabywają prawo do mieszkania w nim. Czynsz ma być regulowany - znacząco niższy niż obowiązujące na wolnym rynku. Po 10-15 latach, jak mówiła wiceminister (w informacji na stronie rządowej mowa jest o 20-30 latach) mieszkanie można będzie wykupić. Oczywiście można się też będzie z niego wyprowadzić, odzyskując swój wkład.

„Dziennik. Gazeta Prawna” pisze, że SIM może mieć również formę „spółdzielni osób prawnych”.
Na budowę mieszkań w ramach SIM samorządy mają otrzymywać z kasy państwa dofinansowanie - do 35 procent kosztów inwestycji.

Na utworzenie SIM zdecydowały się już samorządy w niektórych, zwłaszcza mniejszych miastach (m.in. w Sępólnie Krajeńskim).

Każdy może zostać inwestorem?

We wspomnianym wywiadzie wiceminister Anna Kornecka mówiła też, że rząd pracuje nad ustawą o tzw. REIT-ach. To nie jest oryginalny pomysł naszych rządzących. REIT-y istnieją w krajach europejskich a także w USA. Umożliwiają nawet średnio uposażonym obywatelom inwestowanie w nieruchomości. Nie trzeba kupować całego mieszkania, by je komuś wynajmować z zyskiem.

REIT (z ang. Real Estate Investment Trust), w Polsce nazywany Spółką Rynku Wynajmu Nieruchomości (SRWN), to – jak czytamy na stronie Giełdy Papierów Wartościowych - rodzaj funduszu inwestycyjnego. Jest spółką akcyjną, notowaną na giełdzie. Inwestuje na rynku nieruchomości, akcjonariuszom wypłaca zyski z najmu.

Przypomnijmy, że remedium na mieszkaniowy głód i drożyznę miał być rządowy program Mieszkanie Plus. Jego celem było wybudowanie mieszkań na wynajem za nieduży czynsz albo na „wynajem z opcją dojścia do własności”. Wybudowane w jego ramach mieszkania okazały się kroplą w morzu potrzeb. Np. w Radomiu o jedno mieszkanie ubiegało się dziewięciu chętnych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Tanie mieszkania dla mniej zamożnych w Polsce. Kto może je otrzymać? - Toruń Nasze Miasto

Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto